Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nekonečný příběh novely zákona o rozhlasovém a TV vysílání pokračuje

aktualizováno 
Více než rok již v poslanecké sněmovně leží novela tzv. mediálního zákona, který má nově upravovat podmínky provozování rozhlasového a televizního vysílání. První únorový pátek došlo k dalšímu odložení.

Novela Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která má mimo jiné rozhodnout o pravidlech digitalizace, se zdá být jako začarovaná. I když to ještě ve čtvrtek minulého týdne vypadalo, že by mohlo následující den v poslanecké sněmovně dojít k dohodě, hned na začátku páteční schůze tato naděje znovu padla.

„Zatím nedošlo k dohodě u některých pasáží Zákona o rozhlasovém a televizním vysílání a pokud chceme kvalitní zákon, tak si myslím, že je potřeba všechny sporné body vyjednat,“ řekl hned v pátek ráno poslancům předseda mediální komise Ladislav Skopal a navrhl další odsunutí projednávání zákona – tentokrát o další týden. Sněmovna pak tento návrh v poměru 107:27 přijala.

„Poslanecké kluby se musejí ještě dohodnout v podstatě na třech sporných bodech,“ uvedl později pro Technet.iDNES.cz Skopal. Patří mezi ně spor o určení veřejnoprávnosti, kde především komunističtí poslanci trvají na co nejpřesnějším vyjádření toho, co lze za veřejnoprávní službu považovat.

Další kámen úrazu spočívá v zapojení regionálního vysílání do digitální sítě. V současnosti totiž sdílejí regionální televize kmitočty s TV Prima a mají zaručený určitý prostor v rámci jejího vysílání. Poslanci se ale stále nedohodli, zda má být tato povinnost uložena Primě i v rámci digitálního vysílání.

Třetí problém, kde zatím novela narazila, je v čistě praktickém úkonu. Poslanci se totiž přou, za má RRTV zahájit řízení o případném udělení licence u žadatele, který si najde volnou vysílací frekvenci. Spor je veden o to, zda bude mít RRTV povinnost v takovém případě řízení zahájit nebo ne.

Krizový scénář

Pokud by poslanecké kluby nenašly shodu ani do tohoto pátku, možná bude na čase zvolit jinou cestu. Jednu z nich naznačil již v pátek poslanec Pavel Kováčik. “Pokud se nenajde alespoň základní průřezová dohoda, potom by snad bylo lepší aby předkladatelé tento návrh zákona stáhli,“ uvedl Kováčik. Zároveň by podle něj měla být urychleně připravena ryze technická norma, kde by se nenacházela žádná politicky citlivá témata a tuto technickou normu v co nejkratší době schválit.

Ostatně současná podoba novely je již tak upravena pozměňovacími návrhy, že se původně předloženému vládnímu návrhu již téměř nepodobá.

Je vůbec novela důležitá?

„Novela zákona o rozhlasovém a televizním jako taková není pro rozvoj digitalizace zase až ta důležitá„ říká Stanislav Holec šéf multimediální divize společnosti Mafra. „I podle současné normy lze totiž udílet licence pro pozemní digitální TV vysílání,“ vysvětluje Holec.

Ani předseda RRTV Petr Pospíchal si nemyslí, že by další odložení schvalování novely nějak výrazně ovlivnilo probíhající licenční řízení, neboť se Rada může řídit podle současných zákonů. Někteří členové RRTV však čekají právě na přijetí novely a do té doby se nechtějí rozhodnout.

Přesto někteří potenciální provozovatelé řádného vysílání vyjadřují přinejmenším zklamání nad současným stavem novely. Hrozí také, že další zdržení ohrozí příjem televizního vysílání v některých částech pohraničí, kde budou muset analogové vysílače ustoupit zahraničním digitálním vysílačům.

Přijdou licence podle starého zákona? 

Již toto středu by měla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) rozhodovat o udílení nových digitálních licencí. Může se tak paradoxně stát, že nové licence získají stanice na základě starého zákona dva dny před přijetím novely mediálního zákona v poslanecké sněmovně. Podle dosavadních zkušeností, však patrně RRTV počká na poslaneckou sněmovnu.

Jak šel čas s novelou mediálního zákona

 • Digitální televize již opustila kolébku. Bude letošek v této oblasti revoluční?
 • Nová éra: Digitální televize začala vysílat naostro
 • Česko může mít brzy 12 televizí
 • Poslanec chce zvýšit poplatky za TV
 • Soukromé TV budou mít zaručený prostor k digitalizaci
 • Digitální televize: ředitelé bojují o pozice
 • Digitální vysílání čeká na Klause
 • Poslanci brzdí digitalizaci, rada to odmítá
 • RRTV se postavila poslancům a vyhlásila veřejné slyšení
 • Digitální televizní vysílání je na obzoru
 • RRTV by neměla dělat nevratné kroky
 • Nový mediální zákon úspěšně prošel vládou
 • Rada vyhlásila soutěž o licence na digitální TV
 • Digitální vysílání nebude mít veřejnoprávní multiplex • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Signál nového TV vysílání se šíří. Nyní pokrývá 83 procent domácností

  Plán pokrytí Přechodového multiplexu DVB-T2 v 1. čtvrtletí 2018

  České radiokomunikace spustily dva nové vysílače přechodové sítě nového televizního vysílání DVB-T2. Nyní je v...

  Certifikace nemusí stačit. Nové TV možná brzy nezvládnou všechny funkce

  Informace o přítomnosti HbbTV služeb dané stanice v DVB-T vysílání

  České radiokomunikace již déle něž rok testují televizní přijímače a set-top boxy pro nové pozemní vysílání. Aktuální...

  V novém pozemním televizním vysílání přibude téměř 20 vysílačů

  Označení přístrojů splňujících normu DVB-T2

  České Radiokomunikace plánují v následujících dvou měsících spustit čtyři vysílače svojí Přechodové sítě 12, Digital...

  Najdete na iDNES.cz