Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejlevnější MP3 jezevčíci pro každého: Hyundai a AKAI za 3 tisíce

aktualizováno 
Pro dnešní soupeře jsme sáhli do nejnižší cenové kategorie. Produkty asijských značek Hyundai a AKAI představují nejlevnější radiomagnetofony s CD a přehráváním MP3, a ačkoliv za ně dáte skoro stejné peníze, jsou mezi nimi obrovské rozdíly. Posuďte sami...

Radiomagnetofon s CD přehrávačem kompatibilní s formátem MP3 - to je kombinace, která se v současnosti už příliš nevyskytuje. Výrobci totiž u nejednoho produktu obstarožní kazetovou mechaniku rádi vynechají. Pokud se ovšem o takové přístroje typu vše-v-jednom zajímáte, ale máte trochu hluboko do kapsy, představíme vám postupně dva hudební "jezevčíky" z nejnižší cenové kategorie.

AKAI AJ-P3575R a Hyundai TCR16DR3

Hyundai TCR16DR3

Korejskou značku Hyundai známe především jako výrobce automobilů, ale ani v oboru spotřební elektroniky není žádný začátečník. Sympatický přehrávač, který můžeme nazvat spíš 'bobek' než 'jezevčík', je typickým představitelem přístrojů pro ozvučení kanceláře nebo třeba kuchyně. Vybaven je kazetovou jednotkou, digitálním AM/FM tunerem a přehrávačem CD/CD-R/CD-RW a souborů ve formátu MP3.

Hyundai TCR16DR3

Tělo je příjemně zaoblené a kompaktní, nepůsobí nijak rušivě. Z dominantní černé barvy vystupují šedá tlačítka a čelní maska, kde září modře podsvícený displej, umístěný na dvířkách s úchytem na kazetu. Víko CD mechaniky obklopuje držák pro přenášení přístroje. Z pohledu pozorovatele vpravo vzadu se nachází otočná teleskopická anténa, vlevo pak zdířka pro sluchátka a mikrofon, který ale rozhodně není určený pro špionáž. Bytelný kryt vespod chrání hnízdo čtyř párů velkých monočlánků.

Hyundai TCR16DR3

Tlačítka pro ovládání kazety jsou umístěna klasicky nad mechanikou. Centrální blok s prvky kontrolujícími CD a další funkce je ale dost nepřehledný a z tohoto hlediska doporučujeme v co největší míře používat dodávané dálkové ovládání. S jeho asistencí lze velmi jednoduše nastavit hodiny a alarm, naplnit předvolby rozhlasovými stanicemi (deset pro každé pásmo) či naprogramovat playlist až 64 skladeb.

Hyundai TCR16DR3

Navigace po datových médiích se soubory MP3 je překvapivě jednoduchá. I když displej není grafický, dokáže zobrazovat všechny alfanumerické znaky a tím pádem také názvy adresářů a souborů. Systém umožňuje také vyhledávání souborů podle abecedy a během přehrávání může zobrazovat informace z ID3 tagů (píseň, autor, album), což je komfort, jaký jsme u takového produktu nečekali.

Hyundai TCR16DR3
Hyundai TCR16DR3 Hyundai TCR16DR3

Zvuk je poměrně solidní, navzdory blízko umístěným, ale vyklopeným reproduktorům je stereo vjem velmi dobrý. S basy se potkáte pouze po aktivaci funkce BassBooster (pouze na dálkovém ovladači), malý výškový a větší širokopásmový repráček se snaží seč mohou. Charakteristiku zvuku ještě může poupravit čtyři režimy ekvalizéru: Classic, Rock, Pop a Jazz, ale příliš velké změny nečekejte.

Malý Hyundai dovede pořádně zařvat, stupnice hlasitosti dosahuje 30 bodů, ale při 28 již dochází ke značnému zkreslení. Najdeme tu ale také pár záporů, například přítomnost slabého šumu, jehož úroveň se naštěstí s rostoucí hlasitostí nemění. Ve sluchátkách už ale uslyšíme silný brum i ruchy CD mechaniky, tudíž pro intimní poslech není 'bobek' příliš vhodný. Rušivé elementy se pak při nahrávání z kompaktu přenášejí i na kazetu, což nepotěší.

