Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlevnější 120GB HDD stojí pod 2300 Kč a 128MB flash za méně 500 Kč

aktualizováno 
Ačkoliv pevné disky a flash paměti stále zlevňují, je tento pokles již výrazně menší. V některých případech se dokonce proměnil ve zdražování. To přesto, že v uplynulém měsíci dále ztrácel dolar.
V posledním předvánočním přehledu cen pevných disků a paměťových flash karet nečekejte žádné dramatické změny. Je to dáno jednak tím, že se ani výrobci - až na výjimky - nepřipravili na poslední chvíli žádné překvapení, ale také tím, že se firmy v důsledku vánočních nákupů předzásobily a tak prodávají produkty stále za ceny dřívějšího nákupu. Pokud je samozřejmě konkurence nedonutí ke změně.

Pevné disky

Poptávka po pevných discích s větší kapacitou roste nejen díky požadavkům výrobců výpočetní techniky, ale také v důsledku nárůstu objednávek od společností, jenž vyrábějí spotřební elektroniku. Ty je dávají mimo jiné do tzv. set-top boxů, které tak mohou sloužit i jako inteligentní videorekordér. I proto je pokles cen v této oblasti nejvýraznější především u modelů, které jsou právě pro tyto účely používány.

Při pohledu na HDD s kapacitou 80 GB je vidět, že i tyto modely se snaží udržet se ještě chvíli na slunci, když pokořují další historická minima. Nově se tak hned dva modely dostaly pod psychologickou hranici 1 500 Kč bez DPH (cca 1 800 Kč s DPH). Přesto to nestačí konkurenci s větší s kapacitou, která je k dostání za poměrně zajímavé ceny a navíc nabízí lepší poměr kapacity za koruny. Například 80GB model od společnosti Maxtor je jen o 30 % levnější než jeho bratříček s kapacitou 120 GB a o necelých 60 % potenciální zákazník zaplatí za model s kapacitou 160 GG, který nabízí dvojnásobný úložný prostor.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Cenu ostatních disků s kapacitou 120 GB musí nyní dohánět výrobek s logem Hitachi. Také proto byla jeho sleva na tomto poli největší, když za měsíc téměř dosáhla hodnoty 7 %.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

Poměrně vlažný byl cenový vývoj u 160GB pevných disků. Asi proto, že tyto modely patří k nejoblíbenějším, nemění prodejci příliš jejich cenu. I zde se nejlépe dařilo HDD Hitachi, který je po měsíci levnější o zhruba 5 %. Dokonce se mu podařilo dostat se na pozici nejlevnějšího 160GB pevného disku, který sdílí se zařízením od Western Digital (WD). Ten si dokonce dovolil zdražit o téměř 2 %.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Nejdramatičtější boje se však odehrávají v ringu 250GB kapacit. Zde se Hitachi podařilo srazit cenu o necelých 10 %, čemuž zdatně sekundoval WD s 8,5% slevou. Hitachi se také jako prvnímu disku s touto kapacitou podařilo překonat cenu 4 000 Kč bez DPH (cca 4 800 s DPH).

Paměťové flash karty

Dramatický pokles cen se výrazně zpomalil také v oblasti paměťových flash karet. I tak jsme však v některých případech mihli být svědky i několik desítek procent velikého sestupu.

Tem se projevil například u 128 MB Compact Flash (CF) karty. Ta je po měsíci levnější o 20 procent. Je však potřeba podotknout, že se jednalo v podstatě jen o korekci z minulého období. To potvrzuje i pohled o měsíc a půl zpět, kdy byla cena tohoto modelu jen o 10 % vyšší. Stačí to však k udržení pozice nejlevnější 128MB flash karty. Za zmínku také stojí zhruba devítiprocentní sleva u 512MB CF karty.

Graf vývoje cen 64MB flash pamětí

I u flash karet MultiMedia Card (MMC) se podařilo dosáhnut 20% slevy. Ta postihla 64MB destičku, ale nepomohla dostat se na první pozici. Tu okupují CF a SM karty. O 17% je po čtyřech týdnech levnější 128MB MMC .

Nejvýraznější pokles karet Memory Stick (MS) jsme zaznamenali u 512MB kapacity. Zde se cena od poloviny listopadu propadla o téměř třetinu. Není se co divit, když zde tato karta patřila s odstupem k nejdražším.

Graf vývoje cen 128MB flash pamětí

Také karty Secure Digital (SD) zlevňovaly. Neobjevil se zde sice žádný výrazný skok, jako v případě modelů od konkurence, ale i 9% slevu v 128MB oblasti lze považovat za více než solidní výsledek.

Stále ještě na trhu naleznete karty Smart Media (SM). Ty jako jediné výrazněji zdražovaly. Stalo se tak u 64MB modelu, který je v současnosti nabízen za cenu o zhruba 21 % vyšší než před měsícem. Na druhou stranu pěkný 13% pokles ukořistila 128MB SM karta.

Graf vývoje cen 256MB flash pamětí

Mnohem větší zdražení se však objevilo u xD Picture Card (xD). Cena 64MB xD karty se vyhoupla o více než polovinu. Z dlouhodobějšího je však patrné, že se jednalo jen o návrat k normálu, který byl pře měsícem narušen.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Audi A6 3,0TDi...
Audi A6 3,0TDi...

r.v. 2013, naj. 153 264 km, diesel
555 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz