Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Největší výron částic ze Slunce posledních let Zemi jen polechtal

  10:24aktualizováno  10:24
Výrazně slabší následky, než se čekalo, vyvolal největší sluneční výron plazmatu posledních let. Magnetosféra Země si s ním poradila lehce. Horší to měly vesmírné sondy.

Preventivní odklonění některých letů z tras blízko pólu a pohotovost provozovatelů přenosových sítí byly asi jediné viditelné důsledky velké sluneční erupce, která nejen k Zemi vyslala oblak nabitých částic.

Ty při kontaktu se zemskou magnetosférou vyvolaly mnohem menší reakci, než se čekalo. Magnetosféru si lze představit jako magnetický šít Země. Je dostatečně daleko, aby alespoň částečně chránila i kosmonauty na oběžné dráze. V dosavadní historii se mimo oblast jejího ochranného působení Země dostali zatím jen účastníci programu Apollo při cestách na Měsíc v 60. a 70. letech. Geomagnetické pole je neustále vystaveno tlaku, který způsobuje sluneční vítr, tedy nabité částice. Čas od času se musí vypořádat i s větším náporem.

Sluneční erupce ze středy 7. března byla jedna z největších v posledních letech.

Sluneční erupce ze středy 7. března byla jedna z největších v posledních letech.

Stejně ve středu, kdy Slunce zaznamenalo jeden z největších výronů posledních let (více o události zde). Ten však naštěstí nebyl namířen přímo na Zemi, a tak se nenaplnily některé obavy, jež varovaly před výpadky proudu a komunikace. Odhadnout směr letu vyvrženého plazmatu totiž není vůbec jednoduché. Lidstvo má jen omezené prostředky, jak ho měřit.

"Je to dáno tím, že oblak pozorujeme přímo v rovině oběhu Země, nemáme tedy možnost přesně určit jeho rychlost, a tím i okamžik případného střetu se Zemí," uvedl již dříve pro Technet.cz Michal Švanda z Astronomického ústavu Akademie věd (proč není jednoduché odhadnout směr letu oblaku částic, se dozvíte zde).

Slabší, než se čekalo

S aktuálním nebezpečím si naše magnetosféra poradila dobře, když podle NASA kontakt s plazmatem vyvolal geomagnetickou bouři o síle G1 (nejslabší na stupnici od jedné do pěti). Magnetické pole Země se tak v náporu slunečních protonů elasticky prohnulo a smrštilo a pak zase narovnalo. Radiace zároveň dosáhla úrovně S3 (na škále od jedné do pěti), což je označováno jako silné záření. Předchozí odhady Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) předpokládaly několikanásobně vyšší bouři na pomezí G3/S4.

Jediné viditelné narušení běžného řádu pozemského hemžení tak bouře způsobila aerolinkám, které pro jistotu odkláněly letouny z blízkosti polárních oblastí.

Polární záře vyvolaná oblakem nabitých částic ze Slunce, který k Zemi dorazil...

Polární záře vyvolaná oblakem nabitých částic ze Slunce, který k Zemi dorazil 8. března 2012.

Zatímco lidé na Zemi mohli být v klidu a zkoušet zahlédnout polární záři i v oblastech bližších rovníku, umělé vesmírné objekty se musely s oblakem vypořádat po svém. Že jim takové vesmírné "počasí" nesvědčí, je nabíledni. Hrozí jim, že proud nabitých částic poškodí jejich citlivé přístroje nebo sníží životnost solárních panelů.

Nejvíce přiznaných komplikací měla sonda Venus Express, která obíhá Venuši. Tu operátoři ze Země mohli řídit jen s obtížemi.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Vozítko Opportunity stále mlčí. Písečná bouře na Marsu se mírní

Vozítko Opportunity se prohání po povrchu Marsu od roku 2004. Za tu dobu stihlo...

Už od desátého června nemá NASA s marsovským vozítkem Opportunity žádné spojení. Uspala jej ohromná bouře, která sice...

Nové signály. Neznámé místo ve vesmíru se ozývá častěji, než jsme mysleli

Hubbleův teleskop: mlhovina Kočičí oko

Neurální síť objevila dalších 72 záblesků z neznámého místa ve vesmíru, které astronomové pojmenovali FRB 121102. Jde o...

Na Sojuzu u ISS se našly další stopy po vrtání, oznámila zpráva TASSu

Pohled z ISS

V pátek 14. září ráno agentura TASS vydala zprávu, že podle jejích zdrojů kosmonauti našli na plášti kosmické lodi...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz