Nejrychlejší vypalovačky Plextor: 48/24/48 jako ATAPI i externí USB 2.0 (recenze)

aktualizováno 
Plextor nezahálí a nabízí nejnovější modely oblíbených vypalovacích mechanik v provedení ATAPI i elegantní externí case s rozhraním USB 2.0. Od nynějška se budou data vypalovat 48x a na CD-RW budeme zapisovat 24x rychlostí. To vše za asistence kolegů BURN-Proof, PoweRec a VariRec.

Plextor zařadil vyšší stupeň a prosvištěl cílovou rovinkou 48násobnou rychlostí. Vypalovací mechaniky proslulé značky dosahují při přenosu oběma směry datového toku až 7200 kB/s. Nejnovější model řady PlexWriter se může pochlubit opravdu zajímavými parametry: 48x čtení i zápis, záznam na CD-RW probíhá 24rychlostně. Ovšem není tu pouze jedna nová mechanika. Plextor podruhé za sebou nabízí dvojčata v interním a externím provedení. Kromě vzhledu se však od sebe prakticky neliší. PlexWriter 48/24/48U je jen ATAPI model 48/24/48A umístěný v úhledné case s rozhraním USB 2.0. Firemní nástroj PlexTools je od sebe sice rozezná, ale v systému se oba drivy hlásí shodně jako PX-W4824A. Liší se pouze verzí firmware.

Vybavení
S oběma modely zákazník obdrží softwarový balík, skládající se ze dvou CD. Jedno obsahuje firemní utility, druhé pak aplikace firmy Ahead: Nero 5.5.9.8 funkčně omezené pouze na mechaniky Plextor, packet-writing software InCD, přehrávač Nero Media Player a několik dalších drobností. Rozhodně zajímavý je program BurnRights, který obchází omezení systémů Windows 2000/XP. Z bezpečnostních důvodů je v nich umožněno přistupovat nesystémově na mechaniku (tj. posílat příkazy např. k vypalování) pouze uživatelům s administrátorskými právy. BurnRights však umožňuje vypalovat i uživatelům s právy nižšími. Distribuční balení IDE mechaniky dále obsahuje dvě firemní vysokorychlostní média (CD-R a CD-RW), šroubky, datový a audio kabel. U externí modifikace najdeme pět CD-R a jedno CD-RW médium, síťový zdroj a USB kabel. Mohl ale být přiložen i kablík pro připojení k aparatuře či zvukové kartě.

Plextor 48/24/48 ATAPI zepředu Plextor 48/24/48 ATAPI zezadu

Vzhled
Interní mechanika se dodává v šedém a černém provedení čelního panelu a traye, u USB drivu jsou tyto součásti černé od přírody. Panel je stále stejně strohý, nabízí pouze tlačítko Eject, ovladač hlasitosti, konektor pro sluchátka, slot pro nouzové vysunutí CD a jednu stavovou diodu, blikající zeleně (čtení) či oranžově (zápis), případně stálým zeleným světlem signalizující přítomnost média v mechanice (případně u USB i zapnuté napájení). Na externí case, v níž je vypalovačka jen tak mimochodem mimořádně těžká (2,2 kg oproti 1 kg samotného drivu), najdeme audio výstup netradičně vyvedený na dva stereo-cinche a přepínač režimu Self-Test, kdy dochází k internímu testu mechaniky.

Plextor 48/24/48 USB zepředu Plextor 48/24/48 USB zezadu

Vlastnosti
Vypalovačky dovedou veškeré známé firemní finesy, tj. PoweRec - optimalizace rychlosti zápisu v závislosti na kvalitě média, BURN-Proof - ochrana proti podtečení interního 4MB bufferu a VariRec - optimalizace nahrávání CDDA 4x rychlostí. V utilitě PlexTools lze zapnout mód single-session, v němž mechaniky akceptují pouze první oblast disku. Díky tomu dokáží např. načítat chráněná hudební cédéčka. Vypalovat lze na média s kapacitou přes 90 minut, overburn (tj. napálení nad nominální kapacitu disku) u Plextoru končí na časovém údaji 94:55. Při zápisu lze použít režimy Track-At-Once, Session-At-Once, Disc-At-Once, Multisession a Packet-Write.. Číst a zapisovat je možné disky ve formátech CD-DA, CD-ROM, CD-ROM+CD-DA, CD-ROM XA, CD-I, Photo-CD, Video-CD, CD-Extra, CD+G, CD-TEXT.

Výkon
Obě mechaniky jsme podrobili standardní testovací proceduře. Pomocí aplikací Nero CD Speed jsme měřili výkon v různých pracovních režimech. IDE drive pracoval v DMA módu, externí vypalovačka byla připojena k USB 2.0 řadiči Adaptec USB2Connect 3100LP.

Rychlosti čtení Plextor 48/24/48 Rychlosti zápisu CDDA Plextor 48/24/48

Rychlost čtení
Při testu čtení jsme v PlexTools zapnuli funkci SpeedRead, jež dovoluje mechanice dosáhnout maximální rychlosti v módu 20x-48x CAV. Čtení začalo na 21x a po plynulém průběhu skončilo na 46x rychlosti. Drive svého nominálního maxima dosáhne až kolem hranice 80 minut. S tímtéž datovým diskem jsme při použití externího provedení dosáhli překvapivě odlišných výsledků. Začátek 17x, na druhé minutě skok na 22x, konec 44x, přičemž v 70. minutě došlo ke snížení otáček a poklesu rychlosti. Ani při opakovaných testech USB mechanika tento trend neopustila a prováděla jej s železnou pravidelností.

Test čtení Plextor 48/24/48 ATAPI Test čtení Plextor 48/24/48 USB

Zkušební načítání audio CD (set DJ Nea k časopisu XMag) neprobíhalo kupodivu v nejrychlejším režimu 18x-40x CAV, nýbrž 14x-32x. Při dodatečném vyzkoušení dalšího disku (Scooter - Age of Love) už motorky odstartovaly nejvyšší rychlostí. Test se obešel bez problémů a digitální extrakce získala nejvyšší ohodnocení - naprosto přesný proud audio dat. Obě mechaniky se chovaly naprosto shodně.

Test čtení CDDA Plextor 48/24/48 ATAPI Test čtení CDDA Plextor 48/24/48 USB

Rychlost záznamu
Test při použití firemních médií proběhl v případě ATAPI vypalovačky na výbornou. USB mechanice však opět na sedmdesáté minutě při zápisu na CD-R Plextor poklesly otáčky, u CD-RW se projevilo lehké kolísání rychlosti. Překvapila funkce PoweRec, která při dalším testu s 24x CD-R médiem Precision (Ritek Type 7) pustila vypalování na maximum, tedy 20x-48x CAV. Nahrané médium však bylo bez jakýchkoliv problémů čitelné i na starších mechanikách. Plextor zvládl samotný test záznamu datové stopy za skvělých 2:34, kompletní CD včetně Lead-In/Out pak 3:20.

Test vypalování CD-R Plextor 48/24/48 ATAPI Test vypalování CD-R Plextor 48/24/48 USB

Test vypalování CD-RW Plextor 48/24/48 ATAPI Test vypalování CD-RW Plextor 48/24/48 USB

Hodnocení
Plextor zůstává věrný strohému vzhledu svých mechanik a je to dobře, protože se za ním na první pohled skrývá vysoký výkon a spolehlivost. Obě mechaniky se osvědčily, i když redakčním favoritem je stabilnější a levnější interní ATAPI verze. Otázkou je, zda už není taková honba za rychlostí zbytečná. Výsledky jsou pouze o 13 sekund rychlejší, než výkon předchozího modelu 40/12/40. Jediným skutečným, zato však významným přínosem nových mechanik tak zůstává možnost vypalovat CD-RW až 24x rychlostí.

Výrobky k testování poskytla společnost Servodata.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Facebook uvádí svůj první kus hardwaru. Přes Portal si můžete volat

Facebook Portal v bílé

Společnost Facebook přestavila dvě komunikační zařízení, Facebook Portal a Facebook Portal+.

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Microsoft přestavil černé notebooky, počítač v displeji a sluchátka

Rodina novinek Surface pro rok 2018

Společnost Microsoft ukázala novou generaci počítačů Surface a překvapení k tomu - vlastní sluchátka.

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz