Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nenecháváte se náhodou Wordem dobrovolně špehovat?

aktualizováno 
Jak si rozšířit a nadefinovat nabídku Odeslat podle svých představ. Naučte se vkládat nejen vlastní záhlaví a zápatí do Excelu snadno. Jste si jistí, že na vás Word nic neprozradí? Upravte si zobrazování data v systémové liště a postarejte se o automatický start exploreru při jeho pádu.

Tipy pro začátečníky:

190 – menu Odeslat podle svých představ
Pokud byste přivítali možnost otevírat některé typy souborů např. v Internet Exploreru (IE), prostřednictvím funkce Odeslat, potom to svůj operační systém můžete velmi lehce naučit. Pokud znáte operační systémy Windows, pak jistě víte o možnosti odeslat soubor či složku do předem nadefinovaného programu, nebo místa na PC. Tuto funkci můžete využít například na pracovní ploše, kde kliknete pravým tlačítkem myši na soubor a z menu vyberete možnost Odeslat. V podmenu se potom nachází několik možností (dokumenty, příjemce pošty, disketa apod.). Chcete-li tedy odeslat, respektive otevírat data v některém z programu, zkuste tento postup. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište sendto. Otevře se okno, kde se nacházejí položky pro příjem dat. Vy klikněte pravým tlačítkem na volnou oblast a vyberte možnost Nový -> Zástupce. Otevře se okno, kde vyberte program, který se má otevírat po zvolení této položky v menu Odeslat. My si do ní přidáme IE. Standardní cesta je C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE. Nyní již stačí vyplnit název aplikace a kliknout na Dokončit a vše je hotovo. Kliknete-li tedy nyní na soubor ve formátu .gif, jpg, htm, html, .txt, ico, etc atd. pravým tlačítkem myši a zvolíte Odeslat do IE, otevře se Internet Explorer a v něm data obsažena v souboru.

Tipy pro začátečníky

191 - jak vložit záhlaví a zápatí na stránku v Excelu
Záhlaví a zápatí stránek je užitečnou funkcí. Lehce si tak můžete očíslovat dokument, nebo do něj vložit hlavičku firmy apod. Avšak v programu MS Excel na rozdíl od MS Wordu, kde se záhlaví a zápatí stránek vkládá pomocí menu Zobrazit, se záhlaví a zápatí vkládá trochu jinak. Otevřete-li tedy Excel klikněte na Soubor a vyberte Vzhled stránky. Přepněte se na kartu Záhlaví a zápatí. Zde si můžete vybrat z otevíracího menu, předdefinovaný formát, anebo si vytvořte svůj vlastní nový. To lze učinit kliknutím na Vlastní záhlaví nebo Vlastní zápatí. Můžete definovat levý, prostřední a pravý oddíl zvlášť. Dokonce lze používat grafiku, datum apod.

Tipy pro začátečníky

192 – nepoužíváte náhodou špióna ve Wordu?
Není ukládání jako ukládání. Možná vám předchozí věta přijde divná, ale pokud používáte textový editor MS Word, potom můžete pro ukládání dat, využít dva způsoby. Dokument lze tedy uložit pomocí klávesové zkratky CTRL+S, kliknutím na disketu, či výběrem Uložit v menu Soubor. Uložení dokumentu může chvilku trvat (zvláště na pomalejších strojích), rychlejší ukládání lze povolit v menu Nástroje -> Možnosti - > Ukládání kliknutím na volbu Povolit rychlé ukládání. Tímto způsobem, však zapnete funkci, kdy Word ukládá pouze změny v dokumentu. To znamená, že pokud něco napíšete, poté uložíte a následně to změnite, budou všechny změny zaznamenány v souboru. Používáte-li tedy tuto funkci a poskytujete soubory dál, může si tato data kdykoliv a kdokoliv později vytáhnout. Proto je v některých případech dobré funkci deaktivovat. Výsledné soubory mohou navíc zabrat i o něco méně místa na disku.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé:

193 - změna formátu data v systémové liště
Používáte-li v operačním systému Windows XP širší řádku hlavní lišty, jistě nedáte dopustit na možnost zobrazovat v informační části nejen aktuální čas, ale také celé datum, ve formátu den, měsíc a rok. Formát zobrazování se dá lehce změnit. Stačí, když navštívíte editor registru. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz regedit. Nyní vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\International. Na pravé straně se nachází položka sShortDate, ta řídí formát zobrazování celého data. Poklikejte na ní a zkuste hodnotu změnit na d.M.yy. Restartujte počítač. Po novém startu se datum zobrazí ve formátu 9.11.04. S nastavením lze experimentovat. Místo teček tak nap. Lze využívat jiné oddělovací značky jako lomítka atd.

Tipy pro pokročilé

194 - automaticky start procesu explorer.exe po jeho pádu
Soubor nebo chcete-li proces explorer.exe, což je Shell je nutný pro běh systému Windows. Pokud tedy dojde k jeho pádu, nebude vám pracovat Průzkumník, neuvidíte hodiny, hlavní panel, lištu start atd. K jeho znovu nastartování stačí, aby byl opět spuštěn. To lze provést buď ručně, nebo automaticky v registru Windows. Spusťte editor a najděte klíč  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD a pojmenujet ji jako AutoRestartShell. Poklikejte na ni a přidělte ji hodnotu 1, PC restartujte.

Tipy pro pokročilé

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Diskové úložiště
Víte v jaké kondici je váš HDD či SSD? Zeptejte se správného programu

Data. Chcete-li je mít jak v peřince, potom jistě pravidelně zálohujete. Můžete se však spolehnout na výdrž samotných diskových úložišť? To prozradí HDD...  celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.