Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejrychlejší GeForce 4 MX460 na trhu

aktualizováno 
Výrobci se snaží oživit poptávku po svých produktech různými způsoby. Zatímco někteří sázejí na masivní reklamní kampaň a jiní na veletrhy a výstavy, Gainward se rozhodl jít mnohem příjemnější cestou a vytvořil zatím nejrychlejší GeForce 4 MX460.

Výrobce grafických karet Gainward se rozhodl uvést na trh dosud nejrychlejší grafickou kartu s čipem nVidia GeForce 4 MX460, GeForce4 PowerPack! Model Pro/650 XP "Golden Sample".

Oproti standardním MX460 kartám bude produkt Gainwardu dodáván s rychlejším typem paměti typu DDR, taktovaným na 600 MHz. "Klasická" GF MX460 má paměti taktované pouze na 550 MHz - jedná se tedy o kartu s druhou nejrychlejší pamětí, hned po nejvýkonnější GeForce 4 Ti4600 (650 MHz DDR). Frekvence jádra zůstane zachována na 300 MHz.

Kartu je možné v Evropě zakoupit za 149 USD a jak vyplývá i z našich testů, její výkon lze ještě zvyšovat, neboť je od výroby vybavena aktivním chlazením. Ladičským pokusům a přetaktování by tedy nic nemělo stát v cestě.

Gainward nVidia GeForce 4 MX460 

A co vedlo Gainward k tomuto netradičnímu kroku? Vysvětlení je několik.

Na trhu s grafickými kartami začíná být pomalu, ale jistě těsno. Každý výrobce se snaží ukousnout kus koláče, a tak vznikají situace, kdy hned několik výrobců nabídne stejné řešení.

V takovém případě u zákazníka vyhraje ten produkt, který je levnější - i když je jeho kvalita sporná. A protože Gainward patří mezi ty výrobce, kteří se snaží o určitý stupeň kvality, moc šancí, jak se odlišit od ostatních a vydobýt si místečko na trhu, nemá.

Navíc je tu ten fakt, že se mezi zákazníky dočkaly značné obliby grafické karty založené na čipu nVidia GeForce 4 Ti4200, což je plnohodnotná GeForce 4, pouze se sníženým taktem a tím i výkonem. Svojí cenou se však blíží GF 4 MX460, a tak je o GF 4 TI4200 obrovský zájem.

Dokonce takový, že se neoficiálně hovoří o tom, že nVidia úmyslně pozastavila produkci těchto čipů, aby prodala více grafických karet GeForce 4 Ti4400 a TI4600.

 

Tabulka ukazuje přehled grafických karet s čipy nVidia GeForce 4 MX4XX:

GeForce MX420 GeForce MX440 GeForce MX460 Gainward GF MX460
Frekvence paměti 166 MHz 400 MHz 550 MHz 600 MHz
Frekvence jádra 250 MHz 270 MHz 300 MHz 300 MHz

Spousta zákazníků se tedy dostala do situace, kdy Ti4200 nemohou sehnat a poohlížejí se po jiném řešení. Otázkou ale zůstává, jak se na takto od výroby "přetaktovanou" grafickou kartu, jakou bezesporu Gainward GF 4 MX460 je, bude dívat nVidia a zda to nebude mít pro Gainward nějaké následky.

NVidia si totiž v poslední době stěžovala nejenom na kvalitu některých grafických karet pocházející od výrobců (zejména na kvalitu VGA výstupu), kterým dodává své čipy a kterým propůjčuje jméno, ale i na skryté "přetaktovávání" grafických karet.

Je pochopitelné, že šikovně a nenápadně přetaktovaná grafická karta, byť o 0.5 MHz, může být výrazně zvýhodněna v testech a benchmarcích. O rovných podmínkách při testech se pak nedá mluvit aje pravděpodobné, že reakce ostatních výrobců budou ostré.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz