Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší tankové bitvy: Údolí slz - pohřebiště syrských nadějí a tanků

  10:00aktualizováno  10:00
V roce 1973 na svátek Yom Kippur, Den usmíření, zaútočily na Izrael jednotky Egypta a Sýrie s podporou expedičních sborů Iráku a Jordánska. Využily toho, že izraelské jednotky na mírových stavech pustily většinu vojáků domů a udržovaly jen počty nezbytně nutné k zajištění služeb a hotovostí.

Další díl tankových bitev se věnuje bojům mezi syrskými a izraelskými jednotkami, především v prostoru Golanských výšin. Sýrie o ně přišla po prohrané šestidenní válce a Izrael je nemínil opustit, protože odtud syrské jednotky neustále ostřelovaly jeho území.

Syrský útok byl překvapivý a neobyčejně mohutný. V tomto selhaly izraelské zpravodajské služby. Částečně tomu nahrávala skutečnost, že syrské jednotky dříve několikrát vyrazily z kasáren, což vedlo k vyhlášení poplachu na straně Izraele, a potom se otočily a vrátily se zpět do mírových posádek.

Sledujte v televizi

Aktuální díl seriálu Největší tankové bitvy vysílaný Českou televizí můžete vidět v úterý 28. 2. 2012 ve 20:00 na ČT2 a reprízovaný na stejném programu v sobotu 3. 3. 2012 v 6:50.

Když izraelské hlídky začátkem října 1973 spatřily, že Syřané odmaskovávají děla, netušily, že tentokrát to je doopravdy.

Útok začal dělostřeleckým přepadem, po kterém následoval úder syrského letectva. Někteří izraelští velitelé si mysleli, že se stali cílem náletu vlastních letadel. Sýrie sázela na to, že dosáhne primárních cílů za dobu kratší, než potřebovali záložníci izraelské armády k mobilizaci, což bylo 20 hodin. Z tohoto pohledu šlo o návrat k principům bleskové války.

Proti necelým 200 izraelským tankům, převážně typu Sho´t Kal, stála sedminásobná převaha syrských tanků, převážně typu T-55. Část syrských jednotek byla vybavena modernějšími tanky T-62, které izraelské Sho´t Kaly překonávaly, hlavně výkonnějším kanonem Molot ráže 115 mm.

Útočící syrský stíhací bombardér Su-7 v nízkém průletu

Útočící syrský stíhací bombardér Su-7 v nízkém průletu

Tanky Sho´t Kal byly verzí britských Centurionů se 105 mm kanonem

Tanky Sho´t Kal byly verzí britských Centurionů se 105mm kanonem

Kromě početní převahy měli Syřané výhodu v tom, že díky infrareflektorům mohli vést účinnou bojovou činnost i v noci. Izraelci byli odkázaní jen na osvětlování bojiště dělostřeleckými světlicemi a na brýle s infračerveným filtrem, kterými bylo možné spatřit rozsvícené infrareflektory. Syřanům se podařilo na několika místech probít izraelskými pozicemi. Ztráty na obou stranách byly vysoké.

Na Golanských výšinách byli obránci ve výhodě. Útočící syrské tanky, které navíc zdržel protitankový příkop, měli jako na dlani. A Izraelci byli velmi dobří ve střelbě na maximální vzdálenost. Pod jejich palbou útočící syrské jednotky notně prořídly.

Na jihu byla situace mnohem horší. Terén byl rovinatější a v čele syrských jednotek stáli iniciativnější velitelé. Syrské tanky se valily ke klíčovým mostům přes řeku Jordán. Izrael mobilizoval, jak se dalo. Záložníci vyráželi do boje, jen aby zacelili díry v obraně. Naštěstí syrské jednotky neobsadily mosty z chodu, ale rozhodly se pro odpočinek. Tím dopřály Izraelcům cenných pár hodin času. Kdyby se Syřanům podařilo překročit Jordán, byl by osud Izraele zřejmě zpečetěn. Roviny ve vnitrozemí byly vojensky prakticky neuhájitelné.

Syřanům se nepodařilo cíle svého útoku splnit a nakonec byli vytlačeni zpět. Izraelci za to zaplatili vysokými ztrátami, které byly z dlouhodobého hlediska neudržitelné. V tankových soubojích se prokázalo, že samotná materiální převaha nestačí, pokud se neopírá o kvalitní výcvik.

Páteř syrských vojsk tvořily tanky řady T-54 a T-55, vpravo od hlavně je vidět

Páteř syrských vojsk tvořily tanky řady T-54 a T-55, vpravo od hlavně je vidět rozbitý infrareflektor.

Izraelci překonávali své protivníky ve schopnosti vést mířenou palbu na maximální vzdálenost, zasahovat pohybující se cíle a vést palbu za jízdy. Řada syrských tanků T-55 byla zasažena dřív, než se dostaly k první ráně. Horší to bylo s novými tanky T-62, které měly větší dostřel i průbojnost a měly na svědomí řadu izraelských ztrát.

K těžkým bojům došlo v oblasti, která byla později nazvána Údolí slz. Zde pod palbou izraelských tanků s podporou letectva vykrvácel poslední syrský pokus o proražení izraelských pozic. Po bitvě zůstalo na bojišti kolem 500 zničených syrských tanků. Syrský sen o obsazení Golanských výšin se rozplynul. Největší tanková bitva poválečné historie skončila.Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Spotřeba 100 litrů na kilometr. Jak se vozily americké raketoplány

Boeing 747 N905NA (vpředu) a N911NA spolu za dobu služby letěly pouze jednou,...

Nejslavnější cesty amerických raketoplánů mířily do kosmického prostoru, všechny však musely během své kariéry...

Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s...

Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu....

Armáda služebníků od LG pomůže s nákupem, odnese kufry a ukáže cestu

Nývlt Václav: LG CLOi

Některé již jezdí po světě, jiné na první úkoly teprve čekají. Centrální část stánku společnosti LG na veletrhu IFA...

Najdete na iDNES.cz