RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

  13:03aktualizováno  13:03
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární sluchátka na světě. Vypadají skvěle, příjemně sedí v uších a velmi zajímavě hrají.

Nývlt Václav: RHA | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Na magnetoplanární sluchátka nedají mnozí milovníci kvalitního zvuku dopustit, zejména pro jejich typické éterické podání výšek a prostoru hudební nahrávky. Kvůli konstrukčně většímu reproduktoru byl však magnetoplanární systém používán jen ve velkých domácích sluchátkách, takže na cestách hrála do uší vždy sluchátka s měniči s klasickými kónickými membránami.

Změna nastala až předloni, kdy společnost Audeze představila první magnetoplanární in-ear sluchátka Sine. Ty jste v uších posluchače poznali celkem spolehlivě, před každým zvukovodem měl totiž vertikální „ufo“, ve kterém byl magnetoplanární měnič umístěn.

Nývlt Václav: RHA

Sluchátka RHA CL-2 jsou prvním modelem, ve kterých je magnetoplanární systém vměstnán do maličkých ozvučnic v klasické velikosti in-ear sluchátek. Vývoj (tedy zejména zmenšování měniče) trval čtyři roky a během něho došlo k významné úpravě konstrukce magnetoplanárního měniče.

Ten je běžně tvořen dvojicí rovinných (planárních), plochých magnetických mřížek, mezi kterými je napnutá supertenká plochá membrána tak, aby byla přesně uprostřed mezi magnetickými mřížkami a nedotýkala se jich. U CL-2 jsou obě magnetická mřížky soustředěny do přesně vystředěného kruhu pouze na jedné straně membrány. „Výrobně nejsložitější je všechny komponenty naprosto přesně usadit, i mikrometrová odchyka ve vzájemné poloze magnetů a především v poloze magnetického systému vůči membráně znamená radikální zhoršení kvality zvuku,“ vysvětlila nám na expozici Marina Schurerová ze společnosti RHA. I proto jsou magnety zalité speciálním lepidlem, aby se ani při pádu sluchátek na dlažbu nemohly pohnout.


Na ploše membrány o tloušťce 16 mikrometrů je napařena extrémně tenká kmitací cívka, do které se přivádí elektrický signál z hudebního zdroje. Po přivedení elektrického signálu se tak cívka rozechvěje v silném magnetickém poli a vytváří zvuk.

Nývlt Václav: RHA

Balení sluchátek s bluetooth modulem (kolem krku), symetrickým i nesymetrickým kabelem a sadou koncovek do uší (včetně pěnových).

Samotné uzavřené ozvučnice jsou vytvořeny ze směsi oxidu zirkoničitého taveného při teplotě 1400 °C, výsledný materiál je nesmírně pevný a zároveň lehký. Součástí ozvučnice je konektor, ke kterému můžete připojit jak symetricky, tak nesymetricky zapojené kabely z příslušenství, nebo připojit Bluetooth modul pro bezdrátový poslech. Ten má na jedno nabití vydržet 12 hodin, podporuje kodek aptX.

IFA 2018

Hodnotit zvuk v ruchu výstaviště není ideální, během září by nám sluchátka měla dorazit na recenzi. To co jsme na expozici RHA slyšeli, nás ovšem zaujalo - éterické, přesné a rychlé vykreslení výšek, které jsme očekávali, se naštěstí dostavilo. Výborně byly podány i detaily ve středech, vokál byl plný a v reprodukci byl hezký pořádek. Basy byly při bezdrátovém poslechu na náš vkus trochu výraznější, při poslechu přes kabel jich ale bylo akorát. Poslechli jsme širokou paletu různých žánrů (hráli jsme ze služby Tidal v nejvyšší kvalitě) a máme-li najít slabinu, příliš se nám nelíbilo podání tvrdého rocku a metalu.

Sluchátka jsou vlajkovou lodí výrobce, set s bezdrátovým modulem i kompletní kabeláží vyjde na 799 eur, tedy zhruba 21 000 Kč. 

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

Nývlt Václav: RHA

Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární...

Apple má nová sluchátka sladěná s iPhony a vylepšuje chytrý reproduktor

HomePod od Applu dostal vylepšení některých chytrých funkcí.

Ne všechny novinky, které se objevily na webu společnosti Apple, stihla firma představit na uvedení nových produktů v...

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Najdete na iDNES.cz