Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nejrychlejší GeForce 4 MX460 na trhu

aktualizováno 
Výrobci se snaží oživit poptávku po svých produktech různými způsoby. Zatímco někteří sázejí na masivní reklamní kampaň a jiní na veletrhy a výstavy, Gainward se rozhodl jít mnohem příjemnější cestou a vytvořil zatím nejrychlejší GeForce 4 MX460.

Výrobce grafických karet Gainward se rozhodl uvést na trh dosud nejrychlejší grafickou kartu s čipem nVidia GeForce 4 MX460, GeForce4 PowerPack! Model Pro/650 XP "Golden Sample".

Oproti standardním MX460 kartám bude produkt Gainwardu dodáván s rychlejším typem paměti typu DDR, taktovaným na 600 MHz. "Klasická" GF MX460 má paměti taktované pouze na 550 MHz - jedná se tedy o kartu s druhou nejrychlejší pamětí, hned po nejvýkonnější GeForce 4 Ti4600 (650 MHz DDR). Frekvence jádra zůstane zachována na 300 MHz.

Kartu je možné v Evropě zakoupit za 149 USD a jak vyplývá i z našich testů, její výkon lze ještě zvyšovat, neboť je od výroby vybavena aktivním chlazením. Ladičským pokusům a přetaktování by tedy nic nemělo stát v cestě.

Gainward nVidia GeForce 4 MX460 

A co vedlo Gainward k tomuto netradičnímu kroku? Vysvětlení je několik.

Na trhu s grafickými kartami začíná být pomalu, ale jistě těsno. Každý výrobce se snaží ukousnout kus koláče, a tak vznikají situace, kdy hned několik výrobců nabídne stejné řešení.

V takovém případě u zákazníka vyhraje ten produkt, který je levnější - i když je jeho kvalita sporná. A protože Gainward patří mezi ty výrobce, kteří se snaží o určitý stupeň kvality, moc šancí, jak se odlišit od ostatních a vydobýt si místečko na trhu, nemá.

Navíc je tu ten fakt, že se mezi zákazníky dočkaly značné obliby grafické karty založené na čipu nVidia GeForce 4 Ti4200, což je plnohodnotná GeForce 4, pouze se sníženým taktem a tím i výkonem. Svojí cenou se však blíží GF 4 MX460, a tak je o GF 4 TI4200 obrovský zájem.

Dokonce takový, že se neoficiálně hovoří o tom, že nVidia úmyslně pozastavila produkci těchto čipů, aby prodala více grafických karet GeForce 4 Ti4400 a TI4600.

 

Tabulka ukazuje přehled grafických karet s čipy nVidia GeForce 4 MX4XX:

GeForce MX420 GeForce MX440 GeForce MX460 Gainward GF MX460
Frekvence paměti 166 MHz 400 MHz 550 MHz 600 MHz
Frekvence jádra 250 MHz 270 MHz 300 MHz 300 MHz

Spousta zákazníků se tedy dostala do situace, kdy Ti4200 nemohou sehnat a poohlížejí se po jiném řešení. Otázkou ale zůstává, jak se na takto od výroby "přetaktovanou" grafickou kartu, jakou bezesporu Gainward GF 4 MX460 je, bude dívat nVidia a zda to nebude mít pro Gainward nějaké následky.

NVidia si totiž v poslední době stěžovala nejenom na kvalitu některých grafických karet pocházející od výrobců (zejména na kvalitu VGA výstupu), kterým dodává své čipy a kterým propůjčuje jméno, ale i na skryté "přetaktovávání" grafických karet.

Je pochopitelné, že šikovně a nenápadně přetaktovaná grafická karta, byť o 0.5 MHz, může být výrazně zvýhodněna v testech a benchmarcích. O rovných podmínkách při testech se pak nedá mluvit aje pravděpodobné, že reakce ostatních výrobců budou ostré.Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Najdete na iDNES.cz