Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejočekávanější video MP3 přehrávač dorazil do redakce. První dojmy z Cowon Q5W

aktualizováno 
Asi nejvybavenější MP3 video jukebox Cowon Q5W se brzy začne prodávat i v ČR. Kapesní přehrávač je vybaven WiFi i technologií Bluetooth. Můžete přes něj surfovat na internetu či chatovat s kamarády prostřednictvím MSN. Přehraje všechny myslitelné audio i video formáty. Má rádio, diktafon, textový editor ...

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox

Přehrávač právě dorazil do redakce a zde jsou naše první dojmy z něj. Později vám pochopitelně přineseme i kompletní recenzi.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Balení, větší než obvykle, v sobě ukrývá přehrávač o rozměrech 139 x 88 x 20 mm a hmotnosti 380 g. Vyšší hmotnost vyvažuje bohatá výbava čítající WiFi a Bluetooth - (Wifi IEEE802.11g/b +
Bluetooth Class 2, Ver. 2.0 + EDR).

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Většinu z přední strany přehrávače zabírá dotykový displej s úhlopříčkou 12,7 cm. Jas obrazovky lze regulovat. Velmi dobře je možné také překalibrovat přesnost dotykového panelu. Parametry displeje jsou následující: TFT LCD dotykový displej s rozlišením WVGA (800 x 480 obr. bodů), 6 700 000 barev, kontrast 500:1, 200 cd/m2. V Cowonu tiká procesor CPU Alchemy Au1250, 600MHz, 
64MB NOR Flash, 128MB DDR2 SDRAM. Jukebox běží na operačním systému Windows CE Pro 5.0. Úložným prostorem je 60GB disk (1,8 palců) se souborovým systémem FAT 32.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Přiložené příslušenství je opravdu bohaté. Nechybí síťový napáječ pro nabíjení přehrávače, bezdrátové dálkové ovládání, propojovací kabely pro připojení k televizi, poutko na ruku, sluchátka, CD s programem jetAudio Media Centrum pro správu hudební i filmové knihovny, vypalování CD a DVD a případnou konverzi filmů do potřebného formátu. K počítači se Cowon Q5W připojuje standardním mini USB kabelem (taktéž přiložen).

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Sluchátka u výrobků iAudio (Cowon) bývají většinou příjemným překvapením. Po prvním poslechu nezní špatně ani tentokrát. Mezi podporovanými audio formáty nechybí bezztrátový FLAC. Cowon dále přehraje MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, Ogg Vorbis, Wave, APE, MusePack. Filmy ve formátech DivX a Xvid není většinou potřeba nijak dále konvertovat. Cowon Q5W si poradí se vším do rozlišení 720 x 480 obr. bodů a snímkovací frekvencí 30 fps. Podle technické specifikace přehraje jukebox následující formáty a kodeky: DivX, XviD, MPEG4, WMV 7/8/9 s koncovkami  AVI, ASF, WMV, MPG, OGM. Podporovány jsou i titulky (částečně s českou diakritikou) ve formátech SMI a SRT. Nám se zatím podařilo rozchodit pouze SMI titulky.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Pomocí bezdrátového dálkového ovládání lze řídit veškeré funkce Cowon Q5W. Ideální při použití Cowonu jako přenosného videopřehrávače připojeného k TV.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Cowon Q5W lze s televizí propojit pomocí jediného kabelu přes kompozitní (žlutý cinche) nebo komponentní (zelený, modrý, červený cinche) výstup. Kromě analogového audio výstupu (červený a bílý cinche) lze využít i digitální výstup SPDIF (oranžový cinche). Posledně jmenovanou možnost oceníte zejména při přehrávání hudby uložené v bezztrátovém kodeku FLAC. V takovém případě se pro dekódování zvuku využívají D/A převodníky připojeného receiveru, které mohou být o mnoho kvalitnější než ty v Cowonu.  

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Pro domácí užití a dobíjení akumulátorů (výdrž pro audio 13 h, pro video 7 h) je k přehrávači přibalen síťový adaptér. Na plný stav by se měla baterie dostat po 5,5 hodinách dobíjení.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Nezbytnou výbavou je USB Host. Přes něj lze k přehrávači připojit jakoukoliv USB klíčenku, či USB disk, foťák nebo třeba i klávesnici. Data lze v integrovaném file manageru kopírovat (případně i mazat) jak na disk jukeboxu, tak zpět na externí USB zařízení. Díky technologii USB 2.0 High speed je přenos rychlý a pohodlný. Skrze klávesnici lze ovládat nainstalovaný operační systém Windows CE Pro 5.0 a nejlépe se hodí pro surfování internetem. Dodatečně je možné doinstalovat na Cowon i hry. V takovém případě Cowon lehce rozpozná připojený joystick.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Vysouvací WiFi anténka je celá ukryta v boku přehrávače. V Cowonu je nejen předinstalovaný internetový prohlížeč Internet Explorer, ale i IM kecálek na platformě MSN.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Rozkládací stylus (ukazovátko) je šikovně ukryt v boku přehrávače.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Jedinými skutečnými tlačítky jsou klávesy pro regulaci hlasitosti a šoupátko pro zapnutí/vypnutí a zamknutí přístroje. Mřížky jsou krytky reproduktorů s výkonem 2 x 1 W. Uprostřed je čidlo pro komunikaci s dálkovým ovladačem.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Mezi výstupem pro sluchátka a WiFi anténou je konektor pro připojení headsetu (sluchátka + mikrofon), který však není součástí balení (viz titulní foto). Zda lze kromě hlasové komunikace přes MSN využít například i Skype, vyzkoušíme.

