Nejvyšší modely CD discmanů Sony - doba hraní až 120 hodin a tloušťka 16,2 mm

  • 26
Podívali jsme se na zoubek nejluxusnějším modelům CD walkmanů Sony - neodolatelnému stříbrnému D-EJ985 a magneziovému D-EJ2000. Mají v dnešní době ještě šanci přehrávače, které nezvládají MP3?

Sony se nevzdává

I přes to, že světu nyní vládne MP3 a jeho poddaní v podobě dalších kompresních formátů, japonská společnost Sony se nevzdává ani se svými klasickými CD walkmany. Na trh chrlí stále nové modely, které jsou svým vzhledem daleko přitažlivější než většina MP3 discmanů (ani iRiver ještě v oblasti designu tak vysoko nedosáhl). Kromě toho, že jsou modely Sony tenké jako obal CD a výdrž baterií se počítá v desítkách hodin, společnost k nim navíc dodává i slušné příslušenství. Jedinou vadou na kráse je ale stále cena, mnohdy vyšší, než u technologicky vyspělejších discmanů podporujících MP3. Sony stále věří ve svoje jméno, které je „pojmem“ a všechny naděje vkládá do vzhledu přístrojů. Nám se do redakce dostaly dva  ze samé špičky ledovce, modely D-EJ985 a D-EJ2000, s cenou 6499, respektive 7499 korun.

D-EJ985 a D-EJ2000

Společné znaky

I když se oba modely značně liší svým vzhledem, mají leccos společného – především technologie a příslušenství.
Oba discmany disponují funkcí G-Protection, která zabraňuje přeskakování muziky při pohybu. Systém ochrany je dvoustupňový, první stupeň nezajišťuje tak vysokou ochranu jako stupeň druhý, ale výdrž baterie je vyšší a kvalita reprodukce o něco málo lepší. Pro běžnou chůzi jednička bohatě stačí. Při zapnutí druhého stupně si s přístrojem můžete dovolit i kratší sprint, ale dojem z poslechu není tak dobrý, obzvlášť když používáte kvalitní polštářková sluchátka.
U Sony je již několik let stálicí AVLS (Automatic Volume Limiter System), který chrání váš sluch před poškozením – po jeho aktivaci nelze zvýšit hlasitost nad určitou hranici. Systém má ale smysl pouze při používání pecek, protože polštářková či studiová sluchátka mají tuto hranice posunutou.
V příslušenství obou přístrojů naleznete dálkový ovladač s LCD, pecky, stojánek, externí bateriové pouzdro, pouzdro na nošení, baterie a síťový adaptér.

D-EJ985 a D-EJ2000

D-EJ985

Stříbrný krasavec na první pohled zaujme nejen koncepcí, ale zejména svými rozměry. S tělem tlustým pouhých 16,2 mm patří mezi nejtenčí discmany vůbec. Zbylé dva rozměry nevybočují z běžných hodnot. Mírně nad průměrem je váha, která je ovšem daní za kvalitní hliníkový materiál, ze kterého je vyroben celý přístroj od zevnějšku až po kryt baterií. Ovládací tlačítka jsou umístěna klasicky po obvodu discmanu. K nalezení je zde zdířka pro dálkový ovladač, optický audio výstup, vstup pro připojení externích baterií či adaptéru, základní ovládací tlačítka a v neposlední řadě i kontrolka nabíjení baterií. Na spodní straně se pak nachází tlačítko Hold. D-EJ985 je samozřejmě vybaven ochranou proti otřesům G-protection a funkcí AVLS. Oba systémy se nastavují pomocí tlačítek uvitř discmana (v úložném prostoru pro CD), kde můžeme nalézt i místo pro dvě ploché Ni-MH baterie. Standardně jsou dodávané spolu s přístrojem, přičemž každá má kapacitu 1350 MiAH. Díky tomu discman vydrží hrát až 40 hodin. Po připojení modulu se dvěmi AA bateriemi se doba provozu prodlouží až někam ke 120 hodinám (závisí to pochopitelně na typu AA baterií a dalších okolnostech). Dobít interní baterie by nemělo trvat déle než šest hodin. Právě výdrž baterií je největší tahákem celého přístroje. D-EJ985 si poradí jak s médii CD-R, tak i s CD-RW. Rovněž se může pochlubit perfektním zvukovým projevem. Zvukový výstup je proveden opravdu kvalitně -  při reprodukci uslyšíte spíše vadu nahrávky než chybu discmana. Preciznost balení není třeba zdůrazňovat.

D-EJ985


D-EJ2000

Vlajková loď Sony má celé tělo vyrobené z magnesia, a tak se nelze divit tomu, že váží pouhých 118 gramů (bez baterie). Výrobce se také kasá tím, že je jeho discman nejtenčí na světě, v dané kategorii se ale ve světe potulují desítky přístrojů, a tak lze jen těžko soudit. Model je na světovém trhu k dostání ve dvou barevných provedeních, stříbrné a černé, náš trh se dočkal pouze varianty černé. Po straně přístroje se nacházejí základní ovládací prvky, pro pokročilejší nastavení se však bez dálkového ovládání neobejdete. Velice důležitý je také optický výstup pro připojení k hi-fi či minidisku. Baterie se do D-EJ2000 vkládá jenom jedna, a to placatá NH-14WM. Její úložiště je klasicky v prostoru pro kompaktní disk, bezprostředně vedle něho se nachází přepínání mezi G-Protection 1 a 2. Čtení CD-R a RW je samozřejmostí, stejně tak podpora CD-Textu, který je zobrazován na podsvětleném dálkovém ovladači.
Reprodukce bohužel ale není tak přesvědčivá jako vzhled přístroje. Ne že by snad byla špatná, ale nejvyšší dosažitelná hlasitost je absolutně nedostačující. Při použití pecek je vše relativně v pořádku, i když v porovnání s tři roky starým D-E555 se nemůže nynější král Sony rovnat. Když jsme zapojili uzavřená polštářková sluchátka a vyrazili do centra Prahy, v dopravních prostředcích byly s poslechem skutečně problémy.
Pro dodávané pecky je funkce zvýraznění basů určitě skvělá, protože plochý nevýrazný zvuk dokáže upravit do poslouchatelné podoby.
Baterie vydrží při běžném provozu a zapnutém G-Protection 1 asi 20 hodin, po připojení dodávaného externího packu pro jednu tužkovou baterii se zvedá reprodukce na úctyhodných 60 hodin.

D-EJ2000

Funkce přehrávání
Pro přehrávání jsou u obou modelů možnosti naprosto shodné. Lze nastavit opakované přehrávání, úvod, přehrávání v náhodném pořadí, ale i program, do kterého lze uložit až 99 skladeb, a to až na deseti CD.

D-EJ985 a D-EJ2000


LCD ovladač

Změna je život, tímto sloganem se řídí i Sony, a tak novou řadu discmanů a minidisků vybavilo také novým dálkovým ovladačem. Barevně ani tvarově se příliš nezměnil, ale tlačítka jsou kompletně přeházená. Pro přetáčení a uvedení přístroje do provozu nyní slouží trojsměrný, dá se říci, joystick. Vedle něho je tlačítko Stop. Na druhé straně jsou pak tlačítka pro úpravu pokročilejších funkcí jako Mega Bass, nastavení přehrávání, zobrazení informací na displeji a Hold (deaktivuje ostatní tlačítka). Hlasitost je potom ovládána pomocí otočné hlavy, která splývá s celým kuželovitým ovladačem.

sony_discmany_2003

Shrnutí

V době, kdy už většina výrobců myslí jen na MP3, uvádí japonský gigant na trh nové „obyčejné“ discmany. Přístroje jsou z konstrukčního hlediska téměř bezchybné. D-EJ985 je sice o dost těžší než magnesiový D-EJ2000, ale broušený stříbrný povrch je jednoduše neodolatelný. 985 je také o něco masivnější, vejdou se do něj dvě ploché baterie, do D-EJ2000 pouze jedna. Stejný rozdíl je také v externím bateriovém modulu, 985 ho má na dvě tužkové baterie, naproti tomu 2000 opět jen na jednu. Zvukový projev obou přístrojů byl nadprůměrný, D-EJ2000 ale z nepochopitelných důvodů hraje příliš tiše. Maximální dosažitelná hlasitost je tak nízká, že i s peckami přímo v uších bude leckdo nespokojen. A tak i zde platí, že někdy je méně více, neboť nižší model v podobě D-EJ985 jasně poráží svého „dokonalejšího“ sourozence. Ceny přístrojů jsou 6490, respektive 7490, což jsou sumy, za které lze pořídit technologicky vyspělý iRiver. Je jen na vás, jestli dáte přednost perfektně provedenému přístroji značky Sony (alespoň v případě D-EJ985) nebo multikodekovému iRiveru konstrukčně nijak nezaostávajícímu.

Výrobek k testu poskytla společnost Elvia Pro.

,
Témata: Počítače, Zvuk