Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Němci varují Google: Nešpehujte nás na ulicích

  12:00aktualizováno  12:00
V Německu zuří spor kvůli projektu Google Street View. Od tohoto týdne mohou majitelé domů či aut, které jsou na internetu vidět, podávat protesty. Ale Německo je zděšené, není na to zákon.

Snímání ulic umí Google i tam, kam automobily nemohou | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Jednou takhle přijedete domů, vystoupíte z auta a udiveně sledujete tmavý vůz, který vás pomalu míjí. Na střeše má něco, co ze všeho nejvíce připomíná robota z filmu Číslo pět žije. Cvak, cvak, cvak.

O pár měsíců později najdete díky některému z internetových programů typu Google Street View na internetu svou tvář, číslo svého auta i domu. A spolu s vámi další statisíce lidí.

Nepříjemné, ale v Německu docela možné. Do konce roku by se měly na serveru Google Street View objevit panoramatické obrázky z dvaceti německých měst.

Návštěvníci serveru se budou moci s pomocí šipek pohybovat ulicí, otáčet "hlavou" nahoru, kde uvidí oblohu, dolů na silnici i do stran, aby viděli detaily domů. Když "dojdou" na křižovatku, budou si moci zvolit další směr. Tak jako by ulicí zrovna sami reálně procházeli.

Zástupci serveru se sice dušují, že (stejně jako v ostatních státech, kde program už funguje) rozostří obličeje i poznávací značky aut, ale co když ne?

Zákon na Google Street View

"Vidíme, co a komu píšete. A omlouváme se za to"

Byla to velká chyba, omlouváme se, musel nedávno konstatovat internetový gigant Google. Vyšlo totiž najevo, že při pořizování fotografií pro mapovou aplikaci Street View, díky níž mohou lidé cestovat po světě, aniž by se zvedli od svého počítače, si firma přišla na slušné množství osobních údajů.

O co jde? Během fotografování v ulicích měst ve třiceti zemích měly automobily Google zároveň za úkol zjistit, kde se nacházejí místní bezdrátové sítě.

Na základě toho pak Google zamýšlel nabízet jejich uživatelům služby "šité na míru", například informovat o nejbližších obchodech, bankomatech a tak dále.

Jenže při monitorování sítí byly - prý nedopatřením - zachyceny i operace, jež v daných sítích zrovna probíhaly. Třeba komunikace prostřednictvím e-mailu či chatu.

Google tak za čtyři roky získal až 600 gigabajtů údajů. Čelí kvůli tomu vyšetřování v řadě zemí, od Jižní Koreje (kde dokonce policie vtrhla do soulských kanceláří firmy) přes Německo a Velkou Británii až po Českou republiku, kde se problémem zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů.

Němci si totiž až nyní s děsem uvědomili, že neexistuje zákon, který by zveřejnění obrázků domů, aut i obličejů na internetu zabránil.

V případě Google Street View mají Němci od úterka čtyři týdny na to, aby zaslali společnosti žádost o "zneviditělnění" domu, jejž vlastní či v němž bydlí. Některé servery už zveřejnily návod, jak na to.

Jenže ne všichni vědí, co vlastně natáčení znamená, jak se bránit či zda vůbec je čeho se bát.

Proto tento týden spolkový kabinet rozhodl o tom, že nový zákon musí vzniknout. Tak aby stát paušálně chránil všechny obyvatele a nenechával ochranu jen na těch, kteří se včas informují a mají přístup na internet. A to už na podzim. Konkrétně po 20. září, kdy se podle listu Die Welt sejdou politici s experty, mimo jiné i ze společnosti Google.

Ale Google nemá v Německu jen odpůrce. Například fotograf Jens Best řekl serveru Spiegel online, že všechny domy, které v projektu Street View budou rozmazány, sám vyfotografuje a umístí na internet. Vysvětluje to tím, že pro internet musí platit stejná pravidla jako pro reálný svět. A když jdete po ulici, přece také domy, jejich okna či auta vidíte.

Sascha Lobo, známý blogger, spisovatel a novinář zase v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung vysvětloval, jak funguje jeho "protest proti protestu". Na své stránky si dal formulář, kterým mohou lidé protestovat proti tomu, aby Google některé domy rozostřil.

"Lidé mají právo na to, vidět fasády domů. Když si chci například pronajmout prázdninový domek, nemusím se spoléhat jen na třeba vylepšené reklamní snímky," vysvětlil. Aplikace Google Street View natáčí ulice slovenských měst, ale zveřejnila už data ze Švýcarska, Itálie, Francie, některých měst České republiky či Velké Británie.

Právě tam došlo ke kuriózní situaci. List Der Spiegel popisuje příběh desetileté Azury Beebeejaunové, která si v okamžiku, kdy projíždělo auto Googlu kolem jejího domu, hrála. Byla to hra na "mrtvého muže". O rok později si někdo prohlížel panoramatické pohledy její ulice a zahlédl bosou dívku ležet na silnici. Okamžitě zalarmoval policii, že se zřejmě jedná o mrtvé tělíčko.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: tvorba grafiky i pro laiky nebo bezpečí routeru

Canva.com

Vytvořit působivé grafické materiály jako jsou letáky, poukázky, koláže, vizitky či infografiku zvládne teď každý...

Americká burza testuje nástroj na odhad kurzů kryptoměn

Virtuální měna Bitcoin zažívá ohromný vzestup. Je to bublina?

Jedna z největších elektronických burz testuje podle nejmenovaného zdroje rozšíření, které pomůže investorům v...

Apple usnadní policii získat uživatelská data. Zřídí speciální portál

Zákazníci vstupují do prodejny Apple, New York (30. 7. 2018).

Ve Spojených státech pokračují diskuze o tom, jaká data schraňují firmy o uživatelích a jak je může policie získat....

Najdete na iDNES.cz