Nejlevnější paměťové karty zdražují o více než 10 %, cena HDD stagnuje

aktualizováno 
Poslední vývoj cen v oblasti úložných produktů není příliš optimistický. Za poslední se ceny těchto produktů příliš neměnila a když již k nějaké změně došlo, tak to bylo spíše zdražení. Naštěstí se našly i výjimky.
Vývoj cen počítačového hardware měsíc před začátkem léta zatím nikoho příliš nenadchl. Zdražování a stagnace jsou bohužel na denním pořádku.

Pevné disky

Zdá se, že výrobci pevných disků chtějí přesunout zájem spotřebitelů z modelů s paralelním ATA rozhraním na modernější sériové. Jinak si snad ani nelze vysvětlit skutečnost, že zatímco většina PATA disků zdražuje nebo jejich cena stagnuje, SATA disky pomaličku zlevňují.

Navíc již většina výrobců již představila i druhou generaci SATA disků. Ta má již ve svém základu vloženu podporu Native command queuing (NCQ). To je funkce, která umožní, že si disk může přeřazovat požadavky na něj kladené tak, aby je byl schopen provádět rychleji. Tuto funkci ale musí podporovat i základní deska. Patří mezi ně ty, které disponují například těmito čipovými sadami - Intel 9x5 s jižním můstkem ICH6 či nVidia nForce 4. Další výhodou SATA II je teoretická dvojnásobná propustnost oproti první generaci, nově činí až 300MB/s.

Většina 80GB pevných disků zdražovala v uplynulém období v rozmezí 1-2 procent. Sice to není žádná tragédie, ale když si uvědomíme, že v předchozích obdobích se zde většinou zlevňovalo, tak je teoretický propad větší. Jedinou výjimkou v této oblasti byl model z dílem Western Digital (WD), které za více než 4 týdny zlevnil o zhruba 1,5 procenta. Nyní je jeho průměrná cena téměř shodná jako v případě disku Hitachi, který byl doposud nejlevnějším 80GB diskem.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

O něco lépe dopadly 120GB modely. Zde se zdražovalo pouze u dvou výrobců Seagate a WD. Naopak zlevnění se dočkaly disky od Maxtoru a Hitachi. Zatímco v druhém případě se jednalo spíše o symbolické zlevnění v řádech desetin procenta, Maxtor si polepšil o více než 1,5 procenta.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

Přesně opačná situace nastala v případě 160GB modelů. V jejich případě zdražovaly Hitachi a Maxtor a zlevňovaly Seagate s WD. U WD se jednalo v poměru k vývoji ostatních disků o „cenový skok“, který překonal hranici 2,5 %.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků 

Ostatně Western Digital si připsal i další úspěch. Po porovnání změny cen u všech sledovaných modelů jsme zjistili, že největší slevy dosáhl 250GB model právě zmíněného výrobce.

Paměťové flash karty

I na vývoj cen v případě paměťových flash karet není příliš pěkný pohled.

Za zajímavé lze však považovat to, že se v cenících některých prodejců objevil nový formát TransFlash (T-Flash), který má ambice v důsledku svých miniaturních rozměrů proniknout především do mobilních telefonů. Počítá s ním například Motorola. K dispozici jsou i redukce na jiné paměťové formáty, jako je například Secure Digital. Je tak možné, že pokud T-Flash výrazně zlevní může se objevit i v přístrojích, které nativně podporují právě tyto formáty Zatím se jeho cena pohybuje o cca polovinu výše než u nejlevnější konkurence.

Poměrně překvapivá situace nastala v oblasti Compact Flash (CF) modelů, kde zlevňují modely z menší kapacitou a naopak zdražují ty, které nabízejí úložného prostoru více. Například 1GB CF karta je po více než měsíci dražší i zhruba 4,5 procenta, zatímco 256MB model zlevnil o více než pět procent.

Graf vývoje cen 64MB paměťových flash karet

U karet typu MultiMedia Card (MMC) se největší změna ceny odehrála u 64- a 256MB flash paměti. V obou případech došlo ke změně na úrovni 3,5 procenta, avšak první zmíněná tuto změnu promítla do zlevnění a druhá do zdražení.

Stagnace nebo zdražení. To bylo heslo formátu Memory Stick (MS). Jednou výjimkou byla 1GB karta, jejíž cena stihla od poloviny dubna poklesnout o téměř 5 procent. Největší ztrátu pak zaznamenali ti, kdo si v dubnu nekoupili 256MB MS kartu. Nyní za ni musejí připlatit o téměř 4 % více. ¨

Graf vývoje cen 128MB paměťových flash karet

Absolutně největší slevu tohoto přehledu jsme objevili v případě 64MB karty formátu Secure Digital (SD). Po více než měsíci lze nyní tento model pořídit o téměř čtvrtinu levněji. Ostatně tomuto druhu se celkově dařilo asi nejlépe ze všech paměťových flash karet. Největší zdražení zde totiž jen lehce přesáhla 1% hranici, ale slevy, kterých byla většina, byly vždy větší než 3 procenta.

Potěšující je i vývoj cen u Smart Medií (SM). Cenovou stagnaci 64MB modelu příjemně osvěžila 2,5procentní sleva 128MB karty.

Graf vývoje cen 256MB paměťových flash karet

Jediným formátem paměťových flash karet, který si připsal pouze slevy je xD Picture Card (xD). Ostatně má to zapotřebí. Největší z nich dosáhla hodnoty 8 procent a byla připsána 64MB modelu.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Rusové ztrácejí u partnerů kredit, říká český odborník k nehodě Sojuzu

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, posádka musela přistát nouzově přistát....

Porucha nosiče Sojuz bude mít největší dopad na provoz ISS, říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Mimo jiné...

Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Další z rubriky

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

Core i7 logo

Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází...

Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM

Rozměry současných oficiálních formátů SD karet,

Paměťové karty formátu SD dostanou nového sourozence. Nový formát má ušetřit místo v mobilních zařízeních, ale není...Najdete na iDNES.cz