Hrací automaty - městský znak Las Vegas

Hrací automaty - městský znak Las Vegas

Největší výstava spotřební elektroniky CES se ztrácí mezi jednorukými bandity

  • 5
Když přiletíte do Las Vegas, místo pasové kontroly vás uvítá hrací automat. Stovky hracích automatů. Doslova mezi nimi se odehrává největší výstava spotřební elektroniky na světě - CES. Za co budeme letos utrácet se rozhoduje právě zde.

Do Las Vegas se CES (Consumer Electronic Show ) přesunul v roce 1977. Město hazardu je totiž zároveň největším hotelem na světě. Chicago, kde se veletrh tehdy pořádal, se záhy ukázalo býti pro tak velkou událost příliš těsné. Desetitisíce hotelových pokojů pravidelně využívají lidé, kteří do pouště přilétají z celého světa prohrát veškerý svůj majetek. Každý rok v lednu pak část pokojů obsadí přibližně 140 000 návštěvníků CESu. Zhruba stejný je i počet hracích automatů, které ve Vegas najdete doslova na každém kroku.

Ačkoliv CES je bezesporu největší světovou událostí v oblasti spotřební elektroniky, když se v Las Vegas zeptáte, co CES vlastně znamená, správné odpovědi se dočkáte málokdy. Město prostě žije především hazardem a "shoppingem". Ona sedmdesáti procentní sleva na džíny Levis je i pro mnohé novináře zajímavější než úvodní řeč Billa Gatese.

cekani na keynote
Čtyřhodinové čekání na Billa Gatese

Všechny hotely mají v přízemí obrovské sály plné hracích automatů, rulet, stolů na Black Jack apod. Je poměrně obtížné najít mezi nimi cestu do správné místnosti a správného hotelu, kde se koná vybraná tiskovka. Ze zcela prozaických důvodů chybí směrovky na konkurenční hotely a kasína. Více než po ulici se zde chodí přízemím hotelů. Cestou na výstaviště si tak můžete projít například papundeklové Benátky s vodním kanálem i gondoliérama a umělým nebem.

Speciál z veletrhu CES 2008

2700 vystavovatelů, pouze jediný z ČR

Na CESu vystavuje 2700 firem z celého světa. Podle oficiální příručky veletrhu by vám zabralo 2,5 roku, kdyby jste se s nimi chtěli potkat osobně mimo veletrh. V Nevadě na to máte tři dny, ale stejně to nestihnete. Na ploše větší než 35 hřišť na fotbal (pochopitelně ten americký) je to prostě nemožné.

Na CESu vystavuje pouze jediná firma z ČR. KR Audio Electronics vyrábí špičkové a také patřičně drahé Highendové audio komponenty (gramofony, lampové zesilovače apod.) a s úspěchem je vyváží právě do USA. Podrobnější informace o firmě vám přineseme v některém z příštích článků.

benatky v hotelu
Skoro jako ve skutečnosti. Takto to vypadá hodinu po půlnoci v Benátkách v Las Vegas.

Trendy?

Podle ředitele pořádající agentury veletrhu CES Garyho Shapiro je letošním největším trendem distribuce multimediálního obsahu v rámci bytu nebo rodinného domu. Tato myšlenka není nijak nová a například Philips své Streamium pro bezdrátovou distribuci hudby loni představil již v druhé verzi. Nicméně na CESu je například na stánku Hitachi k vidění i bezdrátový přenos HD obrazu. Samsung předváděl bezdrátové USB pro online přenos videonahrávky přímo z videokamery na obrazovku televize.

Zejména v USA je již několik let patrný i druhý trend, jímž je přesouvání domácí elektroniky a zejména pak obsahu (hudby, filmů atd.) do automobilu. V nových instalacích ozvučení automobilů se objevují hlasově ovládané multimediální systémy s velkokapacitními pevnými disky, kam můžete uložit muziku, filmy i fotografie.

Samostatnou disciplínou se již dávno stalo předhánění výrobců v tom, kdo vyrobí větší LCD nebo plazmový televizor. V oblasti plazmových televizorů se letos králem stal Panasonic se 150palcovou úhlopříčkou (cca. 3,81 m).

Více se o trendech na CESu dočtete v tomto článku.

Film o životě v HD. HD, HD a zase HD

Na budoucnosti v oblasti spotřební elektroniky, alespoň co se pohyblivých obrázků týče, se shodnou asi všichni výrobci. O vysokém rozlišení se mluví intenzivně již několik let. Nyní se však dá mluvit již o realitě. Téměř 50 % amerických domácností si již nyní užívá digitálně šířené televizní vysílání v HD kvalitě. Podle generálního ředitele pořádající organizace CESu Garyho Shapiro je tento úspěch dán tím, že USA pojalo i díky konkurenci kabelových televizí digitalizaci s větší rozvahou než většina států Evropy. Snad s výjimkou Francie mají totiž evropské země zaveden standard MPEG2, který HD vysílání v podstatě neumožňuje. Více v reportáži z exkluzivního setkání s Gary Shapiro zde.
 
Válka nástupnických formátů DVD je v plném proudu. Jednoznačně v ní zatím vítězí Blu-ray. HD DVD se uchytilo především v oblasti IT. Nyní však přišla ze strany filmových studií pro HD DVD další rána. Warner i Paramount se rozhodli vydávat nadále filmy pouze na Blu-ray. Zástupcům HD DVD tak zůstal z velkých studií již jen Universal - více zde.

Stejně tak souboj technologií pro ploché televize zná nejméně v USA svého prozatimního vítěze. Podle společnosti Toshiba vládne z více než 82% trhu s plochými televizemi technologie LCD. Firmy specializující se především na výrobu plazmových televizorů se i u větších úhlopříček (kde dosud měla plazma navrch) začínají poohlížet po LCD. Příkladem může být nedávný tah dosud téměř výlučně „plazmového“ Panasonicu, který se strategickým partnerstvím s Hitachi a Toshibou chystá razantněji zasáhnout i do trhu s LCD TV – více zde.

Panasonic zároveň připravuje poměrně zajímavý filmový projekt založený na výhodách vysokého rozlišení. Celkem 100 rodin bude postupně vybaveno full HD televizory, Blu-ray přehrávači, fotoaparáty a kamerami. Jejich úkolem bude natočit rodinný film  o tom, jak se žije s HD. Závěrečných sestřih a "režii" filmu Live in high definition bude mít na starosti režisér Brett Ratner, který se asi nejvíce proslavil filmovou sérií Rush Hour a podílel se také na seriálu Prison Break.

Poslední čekání na Billa Gatese

Letos se veletrhu CES naposledy aktivně za Microsoft zúčastnil i Bill Gates. O jeho keynote (úvodní řeč) byl obrovský zájem. Novinářská fronta se vinula po celém jednom patře hotelu Venetian, kde se keynote konala. Kdo se do ní nepostavil alespoň čtyři hodiny před začátkem show, neměl šanci na dobrý výhled na pódium. S kolegou Nývltem jsme tedy chtě nechtě již od tří hodin vleže vyčkávali na chodbě luxusního hotelu. Samotná Billova show však stála za to. Zakladatel Microsoftu sice neřekl ani nepředvedl nic zásadního ani revolučního, přesto měla jeho show spád a vtip, jaký by jí mohl závidět libovolný režisér zábavných pořadů na Nově. Více si o průběhu keynote můžete přečíst zde.

,