Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší tankové bitvy: Údolí slz - pohřebiště syrských nadějí a tanků

  10:00aktualizováno  10:00
V roce 1973 na svátek Yom Kippur, Den usmíření, zaútočily na Izrael jednotky Egypta a Sýrie s podporou expedičních sborů Iráku a Jordánska. Využily toho, že izraelské jednotky na mírových stavech pustily většinu vojáků domů a udržovaly jen počty nezbytně nutné k zajištění služeb a hotovostí.

Další díl tankových bitev se věnuje bojům mezi syrskými a izraelskými jednotkami, především v prostoru Golanských výšin. Sýrie o ně přišla po prohrané šestidenní válce a Izrael je nemínil opustit, protože odtud syrské jednotky neustále ostřelovaly jeho území.

Syrský útok byl překvapivý a neobyčejně mohutný. V tomto selhaly izraelské zpravodajské služby. Částečně tomu nahrávala skutečnost, že syrské jednotky dříve několikrát vyrazily z kasáren, což vedlo k vyhlášení poplachu na straně Izraele, a potom se otočily a vrátily se zpět do mírových posádek.

Sledujte v televizi

Aktuální díl seriálu Největší tankové bitvy vysílaný Českou televizí můžete vidět v úterý 28. 2. 2012 ve 20:00 na ČT2 a reprízovaný na stejném programu v sobotu 3. 3. 2012 v 6:50.

Když izraelské hlídky začátkem října 1973 spatřily, že Syřané odmaskovávají děla, netušily, že tentokrát to je doopravdy.

Útok začal dělostřeleckým přepadem, po kterém následoval úder syrského letectva. Někteří izraelští velitelé si mysleli, že se stali cílem náletu vlastních letadel. Sýrie sázela na to, že dosáhne primárních cílů za dobu kratší, než potřebovali záložníci izraelské armády k mobilizaci, což bylo 20 hodin. Z tohoto pohledu šlo o návrat k principům bleskové války.

Proti necelým 200 izraelským tankům, převážně typu Sho´t Kal, stála sedminásobná převaha syrských tanků, převážně typu T-55. Část syrských jednotek byla vybavena modernějšími tanky T-62, které izraelské Sho´t Kaly překonávaly, hlavně výkonnějším kanonem Molot ráže 115 mm.

Útočící syrský stíhací bombardér Su-7 v nízkém průletu

Útočící syrský stíhací bombardér Su-7 v nízkém průletu

Tanky Sho´t Kal byly verzí britských Centurionů se 105 mm kanonem

Tanky Sho´t Kal byly verzí britských Centurionů se 105mm kanonem

Kromě početní převahy měli Syřané výhodu v tom, že díky infrareflektorům mohli vést účinnou bojovou činnost i v noci. Izraelci byli odkázaní jen na osvětlování bojiště dělostřeleckými světlicemi a na brýle s infračerveným filtrem, kterými bylo možné spatřit rozsvícené infrareflektory. Syřanům se podařilo na několika místech probít izraelskými pozicemi. Ztráty na obou stranách byly vysoké.

Na Golanských výšinách byli obránci ve výhodě. Útočící syrské tanky, které navíc zdržel protitankový příkop, měli jako na dlani. A Izraelci byli velmi dobří ve střelbě na maximální vzdálenost. Pod jejich palbou útočící syrské jednotky notně prořídly.

Na jihu byla situace mnohem horší. Terén byl rovinatější a v čele syrských jednotek stáli iniciativnější velitelé. Syrské tanky se valily ke klíčovým mostům přes řeku Jordán. Izrael mobilizoval, jak se dalo. Záložníci vyráželi do boje, jen aby zacelili díry v obraně. Naštěstí syrské jednotky neobsadily mosty z chodu, ale rozhodly se pro odpočinek. Tím dopřály Izraelcům cenných pár hodin času. Kdyby se Syřanům podařilo překročit Jordán, byl by osud Izraele zřejmě zpečetěn. Roviny ve vnitrozemí byly vojensky prakticky neuhájitelné.

Syřanům se nepodařilo cíle svého útoku splnit a nakonec byli vytlačeni zpět. Izraelci za to zaplatili vysokými ztrátami, které byly z dlouhodobého hlediska neudržitelné. V tankových soubojích se prokázalo, že samotná materiální převaha nestačí, pokud se neopírá o kvalitní výcvik.

Páteř syrských vojsk tvořily tanky řady T-54 a T-55, vpravo od hlavně je vidět

Páteř syrských vojsk tvořily tanky řady T-54 a T-55, vpravo od hlavně je vidět rozbitý infrareflektor.

Izraelci překonávali své protivníky ve schopnosti vést mířenou palbu na maximální vzdálenost, zasahovat pohybující se cíle a vést palbu za jízdy. Řada syrských tanků T-55 byla zasažena dřív, než se dostaly k první ráně. Horší to bylo s novými tanky T-62, které měly větší dostřel i průbojnost a měly na svědomí řadu izraelských ztrát.

K těžkým bojům došlo v oblasti, která byla později nazvána Údolí slz. Zde pod palbou izraelských tanků s podporou letectva vykrvácel poslední syrský pokus o proražení izraelských pozic. Po bitvě zůstalo na bojišti kolem 500 zničených syrských tanků. Syrský sen o obsazení Golanských výšin se rozplynul. Největší tanková bitva poválečné historie skončila.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Policie ani nevyjela a unesené dítě našli. Bezpečné město podle Huawei

Kužník Jan: Huawei helma pro nevidomé.

Navigační přilba pro nevidomé, pátrání po zmizelém dítěti bez nasazení policistů v terénu, rychlý internet v 85...

Nebe nad Evropou pokryje internet přes speciální LTE. Vysílá se i z Česka

European aviation network

Cestující v letadlech nad Evropou budou mít nově možnost se připojit k rychlému internetu přes LTE. Jako první jej...

Jak funguje parní raketa, která má dokázat, že je Země placatá

Američan Mike Hughes a jeho vlastnoručně vyrobená raketa (6. března 2018)

V noci na neděli v Mohavské poušti vyletěla do vzduchu parní raketa Mikea Hughese. Byť údajný důvod jeho startu byl...

Opel Insignia 2.0 CDTi 2009 ·...
Opel Insignia 2.0 CDTi 2009 ·...

r.v. 2009, naj. 153 529 km, diesel
153 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz