Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší stavba v kosmu i přes těžkosti pokračuje

aktualizováno 
Minulé dva týdny ukázaly, že krizi v pilotované kosmonautice, způsobenou havárií Columbie před třemi roky, se podařilo překonat. Výprava raketoplánu Atlantis potvrdila, že tyto stroje jsou opět plně provozuschopné, a proto mohou pokračovat ve stavbě Mezinárodní kosmické stanice ISS.

Astronauti z raketoplánu Atlantis u stanice ISS - Astonauti Heidemarie Stefanyshyn-Piperová a Joe Tanner obhlížejí stav mezinárodní vesmírné stanice ISS. | foto: Reuters

ISS je dosud největší chystaný objekt na oběžné dráze - má mít rozměry jako dům o pěti pokojích a vážit bude okolo 450 tun. Zatím si vyžádal 18 výprav raketoplánů a pomocí nejméně dalších 14 až 16 by měl být v létě 2010 dokončen.

Stanice na těchto kosmických plavidlech závisí. Připravené díly jsou totiž značně velké, koncipované pro jejich nákladový prostor, takže žádný jiný stroj je nemůže do vesmíru vynést. Evropská raketa Ariane 5 bude sekundovat jedním startem a ruský Proton dvěma.

Stihnou se všechny lety?

Příští rok by měly raketoplány startovat pětkrát, v dalších dvou letech čtyřikrát. Avšak v tak rychlém sledu za sebou dosud nelétaly. Kdyby se nepodařilo stavbu v roce 2010 dokončit, bude záležet na Bílém domě a Kongresu, jestli povolí další výpravy. Jestliže by byla ISS v takovém stavu rozpracovanosti, že na dokončení postačí jenom několik málo expedic, nikdo si nedovolí je odmítnout. Horší by bylo, kdyby se lety raketoplánů hodně zpožďovaly. Na takovou možnost zatím nikdo nezná odpověď.

Na počátku příštího desetiletí by už neměly raketoplány létat, protože všechny prostředky NASA se soustředí na vývoj nového dopravního stroje Orion a raket Ares. S jejich pomocí se chtějí Američané v letech 2016-2018 vrátit na Měsíc.

Astronomové by byli rádi, kdyby jedna expedice mohla rovněž provést generální opravu Hubbleova kosmického teleskopu a prodloužit tak jeho provoz do druhé poloviny příštího desetiletí. NASA předběžně plánuje vyslání Atlantisu k teleskopu v prosinci 2007.

Příklad pro muslimské ženy

Čtyřicetiletá Anousheh Ansariová, která se v pátek vrátila v Sojuzu po desetidenním pobytu v kosmu, je v pořadí čtvrtým člověkem, který Rusům zaplatil 20 milionů dolarů za tuto cestu, nicméně první ženou, která se tam vydala. Má americké občanství, ale pochází z Íránu, odkud se její rodina odstěhovala poté, co se tam ujali vlády konzervativní muslimští vůdci. Už před startem prohlašovala, že chce dát příklad všem ženám a dívkám. Tím samozřejmě mířila do muslimského světa, kde je postavení žen problematické.

Ruské a americké úřady se však bály protestů Teheránu. Proto na ní požadovaly, aby sundala ze skafandru íránskou vlajku a během kosmického letu se zdržela jakýchkoliv politických projevů. Kupodivu íránský režim, který se snaží kontrolovat sdělovací prostředky, nezaujal k její výpravě stanovisko. Státní televize její start vysoce ocenila, zatímco list Jomhouri Eslami na ni zaútočil. Naproti tomu noviny Hambasteghmi stály na její straně. A stovky Íránců nadšeně pozorovaly přelety ISS, na jejíž palubě pobývala, z teheránské hvězdárny. Režim se k její cestě oficiálně nevyjádřil. Vliv kosmické turistky Ansariové na muslimský svět nelze přeceňovat. Ovšem aspoň pro ty ženy, které se o její cestě dozvědí, to může být povzbuzení. A tak kosmonautika znovu dokládá svůj politický význam.
Autoři:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Bush sliboval a nedal, Obama rovněž a Trump opět slibuje. NASA slaví 60

Vepředu vpravo je slavná Gibraltarská úžina a blíže k objektivu pak Gibraltar,...

Díky této organizaci stanuli lidé na Měsíci, vzlétly raketoplány a vědeckotechnická revoluce v USA dostala řádný...

Zemřel jeden z otců družice Magion, Pavel Tříska

Otcové družice Magion 1. Zleva Jaroslav Vojta, Pavel Tříska, František Hruška....

V pondělí 2. července zemřel fyzik Pavel Tříska. Právě on přišel na samém začátku 70. let s nápadem vyslat spolu s...

Objev velkého solného jezera je další důkaz vody na Marsu

Mars

Italští výzkumníci na základě zkoumání dat ze sondy Mars Express našli hluboko pod povrchem Marsu solné jezero.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz