Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nenamáhejte si hlasivky, počítač bude mluvit za vás

aktualizováno 
Systémy na rozpoznávání mluveného slova již existují. Technologie z laboratoří NASA ale zjistí, co se teprve chystáte říci! Pomocí senzorů na krku umí systém nejen rozpoznávat slova, ale také vykonávat různé povely - aktuálně třeba brouzdat internetem bez klávesnice a myši.

Vědci Národní americké kosmické agentury (NASA) objevili způsob, jak počítačově zachytit a zpracovat krkem procházející nervové signály, které mají na starosti lidskou řeč. Zjistili, že malé senzory, umístěné pod bradou z každé strany ohryzku, mají tendenci zachycovat nervové signály, které může počítačový program překládat na jednotlivá slova. Systémy tzv. "subvokální řeči" by mohly být podle vyjádření odborníků použity ve skafandrech, napomáhat komunikaci na hlučných místech nebo se stát součástí aplikací pro rozpoznávání řeči.

"Co zde analyzujeme je tichá, či chcete-li neslyšitelná řeč, jako když osoba čte potichu nebo rozpráví sama k sobě," říká Chuck Jorgensen, vědec, jehož tým vyvíjí systém rozpoznávání subvokální mluvy v Amesu, výzkumném středisku NASA. "Člověk používající subvokální systém v duchu sestavuje fráze a vlastně tak mluví naprosto neslyšně, rty se nepohybují, ale jazyk a hlasivky přesto přijímají řečové signály z mozku," objasňuje Jorgensen.

Photo © NASA Ames Research Center, Dominic Hart

Slabikář na úvod

Na počátku experimentu naučili vědci speciální počítačový program rozeznávat šest slov a deset číslic, které vývojáři v duchu opakovali. První výsledky rozpoznávání slov byly na 92 přesné. První neslyšitelná slova, která se systém naučil, byla "stůj", "jdi", "vlevo", "vpravo", "alfa" a "omega" a číslice od nuly do devítky. Vyslovováním těchto výrazů v duchu byli vědci schopni provádět jednoduché vyhledávání na internetových stránkách, browser ovládali pomocí číselné řady reprezentující abecedu.

"Vzali jsme celou abecedu a vložili ji do matrice - jako do kalendáře. Očíslovali jsme sloupce a řady, takže každé písmeno jsme mohli identifikovat pomocí dvou čísel," řekl Jorgensen. "Takto jsme mlčky vyhláskovali 'NASA' a dotaz zadali do vyhledávače. Pak jsme elektronicky očíslovali nalezené stránky a stejnou metodou jsme se dostali na kýženou adresu. Tímto způsobem jsme mohli pracovat s internetem, aniž bychom potřebovali myš nebo klávesnici," vysvětlil Jorgensen.

Následující pokus bude spočívat v ovládání mechanického zařízení pomocí jednoduché sady příkazů. Jorgensenův tým plánuje využít simulaci marťanského vozítka a neslyšnými povely určovat směr jízdy.

Photo © NASA Ames Research Center, Dominic Hart

Perspektiva

Podle vědců systém našel uplatnění například v hlučném prostředí - lidé by si mohli v prostředcích hromadné dopravy nerušeně vyřizovat soukromé hovory. Ale nejen tam: "Pokročilý systém ovládání svalů by mohl pomoci zraněným astronautům manipulovat se stroji. Kupříkladu pokud mají členové posádky po dlouhém pobytu ve stavu beztíže ochablé svalstvo, mohou vyslat signály řídící aplikaci, která by jim asistovala při přistáním. "Z toho vyplývá, že podobný systém by mohl značně usnadnit život tělesně postiženým," nastiňuje Jorgensen budoucí uplatnění.

Vědci při výzkumu signálů studují komplexní vzorky nervových signálů, aby odhalili mechanismy ovládající hlasivky, mimické svaly a pozici jazyku. "Získané vzorky zesilujeme, odstraňujeme ruchy a zkoumáme nosný signál, abychom mohli rozlišit slovo od slova. Počítač pak může buď provést určitý povel, nebo výraz vyslovit," říká Jorgensen.

Po zesílení dokáže počítač číst signály a oddělovat jednotlivá slova. "Klíčovou roli zde hrají senzory, zpracování signálu a rozpoznávání vzorků. I když se zatím jedná jen o několik slov, je to velký úspěch. Chceme náš experiment dále rozvíjet, cílem je naučit počítač všechna anglická slovíčka a sestavit program pro plné rozpoznávání řeči," uzavírá věděc. Tým odborníků nyní testuje nový typ bezdotykových senzorů, které mohou číst signály ze svalů i přes vrstvu oblečení.

Fotografie: NASA Ames Research Center, Dominic HartNejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Ilustrace evropské sondy GOCE na oběžné dráze kolem Země. Šlo o specializovaný...

Hranici vesmíru by bylo lepší posunout o dvacet kilometrů níže, navrhuje americký astrofyzik. Jeho argumenty možná...

Další z rubriky

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Najdete na iDNES.cz