Nejmocnější zbraní teroristů je internet

aktualizováno 
Zní to troufale, ale nebýt internetu, nebylo by nejspíš ani temné Al-Kajdy, tedy aspoň v její dnešní tajemné a velmi neuchopitelné podobě. Právě využití nejmodernějších západních technologií totiž dalo islámským teroristům potřebná křídla k rozletu.
"Současný zdravotní stav Al-Kajdy jako celku je dán její schopností pracovat s internetem," tvrdí Mike Sheuer, bývalý šéf jednotky CIA, která se pokoušela dostat Usámu bin Ládina.

S trochou nadsázky lze říci: Už není jen džihád, ale www.džihád. com - svatá válka vedená pomocí webu. Někteří mluví také o "google terorismu", podle nejznámějšího internetového vyhledávače, díky němuž se informace džihádistů pohodlně a anonymně dostávají po síti ke každému, kdo o ně projeví zájem.

Když v listopadu 2001 zkolaboval Taliban a Al-Kajda přišla o afghánské útočiště, všiml si Hanid Mir, životopisec bin Ládina, jedné pozoruhodné věci. "Bylo to v zasněžených horách poblíž Dželálábádu. Členové Al-Kajdy se chystali zmizet v úkrytech nebo do exilu. Každý druhý z nich držel v rukou spolu s kalašnikovem i přenosný počítač. Jako tapetu používali fotografii Muhammada Atty, sebevražedného atentátníka z 11. září," napsal Mir.

O něco později se Al-Kajda stala vůbec prvním gerilovým hnutím v historii, jež se ukrylo do kyberprostoru. S laptopy a vypalovačkami DVD, v tajných úkrytech i ve veřejných internetových kavárnách na bezpočtu místech ve světě snovají tisíce mladých a vzdělaných džihádistů své ďábelské plány. Internet jim poskytl nesrovnatelně větší prostor než odlehlý Afghánistán. Navíc je to prostor anonymní a bezpečný.

"Jediným bezpečným přístavem, který Al-Kajdě zůstal, je virtuální sféra. Tam bychom se měli všichni zaměřit," řekl televizi BBC generál John Abizaid, který velí americkým jednotkám v Iráku.

První pomoc pro teroristy

Je to tak. Web se už stal klíčovým bitevním polem proti teroru. Není divu. Vždyť sebevražední atentátníci z Al-Kajdy i její "spící" agenti čerpají z webu taktické údaje, pokyny k výcviku i k akcím. Buňky volně napojené na organizaci bin Ládina v Egyptě či v Evropě, jež se chystají udeřit, jsou dnes na internetu životně závislé. Přes web se podobně smýšlející dávají dohromady. Přes web šíří nenávistnou ideologii a propagandu. Přes web k nim proudí finance. Západní tajné služby i experti proto hovoří o hnutí globálního džihádu jako o úplně novém fenoménu řízení po síti.

Al-Kajda a její odnože mimo jiné vybudovaly velmi kvalitní "on-line knihovnu", obsahující podrobně rozpracované znalosti, jež "by si měl osvojit každý terorista". Některé webové stránky disponují čímsi jako "linkou první pomoci pro teroristy". Stačí poslat po síti příslušný dotaz a expert hbitě a prý i velice kvalitně odepíše - třeba jak bezpečně zacházet s ricinem, jak získat mikroby z nakažené krve, kde si opatřit falešné dokumenty, jak vyrobit bombu z materiálů, které jsou k mání v každé drogerii, jak tajně proniknout do Iráku v přestrojení za rybáře nebo jak se orientovat podle hvězd při nočním přechodu pouště a třeba také to, jak využít média. To všechno v mnoha jazycích.

Například saúdská větev Al-Kajdy loni přišla s internetovým časopisem, který radí potenciálním rekrutům, jak se připravit na džihád. "Bratři mudžáhidové, abyste se mohli spojit s velkými tréninkovými tábory, nemusíte jezdit do ciziny. Sami ve svém domě nebo se skupinou bratrů můžete začít plnit výcvikové úkoly okamžitě. Stačí si na webu najít naše stránky."

Odborníci bohužel tato slova potvrzují. "Hrozně to ztěžuje naši možnost je polapit," řekl listu The Washington Post Scheuer. "Dřív museli za výcvikem odjet do Súdánu, do Jemenu nebo do Afghánistánu. Teď nemusí nikam. A když už operativci Al-Kajdy cestují, nemusí nosit nic, co by je kompromitovalo, žádné nákresy, žádné plány, všechno mají zašifrované na webu."

Virtuální teroristická komunita se má čile k světu. Počet aktivních džihádistických stránek roste geometrickou řadou. Před osmi lety se jich prý na síti dalo najít jen osm. Dnes jich je na 5000. "Většina oslavuje Al-Kajdu a její ideje," uvedl izraelský profesor GabrielWeismann.

Přes obrovskou ofenzivu teroristických organizací na internetu si fyzická útočiště či nikým nerušené oblasti v Iráku, na kmenových územích v Pákistánu, na jihu Filipín, v Africe nebo v Evropě stále uchovávají velkou důležitost. A stejně tak i tradiční výcvikové tábory nebo radikální výchova v mešitách. Jasné ale je, že význam webu pro džihád bude strmě růst. Volání z internetu "teroristé všech zemí, spojte se", bude stále hlasitější, a jak uznávají i ti nejerudovanější bojovníci proti teroru, těžko se s tím v dohledné době dá něco dělat.
Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Vývoj evropské superstíhačky je na spadnutí. Není to příliš brzy?

Model letounu NGF na listopadové výstavě Euronaval v Paříži

Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová na svém twitterovém účtu 20. listopadu oznámila dosažení shody s...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Další z rubriky

Češi naučili robota, co sami neumí: povídat si s Američany o fotbale

Český tým si z Las Vegas odváží druhé místo a šek na 100 tisíc dolarů (2018)

V celosvětové soutěži Amazon Alexa Prize uspěl už podruhé v řadě český tým programátorů. Jejich konverzační robot...

Majitelé domén s koncovkou prvního řádu .cz si od ledna připlatí

CZ.NIC

Sdružení CZ.NIC, které se stará o doménu prvního řádu .cz, oznámilo zvýšení velkoobchodní ceny.

Tipy na zajímavé weby: srovnávač autoškol a kreativní nápady

Ilustrační snímek

S pomocí Autostudy.cz vyberete podle dat, referencí a fotografií nejlepší autoškolu. Díky Prolupen.cz můžete na...

Najdete na iDNES.cz