Nekraďte software. Pořiďte si ho zdarma

aktualizováno 
Vánoční PC či notebook můžete zdarma vybavit aplikacemi, které vás budou chránit před viry a útoky z internetu. Umožní vám vytvářet dokumenty, upravovat fotografie a obrázky, přehrávat audio, ale i video soubory. Umí také spravovat soubory na discích, komunikovat on-line s přáteli, prohlížet PDF dokumenty, vypalovat a pracovat s elektronickou poštou. Jsou zdarma a přesto patří mezi špičku ve svém oboru.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: www.faiyo.cz

Máte-li štěstí a váš nový počítač obsahuje pouze operační systém (bez různých demo, trial a shareware zkušebních programů), pak ho máte připravený na instalaci softwarového vybavení, které opravdu využijete pro práci či zábavu. Pokud tomu tak není, nejprve ty stávající programy dodané výrobcem odinstalujete. Dříve či později to budete muset udělat stejně - jde o zkušební verze a po uplynutí určitého času přestanou fungovat. Pokud si nezakoupíte jejich plné verze.

K většině aplikací existují zdarma dostupné alternativy. My vám přinášíme přehled těch základních, které by dle našeho názoru rozhodně v novém počítači neměly chybět. Nemusíte tedy zbytečně utrácet peníze za programy a dokonce je ani krást na internetu.

Antivirový program
Avast! 4.8 Home – freeware pro nekomerční účely

Abyste byli chráněni před napadením PC viru, či jiným záškodným programovým kódem, používejte antivirový program. Zkuste například ten od české společnosti Alwil Software. Umožňuje hledat známé počítačové viry, trojské koně, vytvářet a kontrolovat databázi integrity, spouštěné i ukládané programy, otevírané dokumenty a elektronickou poštu. Produkt je pro domácí nekomerční použití zdarma. Po 30 dní od instalace je nutné pro trvalé použití zdarma provést registraci.

Avast! 4.8 Home
 
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (39,1 MB).

Jako alternativu můžete použít – AVG Free Edition 9.0


Firewall blokuje útoky z internetu
Sunbelt Personal Firewall 4.6 – freeware pro nekomerční účely

Aby k vám do PC nevstoupil hacker či jiný záškodník, je dobré mít kromě antiviru také firewall. Firewall umožňuje filtraci a monitorování provozu a na základě pravidel rozhoduje, zda spojení z nebo do PC povolí. Sunbelt Kerio Personal Firewall (dříve český produkt) je jedno z volně dostupných řešení pro počítače vybavené operačním systémem Windows 2000 a novější. Plná verze pracuje třicet dní, poté se přepne do zdarma dostupné, kde nejsou k dispozici některé pokročilé funkce (filtrování obsahu, statistiky a administrační rozhraní).

Sunbelt Personal Firewall

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

Jako alternativu můžete použít – Outpost Firewall Free 2009


Kancelářský balík
OpenOffice 3.1 – open source

Pro psaní textů, vytváření tabulek, grafů a prezentací se hodí kancelářský balík. Ten obsahuje většinu potřebných aplikací, které jsou navzájem provázané. OpenOffice.org je projekt vyvíjený nejen zdarma, ale podílí se na něm firmy jako Sun Microsystems, Novell, IBM, Google a další. Obsahuje textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, kreslicí nástroj Draw a program na tvorbu prezentací Impress. Podporuje formát OpenDocument, který je mezinárodní ISO normou a je založen na XML. Nechybí ani kontrola českého pravopisu či tezaurus a ještě více. Ukládat umí i do PDF (včetně editace), otevírat a upravovat soubory *.DOCX, *.XLSX, *.PPTX a další, které byly vytvořeny v MS Office 2007.

OpenOffice.org

 
Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (123 KB).

Jako alternativu můžete použít – Google Docs (on-line office balík)


Úprava fotografií
PhotoFiltre 6.3 – open source

Pokud chcete upravovat, ořezávat či vylepšovat své fotografie, nemusíte si nutně kupovat grafické aplikace. Program PhotoFiltre je nejen fyzicky malý (zabere pod 3 MB místa na HDD), ale zároveň svými možnostmi velký program pro rychlou úpravu obrázků a fotografií. Obsahuje standardní funkce jako vkládání textů, ořez, otáčení, rozmazání, zaostření, slepování fotografií atd. K dispozici jsou i desítky plug-inů, kterými lze program dále rozšiřovat. Podporuje většinu grafický formátů. Tato verze je sice zdarma, ale již dále není vyvíjena. Ta aktuální je pak k dispozici za poplatek.

PhotoFiltre

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).

Jako alternativu můžete použít – GIMP


Rozbalování a zabalování souborů
7-Zip 4.6 – open source

Ve Windows byste měli mít i nějaký produkt, který umí podle vašich potřeb pracovat s komprimovanými archívy (soubory s koncovkou RAR, ZIP atd.). Dobrý je WinRAR či WinZIP. Tyto programy však nejsou zdarma. To není ale případ 7-Zip aplikace. Je to volně distribuovatelný komprimační program s vlastním formátem 7z, který může být ve většině případů účinnější než formát RAR či ACE. Pracuje přitom s formáty - 7z, ZIP, CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, Z, TAR, CPIO, RPM a DEB. Integruje se do Průzkumníka Windows a tak kliknutím pravého tlačítka myši na soubor(y) můžete ihned balit či rozbalovat.

7-Zip

 
Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (917 KB).

