Filmy z HDMI zřejmě půjde nahrávat v plné kvalitě.

Filmy z HDMI zřejmě půjde nahrávat v plné kvalitě. | foto: Profimedia/koláž Technet.cz

Nejvyšší protipirátská ochrana padla. Pořídit kopii filmu půjde vždy

  • 260
Digitální ochrana HDCP, kterou pro přenos zvuku a obrazu využívají například Blu-ray přehrávače a digitální satelitní provozovatelé, je nejspíš definitivně prolomena. Na Twitteru se totiž objevil "Master Key", z něhož lze vždy spočítat nové kódovací klíče.

HDCP (High-bandwith Digital Content Protection) je ochrana obrazových a zvukových dat při přenosu mezi audiovizuálními zařízeními. Například mezi Blu-ray přehrávačem a televizorem. V roce 2001 ji uvedla společnost Intel a stala se standardem pro kódování přenosu přes HDMI a DVI rozhraní.

HDMI a DVI

rozhraní pro přenos obrazu v HD

HDMI je zkratka anglického označení High-Definition Multi-media Interface. Je to rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Může propojovat zařízení jako například satelitní přijímač, Blu-ray přehrávač nebo A/V receiver s kompatibilním výstupním zařízením, jako například televize.

DVI je zkratka z Digital Visual Interface, což je rozhraní pro přenos obrazu mezi počítačem a zobrazovacími zařízeními - tedy monitory a projektory.

Filmová studia se tak dosud účinně bránila výrobě nelegálních kopií filmů přímo z přehrávačů. Teď ale pirátovi stačí připojit k přehrávači přes HDMI kabel nahrávací zařízení a získá kopii filmu v nejvyšší možné obrazové i zvukové kvalitě i v případě, že samotný disk je také chráněn dalšími protikopírovacími ochranami.

V praxi HDCP funguje (fungovalo) tak, že pro přehrání chráněného filmového Blu-ray disku je potřeba, aby byl televizor i přehrávač vybaven obvody ochrany HDCP. Pokud jeden z nich tuto podmínku nesplňuje, chráněný obsah nepřehraje, respektive nezobrazí.

Tuto podmínku splňují všechny dnes komerčně prodávané televizory a přehrávače, avšak HDCP licenci (a patřičný čip a především kódovací klíče) nedostanou zařízení pro zachytávání nekódovaného obrazu přes HDMI/DVI. A to znamená, že obraz a zvuk z HDMI/DVI kabelů nelze nikam nahrát či uložit.

Proč je její prolomení "průšvih"

Zatímco běžný spotřebitel má většinou z prolomení kopírovací ochrany radost, protože může snadněji převádět své DVD a Blu-ray filmy na harddisky multimediálních přehrávačů, případně draze zakoupené filmy a hudbu zálohovat pro případ poškození média, prolomení HDCP ochrany mu nic z toho nepřinese.

HDCP master key

Část zveřejněného hlavního klíče HDCP ochrany. Celý kód, tedy matice 40 x 40 56-bitových hexadecimálních čísel klíče, je zde.

HDCP totiž běžného domácího uživatele nemusí moc zajímat. Vše potřebné si "vykomunikují" přehrávače a zobrazovače samy bez interakce s uživatelem, tomu dnes nezpůsobují komplikace.

Slovo "dnes" píšu záměrně, protože v prvních letech zavádění HDCP ochrany působila problémy se staršími televizory a projektory. To už se prakticky nestává. Výjimkou mohou být náročnější instalace, kde je pro přenos obrazu na dlouhé vzdálenosti potřeba různých konvertorů - tam může HDCP zatopit i nyní. Ale to jsou věci, které musí řešit firma, co instalaci provádí, nikoli běžný spotřebitel.

HDCP master key na Twitteru

Informace o prolomení HDCP "master key" byla nejprve zveřejněna na Twitteru. Přezdívka uživatele je nejspíše narážkou na fakt, že autorem HDCP ochrany je právě společnost Intel.

Prolomení tak využijí především "piráti" kteří budou moci zachytávat nechráněný obraz a zvuk ve špičkové kvalitě přímo z HDMI kabelů a pak s ním libovolně pracovat. Zatímco ochrany médií jsou několikastupňové a průběžně aktualizované, přenos po HDMI kabelu nebyl mimo HDCP nijak chráněn. A HDCP v tuto chvíli zřejmě přestala být účinná.

Upozornění: Platnost zveřejněného klíče zatím nebyla nijak "oficiálně" potvrzena, ale ani zpochybněna.

,