Cowon Q5W - nejočekávanější MP3 video jukebox
Základní obrazovka přehrávače. Ikonky po stranách se mění podle zvoleného režimu. Ovládací prvky jsou ideálně rozloženy pro palce obou rukou. Uživatelské rozhraní je spuštěno z operačního systému Windows CE 5.0 Pro. V něm lze spustit Internet Explorer i IM MSN.

První dojmy? Lepší je už jen ideál 

Cowon Q5W rozhodně není přehrávač pro každého. Ocení jej zejména skalní filmoví fandové (jako já :-) ), kteří bez své pravidelné dávky celuloidu odmítají i dojíždět do práce. Cowon je v tomto směru opravdovou špičkou. Prakticky cokoliv do něj nakopírujete, to také přehraje. Trochu nás však zaskočilo, že na rozdíl od očekávaného modelu Cowon A3 neumí Q5W nahrávat video - více zde a zde. Z technické specifikace také vyplývá, že nepřehraje nagrabované filmy z DVD s koncovkou VOB. 

Každý, kdo měl v redakci možnost si nový Cowon vyzkoušet, jím byl nadšen. Dotykové ovládání je uzpůsobeno jak pro ovládání palci, tak i přiloženým stylusem. Přes množství funkcí je velmi přehledné a intuitivní. Filmy a fotografie vypadají na rozměrném displeji skvěle. Jedinou výtku lze mít k typu displeje, který se na denním světle přeci jen trochu mění v zrcadlo. Načítání i objemově větších souborů je velmi svižné.

Chybí plná podpora české diakritiky v titulcích (některé znaky se nezobrazují korektně), což však vzhledem k situaci na trhu nelze brát jako zápor. K rozkoukanému filmu se můžete kdykoliv vrátit. Cowon si pamatuje poslední pozici, i když mezitím přepnete na přehrávání hudby nebo přístroj vypnete. Pochopitelně lze vkládat i záložky.

Bez problémů jsme Cowon připojili k jakékoliv bezdrátové síti a brouzdali internetem. Adresy a další potřebné údaje lze pohodlně zadávat přes virtuální klávesnici. Tu lze zvětšit tak, aby písmena bylo možné vyťukávat i ručně bez ukazovátka.

Stejně jednoduše by měla jít připojit i Bluetooth sluchátka, což jsme však zatím nevyzkoušeli.

Pohodlně lze na Cowonu prohlížet a upravovat dokumenty ve Wordu a Excelu. Samozřejmostí je kompletní správa uložených dat skrze plnohodnotnou obdobu Průzkumníka.

Díky operačnímu systému Windows lze předpokládat, že se v brzké době objeví další nejrůznější aplikace, které půjde na Cowon nainstalovat.

Cena za 60GB verzi je stanovena na 18490 Kč.

Podrobnou recenzi vám brzy přineseme.

Technická specifikace:

 • Displej: 5 palců (12,7 cm), 16 700 000 barev, TFT LCD,  WVGA (800 x 480 obr. bodů), kontrast 500:1, jas 200 cd/m2
 • Hardware: CPU Alchemy Au1250 600MHz, Memory 64MB NOR Flash, 128MB DDR2 SDRAM, Wirelss Wifi IEEE802.11g/b, Bluetooth Class 2, Ver. 2.0 +EDR, harddisk 1.8 palce, 40GB (není v prodeji v ČR) / 60GB, souborový systém FAT 32 
 • Operační systém: OS WinCE 5.0 Professional
 • Přehraje audio formáty: MP3, WMA, ASF, OGG, WAV, FLAC, APE, MPC tj. kodeky: MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, Ogg Vorbis, Wave, FLAC, APE, MusePack 
 • Přehraje video formáty:  AVI, ASF, WMV, MPG, OGM tj. kodeky: DivX, XviD, MPEG4, WMV 7/8/9
 • Titulky: SMI, SRT
 • Audio nahrává přes integrovaný mikrofon do: WAV : 8, 11.025, 22.05, 44.1, 48 KHz
 • Ostatní podporované formáty: JPG (bez omezení velikosti), BMP, PNG, RAW (zřejmě pouze Nikon), TXT s maximální velikostí 7 MB
 • Vstupy a výstupy: USB Host 2.0 High speed, Bluetooth, WiFi, mini USB, firemní USB port - TV Out s komponentním a kompozitním výstupem, S-VIDEO, SPDIF audio
 • Audio S/N Ratio 95dB, Frequency Range 20Hz ~ 20KHz
 • Výstup: 34mW + 34mW (při použití 16Ohmových sluchátek)
 • Integrované reproduktory: 2 x 1 W 
 • Akumulátor: Li-Po 6500 mA, doba nabíjení 5,5 hodiny, maximální výdrž pro hudbu 13 hodin, pro video 7 hodin
 • Rozměry a hmotnost: 139 x 88 x 20 mm, 380 g 
Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Jára Cimrman zmizel ze streamovacích služeb. Zatím se nevrátí

Katalog mluveného slova vydavatelství Supraphon již bude na internetu jen ke...

Hry Divadla Járy Cimrmana si již na Spotify, Apple Music a dalších službách nepustíte. Vydavatelství Supraphon se totiž...

Vinylové desky s HD zvukem by měly přijít na trh v roce 2019

Josefina Lichtenegger s gramofonem Forte S a raménkem C-Note.

Návrat gramofonů do obývacích pokojů může v příštím roce dostat nový impuls. Rakouská firma plánuje představit „High...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z produkce švédské...

MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita
MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita

Moje dítě bude hodné a poslechne mě na slovo. Poznáváte se? Přesně tohle jste si mysleli… než se z vás stali rodiče?

Najdete na iDNES.cz