Jako alternativu můžete použít – UltimateZip


Přehrávání video- a audiosouborů
Media Player Classic Home Cinema 1.3 – open source

Abyste neměli problém přehrát téměř jakýkoliv audio- a videosoubor, pak většinou potřebujete dvě věci. Nějaký multimediální přehrávač a sadu filtrů či kodeků. Jejich instalace nemusí vždy dopadnout dobře. Pokud si ale pořídíte tento program, máte vystaráno. Je obdobou klasického Windows Media Playeru s možností zobrazovat obrázky, přehrávat filmy na DVD-Video a soubory AVI, MPEG, RealMedia, Quick Time a dokonce video na Blu-ray discích.

Media Player Classic Home Cinema

 
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,9 MB).

Jako alternativu můžete použít – Winamp


Správa souborů
FreeCommander 2009 – freeware

Pro správu souboru na pevném disku slouží Průzkumník Windows, který je však trochu neohrabaný. Proto mnozí raději používají Total Commander, za nějž se platí. I tady existuje podobná náhrada k dispozici zcela zdarma - FreeCommander. Mimo jiné obsahuje i prohlížeč souborů (včetně obrazových), hromadné přejmenovávání souborů, jejich spojování a rozdělování i definitivní likvidace pomocí několikanásobného přepsání. Mezi dalšími funkcemi jmenujme ještě třeba synchronizaci složek, porovnávání souborů, FTP klienta nebo práci se síťovými jednotkami.

FreeCommander

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,3 MB).

Jako alternativu můžete použít – Unreal Commander


Komunikační program
QIP Infinum 9032 – freeware

Chcete-li komunikovat v reálném čase po celém světě pomocí internetu, můžete využít hned několik komunikačních sítí – ICQ, Yahoo!, Skype, AOL, Windows Live Messenger, Jabber atd. Každá síť má svého oficiálního klienta. Avšak existují i neoficiální klienti, kteří přidávají řadu funkcí navíc. Některé z nich dokonce umožňují vést rozhovory napříč několika sítěmi (ICQ se Skype či WLM apod.). Takový je i ruský klient QIP Infinum. Ale pozor, některé komunikační sítě zakazují používat neoficiální klienty.

QIP

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE (lze doinstalovat)
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5,6 MB).

Jako alternativu můžete použít – Miranda


Prohlížení PDF souborů
Foxit PDF Reader 3.1 – freeware

I když už máte nainstalovaný program, který umí pracovat se soubory typu PDF (balík OpenOffice.org), není špatné mít i tento produkt. Během chvilky vám otevře PDF soubor a navíc může sloužit i ke čtení eBooků (elektronických knih). Jeho předností je především rychlá práce a kratší čas potřebný k otevření dokumentu, než má jeho konkurent Adobe Reader. I tento produkt je v češtině.

Foxit PDF Reader

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5,1 MB).

Jako alternativu můžete použít – Adobe Reader


Vypalování CD, DVD a Blu-ray
Ashampoo Burning Studio Free 6.7 – freeware

Co by to bylo za počítač, kdyby neuměl vypalovat na optické disky. Přestože ve Windows funkce vypalování přítomna je, nenabízí tolik komfortu a možností. Proto zkuste například produkt Ashampoo Burning Studio Free. Program zapisuje na CD, DVD a Blu-ray média (z přepisovatelných to jsou potom CD-RW, DVD+RW, DVD-RW, DVD-RAM a BD-RE). Umožňuje tak vytvářet datové, ale i VCD, SVCD, DVD-video a audio CD disky. Vytvářet a vypalovat lze i ISO soubory. Navíc umí ukládat hudbu z Audio CD do formátů MP3, Ogg, WMA a jiných. Díky speciálním průvodcům je přitom vypalování velmi snadné. Stačí zvolit, co chcete pálit a po několika klicích budete mít disk vypálen. Po deseti dnech používání budete vyzváni k bezplatné registraci.

Ashampoo Burning Studio Free

 
Operační systém: Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (11,7 MB).

Jako alternativu můžete použít – Nero 9 Free Version


Poštovní klient
Mozilla Thunderbird 3.0 – open source

E-mail můžete ovládat pomocí webového rozhraní, anebo poštovním klientem. Mozilla Thunderbird vás překvapí zejména svou rychlostí a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Velký důraz je kladen na bezpečnost. Poradí si s filtrováním spamů, podporuje více uživatelských účtů, umožňuje automaticky připojovat podpis, obsahuje RSS čtečku, SSL a TLS šifrování. Ovládá se v panelech a má propracované archivování zpráv a vyhledávání. Poštu stahuje přes POP3 i IMAP a tudíž není problém s ním obsluhovat e-mail na freemailových účtech (Klikni.cz, Seznam.cz, Centrum.cz, Gmail.com apod.).

Thunderbird

 
Operační systém: Linux, Mac OS X, Windows 98 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,4 MB).

Jako alternativu můžete použít – Pegasus MailNejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Aplikace vám ohlídá pitný režim, jiná najde ovocný strom

Tablet pro práci i zábavu

Ve výběru zajímavých aplikací pro tablety tento týden najdete například aplikaci sdružující články ze zpravodajských...

Tipy na zajímavé weby: nechte si pomoci s formuláři a jejich odesíláním

Ilustrační foto - notebook

Poznat zajímavá místa v tuzemsku a zaznamenat si zážitek zprostředkuje portál Turistický-denik.cz. Vyplňovat formuláře...

Nový update Windows mazal data, a tak firma zastavila jeho šíření

Chybová hláška o Intel Display Audio při instalaci Windows 10 October 2018...

Společnost Microsoft začala na začátku října distribuovat velký update svého operačního systému Windows 10. Někteří...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK 1 SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 25 000 KčNajdete na iDNES.cz