Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejmenší MP3 přehrávač na světě? (recenze + fotogalerie)

aktualizováno 
Podle informací výrobce jde o nejmenší MP3 přehrávač na světě. Přinášíme vám recenzi této stylové hračky o velikosti korejské mince (tj. o průměru 42 mm).

Vyrobit menší a ještě menší, případně úplně nejmenší přístroj na celém širém světě. To je přání snad všech výrobců nejen zábavní elektroniky. Lhostejno, zda se jedná o mobilní telefon, vysílačku, čip, harddisk, toastovač nebo MP3 přehrávač. MPIO je v současné době tím, kdo se může honosit prvenstvím v oblasti MP3 playerů.

mpio_FL_200_2

Přehrávač velikosti korejské mince s označením FL 200, o průměru 42 mm,  tloušťce (v nejširším místě) 10 mm a hmotnosti 15g, je podle dostupných informací opravdu nejmenším přístrojem svého druhu na světě. Při pohledu do jeho útrob vás asi napadne, že o moc menší být v budoucnu už ani nemůže. Téměř polovinu prostoru zabírá vyměnitelný, nabíjecí akumulátor (Li-ion), zbytek tvoří tištěný spoj, pár švábíků a čtyři tlačítka pro ovládání hlasitosti, posunu vpřed/vzad, a spuštění/vypnutí přehrávání - play/stop.

mpio_FL_200 mpio_fl_200

Balení

Společnost Digitalway Co., Ltd. dodává na trh přehrávač ve verzi se 128 MB nebo 256 MB vestavěné paměti typu flash. Redakce Technetu měla k dispozici model se 128 MB.

Stejně jako přehrávač, je i výbava mini. Nicméně obsahuje vše potřebné.

Uvnitř krabice naleznete:

  • MP3 přehrávač FL 200 (128, 256 MB paměti typu Flash),
  • speciálně upravená sluchátka (pecky) na krk, typ „kšandy“,
  • USB kabel,
  • mini CD s ovladači pro Windows 98 a Real One playerem,
  • plastový kryt, který slouží k přidržení jacku od sluchátek při nošení přehrávače na krku.

mpio_FL_200

V jednoduchosti je krása

Kruh je dokonalý tvar. V tomto ohledu tedy nemá přehrávač chybu. Celé ovládání se vešlo do dvou kolébek umístěných po obvodu přístroje. Na titěrná tlačítka je potřeba si trochu zvyknout. Kolébka pro přetáčení vpřed a vzad při dlouhém stisku slouží zároveň jako vypínač a  tlačítko play/stop.

mpio_FL_200 mpio_FL_200

FL 200 je určen k nošení na krku. Za tímto účelem jsou konstruována i sluchátka. Kabely jsou zpevněny látkovým potahem, který zabraňuje i jejich nadměrnému „šmodrchání“. Aby jack z přístroje nevyklouzl, je možné jej k tělu přístroje připevnit průhledným a bohužel dosti křehkým plastovým výliskem. S přehrávačem pak lze bez problémů absolvovat i tlačenici v metru, bez rizika jeho ztráty.

mpio_fl_200

Displej byste hledali u tohoto MPIO marně. Samozřejmě ho nemá, nebylo by ani kam ho umístit. Po pravdě řečeno u přístroje jako FL 200,  je displej zcela podružnou záležitostí. Jde zejména o styl a stylový tento přehrávač opravdu je i bez displeje.

Další důvod proč FL 200 není vybaven displejem je zcela prozaický. I bez něj vydrží baterie k přehrání necelých 6 hodin hudby (výrobce uvádí 8 hodin), s displejem by to bylo zřejmě ještě podstatně méně.

 

Přehrávání až v první řadě....

Přístroj si poradí pouze se soubory ve formátu MP3 s datovým tokem 8 - 320 kbps. Přehrává je v abecedním resp. číselném pořadí a pracuje i s adresáři. Vzhledem k absenci displeje se k požadované skladbě musíte  proklikat. Je proto jednodušší sestavit si speciální playlist, ve kterém se vyznáte i poslepu.

Test se zkušebními sluchátky Koss PortaPro jsme nemohli provést, protože FL 200 není vybaven klasickým jackem (3,5 mm), ale jeho mini verzí. Nevýhoda tohoto řešení je zřejmá. Běžná sluchátka si u FL 200 neškrtnou. Na druhou stranu s jinými než originálními sluchátky - kšandičkami by mince na krku nosit nešla.

Zvuk s přibalenými sluchátky je dobrý, do města dostatečně hlasitý a dynamický. Výhrady by se jistě našly, ale posuzujeme-li spíše módní doplněk než high-endový přehrávač hudby, není přílišná přísnost na místě.

mpio_FL_200 mpio_FL_200

 

Pozor na bubínky

Jediným indikátorem činnosti přehrávače je blikající dioda na jeho těle. Při nabíjení svítí oranžově a po dosažení plné kapacity zeleně.

Servisní pípnutí, které se ozve po každém stisku tlačítka pro přetáčení je bohužel spojeno s regulací hlasitosti. Platí zde přímá úměra. Pokud si tedy nastavíte hlasitost na maximum, pípnutí vám doslova vyrazí sluchátka z uší. Servisní tóny nelze nijak vypnout ani omezit.

mpio_FL_200

 

Komunikace s PC

FL 200, co se týče přenosu dat,  je doslova rychlík. Zkušebních 100 MB do sebe nasál za necelé dvě minuty. Naměřená rychlost spojení přes USB 1.1 dosáhla v obou směrech (při kopírování do/z přístroje) celých 877 kB/s (Porovnejte  s  CMTech CA-B200MT a Creative Rhomba, článek zde, případně s iAudio4 nebo MPIO FL 100). Celou paměť přehrávače (128 MB) zaplníte za cca. 2,5 minuty.

Nabíjení akumulátorku se taktéž děje přes USB a trvá cca 2,5 hodiny.

Přehrávač podporuje systém Mass Storage. Po připojení k počítači se hlásí jako výměnný disk. Kompatibilita zaručena s PC (vyzkoušeno) i s MacOs (bohužel nebylo možné ověřit).

mpio_FL_200

 

Pro koho a za kolik

Vzhledem k (malé) výdrži baterie a zejména díky své kráse, patří FL 200 hlavně do městských ulic. Na krku vypadá jako amulet nebo vysílačka Vesmírných lidí. Je tedy zřejmé, že nošení tohoto kotoučku se vám zajisté postárá o patřičnou pozornost okolí.

Podle aktuálních informací od výhradního dovozce výrobků MPIO se současná cena modelu se 128 MB paměti pohybuje okolo 3490 Kč, verzi s 256 MB pořídíte za necelých 4600 Kč.

 

Názory:

David Novák (student VŠ) - MP3 přehrávač MPIO FL200 mě na první pohled velice zaujal. Jeho originální design dokáže skvěle upoutat pozornost. Přístroj se ovládá snadno, stačilo ho připojit do počítače a nahrát do něj skladby. Výdrž baterie je o něco nižší než udává výrobce, ale za největší chybu považuji servisní pípnutí. Jeho hlasitost se stupňuje s hudbou. Protože jsem zvyklý poslouchat skladby poměrně nahlas, při vypínaní přístroje nebo listování mezi MP3 vychází ze sluchátek velmi hlasité a nepříjemné pípnutí. Po několika dnech se také na lesklém povrchu objevily vlasové škrábance. Jedná se ovšem o stylový MP3 přehrávač a takovému lze drobné nedostatky odpustit. Kvalita reprodukce je vynikající a to považuji za nejdůležitější.

Dita Eckhardtová (editorka) - MP3 přehrávač mé okolí považovalo buď za zrcátko, nebo dokonce za šperk. (Nutno ovšem podotknout, že jako zrcátko zvětšuje a deformuje obličej.) Designově je přehrávač povedený, lesklý povrch se ale snadno zapatlá a poškrábe. Z hlediska ergonomie je kulatý tvar nevýhodou, protože nelze poslepu zjistit, jaké tlačítko zrovna mačkáte. Nepříjemně mě překvapila malá kapacita přehrávače, ale na krátké pobíhání po cestě postačí. Komfort ovládání také není nejsilnější stránkou přehrávače, mezi skladbami se lze pohybovat jen o jednu dopředu nebo dozadu a ID3 tagy zůstanou skryty. Zvuk byl naopak naprůměrně dobrý.

Klady
+ malý, lehký, efektní...

Zápory
- servisní tóny ničící sluch
- křehký plastový výlisek k upevnění přehrávače ke sluchátkům

Podrobnou technickou specifikaci naleznete zde.

Pro testování zapůjčila společnost EuroFormosa  International,  s.r.o..

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Služba Amazon Music i chytrý reproduktor Echo míří do Česka

Hudební služba Amazon Music Unlimited zamířila do Česka 8.12.2017.

Služba Amazon Music Unlimited je nově dostupná v dalších 28 zemích po celém světě včetně České republiky. Spolu s ní na...

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

Najdete na iDNES.cz