Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší tankové bitvy: Ardeny byly místem nemilých překvapení

aktualizováno 
Ardeny jsou místem, na které nemají Spojenci dobré vzpomínky. Terén byl považován za neprostupný pro tanky. Ale to byl jen teoretický předpoklad. V roce 1940 tudy projely německé tankové jednotky a obešly severní křídlo francouzské Maginotovy linie. K další bitvě došlo na sklonku roku 1944.

Německé velení si uvědomovalo, jak špatně na tom jsou vyloděné spojenecké armády se zásobováním. Překládka zásob přes vyloďovací pláže byla zoufale pomalá a jejich doprava stovky kilometrů daleko přetěžovala transportní prapory. Jakýkoli výpadek znamenal pro postupující jednotky nucenou zastávku a pro Němce šanci vybudovat obranná postavení, která museli Spojenci pracně dobývat.

Spojenci nutně potřebovali obsadit nějaký nákladní přístav s dostatečnou kapacitou. Při pohledu na mapu nebylo těžké si domyslet, že nejvhodnější budou Antverpy. Pokud by se Němcům podařilo obsadit přístav dřív než Spojencům, podařilo by se zdržet jejich rychlý postup směrem do centra Třetí říše. Navíc Hitler věřil, že by se mu mohlo podařit se západními Spojenci vyjednat separátní mír.

Počasí bylo stejně kruté pro vojáky obou stran, ale Němci měli výhodu, že se

Počasí bylo stejně kruté pro vojáky obou stran, ale Němci měli výhodu, že se nemuseli obávat spojeneckých letadel.

Plán na protiofenzivu byl založen na několika předpokladech. Prvním byl moment překvapení a rychlost. Němci vytvořili lokální převahu, ale jen za cenu přeskupení jednotek a oslabení všech ostatních úseků fronty. Jednotky dostaly rozkaz nebrat zajatce, aby nedocházelo ke zdržení postupu.

Útok byl veden na styk britských a amerických jednotek, což logicky vedlo ke sporům v odpovědnostech a kompetencích mezi Spojenci. A v neposlední řadě Němci využili špatného počasí, které omezilo účinnost spojenecké letecké podpory.

Sledujte v televizi

Aktuální díl seriálu Největší tankové bitvy vysílaný Českou televizí můžete vidět v úterý 7. 2. 2012 ve 20:00 na ČT2 a reprízovaný na stejném programu v sobotu 11. 1. 2012 v 6:55.

Němcům nahrála skutečnost, že v plánovaném útočném pásmu měli Američané rozmístěné jednotky, které se zotavovaly z předcházejících těžkých bojů, a čerstvé jednotky, které nebyly nikdy předtím bojově nasazeny. I proto se jim podařilo americkou obranu celkem snadno prolomit a rychle postoupit o 60 km k řece Maase.

Joachim Peiper

Joachim Peiper

V čele útoku byla nasazena 6. tanková armáda. Její nejsilnější jednotkou byla bojová skupina Peiper, pod velením veterána z východní fronty Joachima Peipera, bojující v sestavě 1. SS tankové divize. Vyrazila vpřed s cílem obsadit přechody přes řeku Maasu. Ale předtím musela obsadit město Stavelot a most přes řeku Ambléve.

Američtí vojáci narychlo posilují pozice

Američtí vojáci narychlo posilují pozice.

Američané se snažili "díry" v obraně zacelit narychlo přisunutými jednotkami.

Stavelot bránily protitankové prapory vyzbrojené kanony M5 a transportéry M16 s výzbrojí čtyř kulometů M2HB, ženisté a muži posbíraní z různých jiných jednotek.

Nové těžké tanky Pz.Kpfw. VI Ausf.B Tiger II

Nové těžké tanky Pz.Kpfw. VI Ausf.B Tiger II

Proti novým tankům Pz.Kpfw. VI Ausf.B Tiger II neměli příliš šanci. Ale podařilo se jim získat čas.

Peiper překročil Ambleve a pokračoval dál. Ve Stavelotu nechal zadní voj, aby město vyčistil. To se neobešlo bez násilností na civilních obyvatelích. Boje o Stavelot jsou obsahem části dalšího dílu kanadského seriálu Největší tankové bitvy. Cenná jsou osobní svědectví účastníků.

Obě strany nasadily kromě tanků Pz.Kpfw. IV, Pz.Kpfw. V Panther, Pz.Kpfw. VI Tiger a M4 Sherman do bojů i stíhače tanků. Němci bezvěžové typy Panzerjager IV a Jagdpanther, Američané věžové M10 Wolverine a M18 Hellcat. Tato vozidla umožňovala montáž výkonnějších kanonů, daní byl buď omezený odměr, nebo snížení pancéřové ochrany.

Pz.Kpfw. VI Ausf.B Tiger II v městečku Stavelot

Pz.Kpfw. VI Ausf.B Tiger II v městečku Stavelot

Přes počáteční úspěchy byla celá protiofenzíva od začátku hazardem bez valné šance na dosažení primárního cíle, kterým bylo obsazení Antverp. Na tak rozsáhlou operaci chyběly Němcům nejen síly, ale i zásoby munice a především pohonné hmoty a maziva. Bylo jen otázkou času, kdy se Spojenci z prvního překvapení vzpamatují a zatlačí Němce zpět. Američané však zatím bojovali o čas.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Speciální vozidla pro elitní jednotku AČR povezou i průzkumného robota

Protichemické obrněné vozidlo S-LOV-CBRN

Armáda ČR zařadí do své výzbroje 80 nových protichemických lehkých obrněných vozidel. Prototyp S-LOV-CBRN již několik...

OBRAZEM: Špičkové i méně povedené stroje ve výzbroji českého letectva

MiG-21MF

Letos uplyne 100 let od vzniku československého letectva, na jehož tradice následně navázalo dnes již skromné letectvo...

Ústřední výbor KSČ obsadili Sověti bleskově. Potřebovali ho zlomit

Skrytě pořízený snímek obklíčené budovy ÚV KSČ

Jednou z prvních akcí okupačních vojsk v Praze bylo obsazení budovy Ústředního výboru KSČ, který se jim nepodařilo...

Najdete na iDNES.cz