Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlevnější 120GB HDD stojí pod 2300 Kč a 128MB flash za méně 500 Kč

aktualizováno 
Ačkoliv pevné disky a flash paměti stále zlevňují, je tento pokles již výrazně menší. V některých případech se dokonce proměnil ve zdražování. To přesto, že v uplynulém měsíci dále ztrácel dolar.
V posledním předvánočním přehledu cen pevných disků a paměťových flash karet nečekejte žádné dramatické změny. Je to dáno jednak tím, že se ani výrobci - až na výjimky - nepřipravili na poslední chvíli žádné překvapení, ale také tím, že se firmy v důsledku vánočních nákupů předzásobily a tak prodávají produkty stále za ceny dřívějšího nákupu. Pokud je samozřejmě konkurence nedonutí ke změně.

Pevné disky

Poptávka po pevných discích s větší kapacitou roste nejen díky požadavkům výrobců výpočetní techniky, ale také v důsledku nárůstu objednávek od společností, jenž vyrábějí spotřební elektroniku. Ty je dávají mimo jiné do tzv. set-top boxů, které tak mohou sloužit i jako inteligentní videorekordér. I proto je pokles cen v této oblasti nejvýraznější především u modelů, které jsou právě pro tyto účely používány.

Při pohledu na HDD s kapacitou 80 GB je vidět, že i tyto modely se snaží udržet se ještě chvíli na slunci, když pokořují další historická minima. Nově se tak hned dva modely dostaly pod psychologickou hranici 1 500 Kč bez DPH (cca 1 800 Kč s DPH). Přesto to nestačí konkurenci s větší s kapacitou, která je k dostání za poměrně zajímavé ceny a navíc nabízí lepší poměr kapacity za koruny. Například 80GB model od společnosti Maxtor je jen o 30 % levnější než jeho bratříček s kapacitou 120 GB a o necelých 60 % potenciální zákazník zaplatí za model s kapacitou 160 GG, který nabízí dvojnásobný úložný prostor.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Cenu ostatních disků s kapacitou 120 GB musí nyní dohánět výrobek s logem Hitachi. Také proto byla jeho sleva na tomto poli největší, když za měsíc téměř dosáhla hodnoty 7 %.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

Poměrně vlažný byl cenový vývoj u 160GB pevných disků. Asi proto, že tyto modely patří k nejoblíbenějším, nemění prodejci příliš jejich cenu. I zde se nejlépe dařilo HDD Hitachi, který je po měsíci levnější o zhruba 5 %. Dokonce se mu podařilo dostat se na pozici nejlevnějšího 160GB pevného disku, který sdílí se zařízením od Western Digital (WD). Ten si dokonce dovolil zdražit o téměř 2 %.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Nejdramatičtější boje se však odehrávají v ringu 250GB kapacit. Zde se Hitachi podařilo srazit cenu o necelých 10 %, čemuž zdatně sekundoval WD s 8,5% slevou. Hitachi se také jako prvnímu disku s touto kapacitou podařilo překonat cenu 4 000 Kč bez DPH (cca 4 800 s DPH).

Paměťové flash karty

Dramatický pokles cen se výrazně zpomalil také v oblasti paměťových flash karet. I tak jsme však v některých případech mihli být svědky i několik desítek procent velikého sestupu.

Tem se projevil například u 128 MB Compact Flash (CF) karty. Ta je po měsíci levnější o 20 procent. Je však potřeba podotknout, že se jednalo v podstatě jen o korekci z minulého období. To potvrzuje i pohled o měsíc a půl zpět, kdy byla cena tohoto modelu jen o 10 % vyšší. Stačí to však k udržení pozice nejlevnější 128MB flash karty. Za zmínku také stojí zhruba devítiprocentní sleva u 512MB CF karty.

Graf vývoje cen 64MB flash pamětí

I u flash karet MultiMedia Card (MMC) se podařilo dosáhnut 20% slevy. Ta postihla 64MB destičku, ale nepomohla dostat se na první pozici. Tu okupují CF a SM karty. O 17% je po čtyřech týdnech levnější 128MB MMC .

Nejvýraznější pokles karet Memory Stick (MS) jsme zaznamenali u 512MB kapacity. Zde se cena od poloviny listopadu propadla o téměř třetinu. Není se co divit, když zde tato karta patřila s odstupem k nejdražším.

Graf vývoje cen 128MB flash pamětí

Také karty Secure Digital (SD) zlevňovaly. Neobjevil se zde sice žádný výrazný skok, jako v případě modelů od konkurence, ale i 9% slevu v 128MB oblasti lze považovat za více než solidní výsledek.

Stále ještě na trhu naleznete karty Smart Media (SM). Ty jako jediné výrazněji zdražovaly. Stalo se tak u 64MB modelu, který je v současnosti nabízen za cenu o zhruba 21 % vyšší než před měsícem. Na druhou stranu pěkný 13% pokles ukořistila 128MB SM karta.

Graf vývoje cen 256MB flash pamětí

Mnohem větší zdražení se však objevilo u xD Picture Card (xD). Cena 64MB xD karty se vyhoupla o více než polovinu. Z dlouhodobějšího je však patrné, že se jednalo jen o návrat k normálu, který byl pře měsícem narušen.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Najdete na iDNES.cz