Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nekonečný příběh novely zákona o rozhlasovém a TV vysílání pokračuje

aktualizováno 
Více než rok již v poslanecké sněmovně leží novela tzv. mediálního zákona, který má nově upravovat podmínky provozování rozhlasového a televizního vysílání. První únorový pátek došlo k dalšímu odložení.

Novela Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která má mimo jiné rozhodnout o pravidlech digitalizace, se zdá být jako začarovaná. I když to ještě ve čtvrtek minulého týdne vypadalo, že by mohlo následující den v poslanecké sněmovně dojít k dohodě, hned na začátku páteční schůze tato naděje znovu padla.

„Zatím nedošlo k dohodě u některých pasáží Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání a pokud chceme kvalitní zákon, tak si myslím, že je potřeba všechny sporné body vyjednat,“ řekl hned v pátek ráno poslancům předseda mediální komise Ladislav Skopal a navrhl další odsunutí projednávání zákona – tentokrát o další týden. Sněmovna pak tento návrh v poměru 107:27 přijala.

„Poslanecké kluby se musejí ještě dohodnout v podstatě na třech sporných bodech,“ uvedl později pro Technet.iDNES.cz Skopal. Patří mezi ně spor o určení veřejnoprávnosti, kde především komunističtí poslanci trvají na co nejpřesnějším vyjádření toho, co lze za veřejnoprávní službu považovat.

Další kámen úrazu spočívá v zapojení regionálního vysílání do digitální sítě. V současnosti totiž sdílejí regionální televize kmitočty s TV Prima a mají zaručený určitý prostor v rámci jejího vysílání. Poslanci se ale stále nedohodli, zda má být tato povinnost uložena Primě i v rámci digitálního vysílání.

Třetí problém, kde zatím novela narazila, je v čistě praktickém úkonu. Poslanci se totiž přou, za má RRTV zahájit řízení o případném udělení licence u žadatele, který si najde volnou vysílací frekvenci. Spor je veden o to, zda bude mít RRTV povinnost v takovém případě řízení zahájit nebo ne.

Krizový scénář

Pokud by poslanecké kluby nenašly shodu ani do tohoto pátku, možná bude na čase zvolit jinou cestu. Jednu z nich naznačil již v pátek poslanec Pavel Kováčik. “Pokud se nenajde alespoň základní průřezová dohoda, potom by snad bylo lepší aby předkladatelé tento návrh zákona stáhli,“ uvedl Kováčik. Zároveň by podle něj měla být urychleně připravena ryze technická norma, kde by se nenacházela žádná politicky citlivá témata a tuto technickou normu v co nejkratší době schválit.

Ostatně současná podoba novely je již tak upravena pozměňovacími návrhy, že se původně předloženému vládnímu návrhu již téměř nepodobá.

Je vůbec novela důležitá?

„Novela zákona o rozhlasovém a televizním jako taková není pro rozvoj digitalizace zase až ta důležitá„ říká Stanislav Holec šéf multimediální divize společnosti Mafra. „I podle současné normy lze totiž udílet licence pro pozemní digitální TV vysílání,“ vysvětluje Holec.

Ani předseda RRTV Petr Pospíchal si nemyslí, že by další odložení schvalování novely nějak výrazně ovlivnilo probíhající licenční řízení, neboť se Rada může řídit podle současných zákonů. Někteří členové RRTV však čekají právě na přijetí novely a do té doby se nechtějí rozhodnout.

Přesto někteří potenciální provozovatelé řádného vysílání vyjadřují přinejmenším zklamání nad současným stavem novely. Hrozí také, že další zdržení ohrozí příjem televizního vysílání v některých částech pohraničí, kde budou muset analogové vysílače ustoupit zahraničním digitálním vysílačům.

Přijdou licence podle starého zákona? 

Již toto středu by měla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) rozhodovat o udílení nových digitálních licencí. Může se tak paradoxně stát, že nové licence získají stanice na základě starého zákona dva dny před přijetím novely mediálního zákona v poslanecké sněmovně. Podle dosavadních zkušeností, však patrně RRTV počká na poslaneckou sněmovnu.

Jak šel čas s novelou mediálního zákona

 • Digitální televize již opustila kolébku. Bude letošek v této oblasti revoluční?
 • Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro
 • Česko může mít brzy 12 televizí
 • Poslanec chce zvýšit poplatky za TV
 • Soukromé TV budou mít zaručený prostor k digitalizaci
 • Digitální televize: ředitelé bojují o pozice
 • Digitální vysílání čeká na Klause
 • Poslanci brzdí digitalizaci, rada to odmítá
 • RRTV se postavila poslancům a vyhlásila veřejné slyšení
 • Digitální televizní vysílání je na obzoru
 • RRTV by neměla dělat nevratné kroky
 • Nový mediální zákon úspěšně prošel vládou
 • Rada vyhlásila soutěž o licence na digitální TV
 • Digitální vysílání nebude mít veřejnoprávní multiplex


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

  Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

  Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

  Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

  Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

  UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

  Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

  Najdete na iDNES.cz