Největší známé prvočíslo má 9,2 mil. číslic

  • 14
Dosud největší známé prvočíslo objevili dva američtí profesoři matematiky, kteří se účastní internetového soutěžního projektu GIMPS (Great Internet Mersenne Prime Search).

Rekordní číslovka zabírá 9,152.052 míst a vědátorům mnoho nechybělo k získání prémie 100.000 dolarů (asi 2,5 milionu korun), kterou slibuje nadace Electronic Frontier Foundation tomu, kdo první dospěje k prvočíslu o více než 10,000.000 cifrách.

Prvočísla jsou čísla dělitelná pouze číslovkou jedna nebo sama sebou. Prvními prvočísly jsou tedy dva, tři, pět, sedm a jedenáct. Projekt GIMPS je zaměřen na hledání takzvaných Marsennových prvočísel, což jsou prvočísla, která lze zapsat ve tvaru 2 na n- tou minus 1. Název dostaly podle matematika a teologa Marina Mersennea ze 17. století.

Vědci Curtis Cooper a Steven Boone z univerzity ve Warrenburgu v americkém státě Missouri s pomocí sítě 700 propojených osobních počítačů matematických nadšenců zjistili, že prvočíslem je číslovka, kterou lze zapsat jako 2 na 30,402.457 minus 1.

Na jednom běžném osobním počítači by výpočet takové cifry trval 4500 let. Obrovská Marsennova čísla mají význam nejen pro matematickou teorii, ale nacházejí uplatnění například při moderních metodách kódování na internetu.

Dosavadním držitelem rekordu v délce prvočísla byl německý oční lékař Martin Nowak. Jeho číslo z loňského února sestávalo ze 7,8 milionu číslic, tedy o 1,3 milionu méně než činí současný rekord.