Inspirujte se, nejlepší vánoční dárky podle redaktorů Technet.cz

Udělat někomu radost není jen tak. Tento nelehký úkol teď stojí před každým z nás. Do našeho přehledu dárků jsme jako každoročně zahrnuli výhradně takové dary, které bychom sami opravdu chtěli.
Tohle v našem seznamu nenajdete (ilustrační snímek)

Tohle v našem seznamu nenajdete (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

 

Dárky podle Honzy Kužníka

Mým nejoblíbenějším dárkem je kniha. Papírová kniha. Kniha literatury faktu. Ačkoliv souhlasím s Pavlem (viz níže), že dávat k Vánocům technické dárky respektive gadgety není úplně nejlepší, ve svém okolí touhu po těchto věcech neustále sleduji. I z tohoto pohledu jsem tedy následující výběr poupravil. Nicméně moji známí, kamarádi a příbuzní se mohou těšit především na knihy.

Aplikace Wordflex

Aplikace Wordflex, kterou vytvořil Čech Robert Scheiner, je vlastně interaktivním výkladovým slovníkem. Momentálně obsahuje pouze angličtinu, ovšem založenou na prémiových slovnících Oxford University Press. Tedy na těch nejlepších z nejlepších. To by ovšem samo o sobě nestačilo.

Unikátní na celé aplikaci je její uživatelské rozhraní, které umožňuje rychlé a přehledné vyhledávání slov, jejich významů (definic), synonym, antonym, jednotlivých slovních druhů z něj utvořených (příslovce, slovesa, přídavná jména, atd.), frází se slovem spojených, způsobů použití slova ve větě nebo tvary slova (množné číslo u podstatných jmen, časování u sloves a další).

Výkladový slovník Wordflex. Zadáte slovo "draw" a objeví se přehled, který vidíte na obrázku. Vidíte všechny odvozeniny slova, synonyma atd. Vše si lze pohybem prstu na obrazovce organizovat.

Vše je "vzdáleno" jen na jeden dotyk obrazovky. Oblíbená slova si lze ukládat do záložek. Samotný slovník nabízí seznam tisíce nejfrekventovanějších slov, několik tisíc slov je spojeno také s názornou vysvětlující kresbou.

Celkově slovník obsahuje 2,2 milionu jazykových uzlů, tedy 2,2 milionu slov a k nim přidaných odvozenin, vysvětlení atd. To je na komerčně šířený slovník velmi slušné číslo (pro zajímavost: Český národní korpus obsahuje něco přes dvě miliardy slov). Samozřejmostí je dokonale namluvená britská i americká výslovnost u všech slov.

Slovník funguje off-line (tedy bez potřeby internetu). Počítejte však s místem v paměti alespoň 800 MB. Cena v App Storu (zatím existuje pouze verze pro iPad) je aktuálně 12 dolarů bez daně (zhruba 230 korun). Není to málo, ale pokud to s angličtinou myslíte vážně, je Wordflex velmi dobrým pomocníkem. V hodnocení v App Storu výrazně převažují pětihvězdičková (tedy maximální) ocenění. Podrobnější recenzi chystáme na Technet.cz.

Tablet Surface

Microsoft Surface

Nejzajímavější a určitě nejdiskutovanější tablet současnosti. Nabízí vynikající výdrž, díky Office 2013 také kompletní mobilní kancelář i klávesnici pro pohodlné psaní.

V Microsoft Storu už je ke stažení více než 20 tisíc aplikací. Přesto má svá velká "ale". Mezi tisíci aplikací chybí ty nejdůležitější, respektive nejpoužívanější: Facebook, Twitter, LinkedIn, kvalitní program na úpravu fotek, atd.

Pokud si Surface dovezete z USA ve verzi s 32GB diskem, vyjde vás na cca. 12 000 Kč. To je podle mne dobrá cena za takovýto počítač. Podrobnou recenzi najdete zde.

Skládací kolo Strida

Model Strida MAS Mark Sanders

Skládací kolo Strida jsme testovali už před rokem. Od té doby stále jezdí bez větších technických problémů (a to přes svoji nevšední konstrukci). Složení i rozložení kola je otázkou několika sekund. Na pojíždění po městě a mezi jednotlivými druhy městské hromadné dopravy je ideální. Více čtěte v podrobné recenzi. Cena začíná na 14 tisících korun.

3D tiskárna

3D tiskárna v chodu

Nemůžete od ní čekat, že vám vytiskne boty nebo tričko. To zatím neumí. Ale můžete si na ní vytisknout pouzdro na mini počítač, náhradu za rozbitou plastovou součástku, oblíbenou figurku z filmu nebo třeba vlastní sochu či jiné umělecké dílo. 3D tiskárnám patří budoucnost, už dnes se hojně používají například v automobilovém průmyslu. Návrh palubní desky probíhá na počítači a odzkoušení na modelu z 3D tiskárny.

Díky českému projektu Tisknu3D.cz si může pořídit stroj na tisk z plastu každý. Cena se pohybuje kolem 48 tisíc korun včetně DPH. Na trhu jsou samozřejmě i výrazně levnější varianty. Ty si však musíte postavit doma sami. Toto řešení nevyžaduje jiný zásah uživatele, než jakým je výměna materiálu k tisku a propojení s počítačem a kreslicím programem.

Článek o 3D tiskárnách najdete tady.

Dárky podle Vaška Nývlta

Letos ve svém výběru budu trochu sobecký. Ano, tyto dárky by se mi líbily. Ne, pod stromečkem je mít nebudu. Ale Vánoce jsou časem snění, tak proč mu trochu nepodlehnout? Až se zase bude někdo, jako každý rok, v diskuzi pohoršovat nad naším materialistickým přístupem, tak mu rovnou říkám: jsme redaktoři Technetu, tak co byste čekali?

Foťák Sony RX-100

Zanechal-li na mně letos některý z testovaných produktů opravdu silný dojem, pak to byl tento aparát od Sony. Kombinuje rozměry klasického kompaktu s obrazovou kvalitou poloprofesionálního fotoaparátu. Na aktivní dovolenou nebo reportáž je to ideální společník.

Sony RX-100: Parádní foťák v nenápadném kompaktním těle.

Díky malému tělu se k němu do batohu vejde i kamera, ultrabook a náhradní trenýrky. Na kratší služebku tak mohu letět jen s jedním zavazadlem a nemusím se bát, že o to druhé v nákladovém prostoru přijdu. Na perfektní automatiku je spoleh, a tak nemusím plýtvat časem na správné nastavení. Obrazová kvalita je díky solidní optice a velkému APS-C čipu perfektní, takže nemám pocit, že jsem kvalitu obětoval ve jménu pohodlí. Cena je rozhodně nemalá, ale v redakci jsme se shodli, že nikoli přehnaná. Kompakt aktuálně na internetu vyjde na cca. 18 000 Kč.

Recenzi fotoaparátu hledejte zde.

Hudební přehrávač iriver Astell&Kern

iriver Astell&Kern

Tak trochu splněný sen. Po strašně dlouhé době kapesní hudební přehrávač, který je vytvořen s důrazem na co nejkvalitnější zvuk. Dokáže přehrát i formát FLAC se studiovými parametry 192 kHz/ 24 bit a díky špičkovému D/A převodníku Wolfson 8740, který najdete například v CD přehrávačích Linn nebo Cambridge Audio, nabízí opravdu špičkovou reprodukci, ve světě přenosných přehrávačů nevídanou.

První kousek, který dorazil do České republiky, máme právě v redakci a připravujeme pro vás recenzi. Zatím jsme jej stihli poslechnout se sluchátky Sennheiser IE-8 a Momentum a musíme říci, že lépe hrající kapesní přehrávač nekoupíte.

Recenzi bychom měli dokončit příští týden. Cena cca. 15 000 Kč (pro ČR však zatím stanovena nebyla).

Černá skříňka do auta MIO MiVue 338

Vzhledem ke způsobu řízení spousty našich spoluobčanů je to velmi důležité vybavení vozidla. Život ani plechy sice nezachrání, ale ulehčí případné "kdo za to může" spory. Kamera snímá v širokém úhlu 120 °, takže pokryje celé okolí "haubny" vozidla. Záznam probíhá po celou dobu jízdy, a jakmile tříosý sensor přetížení zaznamená výraznou změnu pohybu (úhybný manévr, prudké brzdění, náraz apod.), kamera danou sekvenci samostatně uloží jako "událost" na paměťovou kartu.

MiVue

Rozlišení nahrávky je 720p, nemusíte mít tedy strach, že v záznamu nebude čitelná registrační značka. Díky vestavěnému akumulátoru můžete kameru z vozidla vyjmout a pořídit s ní fotodokumentaci nehody. Test MiVue je v přípravě.

Elektrokolo

Zatím ovšem nevím, jaké přesně. Poradíte mně i čtenářům v diskuzi?

Líbilo by se mi nějaké s vestavěnou baterií. Sice to může u některých konstrukcí komplikovat její nabíjení v hotelech a penzionech (ne vždy vám jej pustí do pokoje a ne vždy mají v kolárně zavedený proud), ale kolo je tak mnohem nenápadnější. Kdo už přišel k prázdnému cyklostojanu, ten ví, o čem mluvím.

Elektrokolo Panther TE-8CX

Chtěl bych reálný dojezd alespoň 60 kilometrů. Šlapat na normálním kole totiž není taková fuška jako šlapat na vybitém elektrokole. Chtěl bych ho na každodenní ježdění do práce i na víkendové výlety. Proto se kloním spíše k trekové variantě než k čistě městskému kolu "holandského typu".

Podle papírového výběru mi jako optimální přijde Panther TE-8CX. Tedy až na tu cenu.

Jezdíte na elektrokole? Jaké máte zkušenosti? Podělte se o ně v diskuzi. Díky. 

Dárky podle Romana Všetečky

Méně je někdy vice. Platí to v mnoha oblastech lidského života, a tedy i o Vánocích. Mnohdy potěší vlastnoručně vyrobená blbůstka více než drahý dárek, z něhož na první pohled čiší, že se někdo jen snažil splnit povinnost.

Níže uvedené nápady sice nejsou univerzálním dárkem, ale také žádným zázrakem, po jehož rozbalení by lidé překvapením nemohli popadnout dech. Spíše vám pomohou tak trochu se zorientovat v některých zajímavých technických novinkách, které přinesl uplynulý rok.

Tablet s plnou verzí Windows + klávesnice

Honza si sice oblíbil tablet Surface s osekanou verzí Windows RT, ale já spíš čekám na pořádný tablet s plnohodnotnými Windows, dostatečným výkonem a slušnou výdrží, abych na něm mohl provozovat i klasické programy pro Windows, a ne jen aplikace z Windows Storu. Druhým důvodem je možnost jednoduše připojit drtivou většinu současných zařízení, tiskárnami počínaje a digitálním mikroskopem konče.

Samsung Ativ smart PC

To pravé by mohl být model Samsungu Ativ smart PC Pro, tedy tablet od firmy, která má již s takto designovanými tablety zkušenosti a pro Windows 8 připravila zbrusu nové tablety. Cena nejvýkonnějšího Ativ smart PC Pro s čipem Intel Core i5 patrně v Česku přesáhne 30 tisíc korun. Ale možná se vyplatí počkat na originální zařízení od Microsoftu Surface Pro s cenou od 900 dolarů (přibližně 17 500 korun).

A proč tablet a ne nějaký konvertibilní notebook? Tablet je zkrátka mnohem mobilnější, a tím pádem praktičtější zařízení, které lze okamžitě používat.

Bezdrátové klávesnice Rapoo patří k nejtenčím na světě

Pro serióznější práci se samozřejmě bude hodit klávesnice. Ať již ta, která je u Samsungu Ativ smart PC Pro odepínací a v případě Surface integrovaná do obalu, nebo třeba jedna z těchto tenkých od Rapoo, která má integrovaný i touchpad. Stojí kolem 1 500 korun.

Fotoaparát Lytro

Lytro je unikátní fotopřístroj, který zcela mění zažité představy o fotografování. A konečně se dostal do prodeje. Zatím jej sice není možné pořídit v Česku, ale to by pro šikovné české hlavičky neměl být problém. Pořídíte jej od 400 dolarů (asi 7 700 korun).

Podle dosavadních zkušeností lidí, kteří si jej mohli vyzkoušet, opravdu přístroj plní sliby, které jeho tvůrci dali.

Fotoaparát Lytro

Zatímco normální digitální fotoaparát zaznamená hodnotu jasu a barvy světla, které v jednom momentu dopadne na světlocitlivý bod obrazového snímače, Light Field Sensor foťáku Lytro zaznamená kompletní informace o světle dopadajícím na senzor, včetně úhlů dopadů paprsků.

Po stisku spouště tak nevznikne obrázek, ale soubor naměřených informací o světle. Z něj je poté možné vypočítat výsledný obrázek, tedy vybrat si, na co bude zaostřeno, zvolit hloubku ostrosti a doladit expozici.

USB tuner pro Android nebo iOS

Tablety jsou zařízení, která jsou určena k okamžité konzumaci jakéhokoliv obsahu. Chybí jim však jeden kanál, který je na jiných přístrojích dostupný: televizní vysílání. I když již existují tablety s integrovaným DVB-T tunerem, zatím se na toto pole nepustila žádná zvučnější značka.

Elgato Tivizen

Tak jsou zájemci odkázáni na externí přijímače, kterých je však také jako šafránu. Pro iPad je tak u nás k dispozici snad jen tuner Elgato Tivizen za zhruba 3 800 korun. Pro některé androidí přístroje je pak k dispozici levnější icube Tivizen pico. Ten stojí 2 600 korun.

Trocha šťouchnutí na závěr - OLED televize

Již roky nám výrobci slibují dostupnost OLED televizních přijímačů s velkými displeji. Letos v lednu už to vypadalo, že se do konce roku konečně dostanou na trh 55" přístroje vybavené touto technologií. Rok pomalu uplynul a nikde nic.

Velký OLED televizor od LG

Jen slabá náplast v podobě je oznámení výroby asi 500 kusů, které se stejně dostanou maximálně do prezentačních místností firem. Tak snad příští rok. Veletrh CES, který proběhne na začátku ledna nadcházejícího roku, napoví více.

Zatím se budeme muset spokojit se supertelevizí Toshiba, která je v podobné cenové relaci, jako mají stát první velké OLEDy. Konkrétně za námi exkluzivně testovaný model zaplatíte asi čtvrt milionu korun. 

Dárky podle Pavla Kasíka

Rok od roku se upevňuje moje přesvědčení, že dávat někomu pod stromeček technický dárek je obvykle špatný nápad. Zvlášť v době, kdy vedle sebe existují prakticky izolované vesmíry Androidu, Applu a Microsoftu, je například věnování tabletu nebo telefonu zároveň vstrčením obdarovaného do té či oné skupiny.

Podobně tomu je u fotoaparátů nebo jiné techniky. I průměrně zkušený uživatel si musí odpovědět na základní otázky, než se pro ten či onen přístroj rozhodne. Namísto překvapení tak zkuste s obdarovaným vše probrat, kandidáty vyzkoušet a pak teprve kupovat.

To bylo jenom takové varování na úvod. Jestli jsem tím alespoň v jedné domácnosti zabránil zklamanému obličeji "androiďáka" při pohledu na nakousnuté jablíčko (nebo naopak), mělo to svůj smysl. Moje doporučení budou, pokud možno, meziplatformní.

Přídavná šťáva na cestu

Jedno mají všechna ta přenosná zařízení, na kterých se stáváme závislými, společné. Kindle, iPhone, Android, Windows Phone, tablety, foťáky i přehrávače, to všechno běží na baterky. A protože funkcí stále přibývá, výdrž baterie se citelně snižuje. Kde jsou ty časy, kdy mobil vydržel nabitý bezmála týden? S dnešním smartphonem sice můžete vyfotit a vystavit svoji snídani a nechat se navigovat na obědovou schůzku, ale večer už místo očekávané SMS uvidíte jen varování "slabá baterie".

Jedním z rozumných (byť kompromisních) řešení je přenosná dobíječka. Jde o jednoúčelové zařízení, které těžko může být jednodušší: silná nabíjecí baterka, hromádka konektorů pro všechna vaše zařízení a nabíječka této nabíječky. Hodí se nejen na výlety mimo civilizaci, ale i na dobití telefonu během náročného pracovního dne.

Dobíječky Power Monkey (ilustrační snímek)

Já mám dobré zkušenosti s nejlevnější dobíječkou Power Monkey (kolem 750 korun), stačí na základní dobití na cestách. Dražší modely vystačí i na vícedenní výlety a dokonce se dokážou (částečně) dobíjet s použitím solárních panelů.

Předplatné: zábava i vzdělání

Jeden způsob, jak vybrat skvělý dárek, je najít něco, co by si dotyčný chtěl koupit, ale nikdy nekoupí. Třeba proto, že to považuje za plýtvání penězi nebo časem. Pro mě osobně je to předplatné magazínu The Onion. O tomto výborném satirickém počinu jsem už psal, ale i po letech jsem stále nadšen jejich novými nápady. Kromě nápadu zpoplatnit přístup na web, ten mě trochu zamrzel.

Protože jsem si pomocí RescueTime změřil, že na TheOnion.com hodně prokrastinuji, rozhodl jsem se, že si (jménem produktivity!) předplatné platit nebudu a spokojím se s těmi několika zdarma dostupnými články. Ale kdybych předplatné dostal, určitě bych jej využil. Vymlouval bych se na to, že si tím brousím angličtinu, protože redaktoři TheOnion jsou opravdu velmi kreativní, co se týče zapojení různých rejstříků jazyka Websterova.

Samozřejmě netvrdím, že by odběr TheOnion měl být dárkem pro každého, právě naopak. Možná však přijdete na jiné předplatné, které vašemu obdarovanému udělá radost, ať už je to divadlo nebo odběr periodik.

Knihy staré i nové

Možná vám bude připadat, že s tím pořád otravuji, ale kniha je podle mého stále jeden z nejlepších dárků, zvlášť pokud vyberete tu správnou. Amazon a další knihkupectví tento výběr usnadňují. Můžete se podívat, jestli obdarovaný nemá vytvořený seznam knížek, které by chtěl dostat.

Kniha přináší radost všem generacím (ilustrační snímek)

Nezapomeňte zvolit správnou formu knihy, tedy klasickou nebo digitální. Od té doby, co jsem se stal pozitivně závislým na elektronické čtečce, papírová knížka se pro mě stává méně praktickou, zvláště u sci a pop-sci žánru, kde mi funkce podtrhávání a poznámkování šetří spoustu času při pozdějším dohledávání informací. U beletrie to mám půl na půl a knížky závislé na grafice (například tento nepřekonatelný atlas světa) samozřejmě preferuji ve vazbě.

Smysluplný dárek

Příspěvek na charitu (ilustrační snímek)

Příspěvek na charitu je pro řadu lidí celoroční samozřejmostí. V posledních měsících roku je však příležitost i pro ty, kteří se k němu z různých důvodů zatím letos nedostali.

Existuje řada způsobů, jak přispět na charitu on-line i off-line. Na výběr máte ze zavedených značek (Člověk v tísni, Katolická charita, ADRA, Světluška, Dobrý Anděl a další) i řady menších, konkrétněji zaměřených organizací. Prakticky všude vám umožní dar odečíst z daní a někde dokonce máte možnost darovat konkrétní věc (například kozu do Afriky) jménem někoho jiného, což také není špatný dárek.

Autor:
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 44 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 21 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...