Hyundai TCR16DR3

Již v úvodu jsme Hyundai TCR16DR3 popsali jako typický domácí přístroj pro nenáročné posluchače a tím bychom vlastně jeho zhodnocení mohli zakončit. Poskytuje takový výkon, jaký od něj čekáte, a navíc jej trochu okořenil několika drobnostmi, které potěší - ať už je to šikovná funkce přepínání stereo-mono při slabším signálu, nebo elegantní postupné zhasnutí modrého podsvícení při vypnutí přístroje.

AKAI AJ-P3575R

Tak nám to 21. století hezky pokračuje. A aby se nám nestýskalo po časech nedávno minulých, přichází japonská značka AKAI s radiomagnetofonem ve stylu retro, tedy plně analogovým ovládáním. To znamená jediné - oproti konkurenci od Hyundaie tu najdeme mnohem méně funkcí.

AKAI AJ-P3575R

Výrobek s modelovým označením AJ-P3575R je vyveden v šedo-stříbrné kombinaci a hranatých tvarech. Zajímavým zpestřením je chromovaný kruh kolem malého, zeleně podsvíceného displeje. Umístění mechanik odpovídá vžitému standardu, CD nahoře, kazeta vepředu. Otočná teleskopická anténa je tentokráte schována vzadu pod rukojetí. Převážnou část zadní stěny tvoří kryt baterií - 'buřtů', kterých se do přehrávače vejde rovných osm.

AKAI AJ-P3575R AKAI AJ-P3575R

Hlavní kontrolní prvky tvoří analogové přepínače a otočné voliče. Jednotka se zapíná klasickým dvoupolohovým tlačítkem, pracovní režim má na starosti třípolohový volič, jímž zvolíme magnetofon, CD nebo rádio. Další přepínač vybere příslušné pásmo pro příjem rozhlasu (AM-FM) a poslední zvýrazní či ubere basy. Hlasitost volíme klasickým potenciometrem, stejným způsobem odchytáváme signál z éteru.

AKAI AJ-P3575R

Protože digitální jsou zde prakticky jen tlačítka související s CD mechanikou, je dálkové ovládání na dnešní dobu velice chudé: jen numerické klávesy a pár dalších obsluhujících přehrávání. Ani displej nepřekvapí, jen dvě trojice čísel, označující na datovém CD adresář a pořadí aktuální skladby. I tak ale AKAI nabízí programování seznamu až 20 skladeb, náhodné přehrávání a opakování tracků.

AKAI AJ-P3575R

AKAI AJ-P3575R

Zvukový výstup je díky bassreflexovému systému mnohem dynamičtější než u kolegy. Ve sluchátkách je znát jemný brum, ovšem není to tak tragické jako výše. Záznam na kazetu byl alespoň v případě našeho kusu naprosto nepoužitelný, a to díky přebuzení i špatné předmagnetizaci pásky, kdy pod novou nahrávkou zůstávaly artefakty původní.

AKAI AJ-P3575R

Podtrženo

Kdyby AKAI stál polovinu, asi by nebylo o čem diskutovat, ale přístroj je za cenu přesahující tři tisícikoruny více než drahý. Sympatický Hyundai jej hravě předčí funkcemi i designem, ztrácí však ve zvuku. Inu, jsou to nejlevnější kousky na trhu. K nim můžeme přidat ještě radiomagnetofon Clatronic SRR487, který jsme testovali již předloni a jehož cena je ještě o něco níž. Pokud jste si nevybrali, nezoufejte, na příště připravujeme silnější výkonnostní kategorii.

K testu zapůjčil internetový obchod eProton.Témata: MP3, rock, Hyundai, Jazz

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Služba Amazon Music i chytrý reproduktor Echo míří do Česka

Hudební služba Amazon Music Unlimited zamířila do Česka 8.12.2017.

Služba Amazon Music Unlimited je nově dostupná v dalších 28 zemích po celém světě včetně České republiky. Spolu s ní na...

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Můžete být mezi prvními: nespoutané Xavian Prometeo hrají v Praze

Reprosoustava Prometeo.

Dnes a v sobotu si můžete na výstavě audio a video techniky v Praze poslechnout a prohlédnout to nejlepší od...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz