Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nenechte hnít zbytky starých programů na svém počítači

aktualizováno 
Standardní součást Windows určená k odebrání instalovaného softwaru vám neposkytuje mnoho možností. Vlastně jde pouze o jakési rozhraní mezi Windows a souborem pro deinstalaci programu. My vám dáme tip na lepší nástroje, které si poradí i s programy neobsahujícími odinstalátor.

Internet, počítač, kancelář, business - Internet, počítač | foto: Profimedia.cz

Každá dobře naprogramovaná aplikace či hra disponuje odinstalačním rozhraním. Pomocí něho potom můžete lehce vybraný software z operačního systému Windows odstranit. Někdy však toto rozhraní nemusí pracovat korektně. Ve výsledku to znamená, že po sobě v systému zanechá stopy, které vedou ke zpomalování chodu PC. A právě tehdy je čas použít specializované aplikace, jenž se postarají o jejich kompletní odinstalaci.

Většina dnešních programů je velmi komplikovaná a během instalace vytvářejí desítky adresářů a souborů. Při odinstalaci pak už nemusí ve všech případech dojít k jejich odstranění. Zanechávají po sobě tak mnoho stop. Své soubory zapisují do systémových složek, provádějí konfiguraci systému a zásahy do systémového registru. Proto je vhodné používat manažery instalátorů. Ty totiž sbírají informace o tom, co program kam zapsal. Tyto údaje potom slouží pro kompletní odebrání celé aplikace včetně vyčištění registru systému a dočasných složek. Výrazně tedy převažují kvalitou a dovednostmi integrované funkce Windows „Přidat nebo odebrat programy“.

MyUninstaller 1.34 – freeware
Volně šiřitelný nástroj, který nahrazuje klasické odinstalační rozhraní ve Windows. Jednoduchým způsobem zobrazí seznam všech programů nainstalovaných v operačním systému. Ty následně můžete jeden po druhém odebrat. Lze využít i export listu instalovaných programů do HTML či textu. V seznamu přítomného softwaru se zobrazí nejen jeho výrobce, ale i popis produktu či adresář, ve kterém se nachází záznamy v registru Windows.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (40,7 KB).

   

  Total Uninstall 3.7 – shareware
  Aplikace na monitorování změn systému při instalaci nového softwaru s možností pozdější kompletní deinstalace  programů, při které odebere všechny záznamy na pevném disku a to včetně záznamů v systémových souborech a systémovém registru. Produkt je možné používat v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,7 MB).

   

  InstallSpy 3.2 – freeware
  InstallSpy slouží k monitorování všech změn, které se odehrávají v systémovém registru Windows a dalších souborech systému. Své využití si tak nalezne např. při instalování či odinstalování programů. Navíc díky tomu můžete odhalit případný spyware.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,6 MB).

   

  Add/Remove Plus! 2006 - shareware
  Program Add/Remove Plus slouží k odinstalování již nainstalovaných aplikací. Nabízí mnohem více možností než standardní funkce „Přidat nebo odebrat programy“ obsažená v systému Windows. Ze systému odebere samotný program, jeho součásti a navíc odstraní všechny jeho související soubory a také vyčistí registr OS od jeho záznamů.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,4 MB).

   

  Advanced Uninstaller PRO 2006 v.7.5.3 – shareware
  Jde o komplexní nástroj, který se stará o kompletní softwarovou správu PC. Odinstalace softwaru se pro vás potom stane doslova hračkou. Navíc si poradí s automatickým spouštěním zvolených programů při nabíhání PC, odstraněním neplatných zástupců na ploše, odstraněním jejich dočasných složek, vyčištěním neplatných záznamů v registru, optimalizací PC a ještě toho umí mnohem více. Aplikace má i české rozhraní.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (15,6 MB).

   

  UnInstaller Platinum 2 – shareware
  Nástroj pro sledování a monitorování nainstalovaného softwaru. Pečlivě ukládá každou SW změnu v operačním systému. Při pozdějším kompletním odstranění nainstalované aplikace odebere všechny její součásti včetně knihoven. Můžete zvolit, co sledovat a co ne, exportovat zápisy do registru, odstranit duplicitní soubory či programy, které nebyly monitorovány.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,1 MB).

   

  Your Uninstaller! 2006 - shareware
  Odinstalace aplikací Windows jednoduše a kompletně. Tak tímto sloganem by se mohl pyšnit Your Uninstaller. Nejde pouze o alternativu k funkci „Přidat nebo odebrat Programy“, ale v ledasčem ho předčí. Kromě úplného odstranění SW ze systému, odebírá také zálohované soubory, klíče v registru (poškozené opravuje) a kontroluje automaticky spouštěné programy při startu PC. Celý systém se navíc pokouší optimalizovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

   

  Smarty Uninstaller 2006 Pro
  Program dokáže proskenovat celý operační systém a najít pozůstatky po různých částech programu. Vy potom zvolíte, co chcete odinstalovat a dokonce lze odstranit i poškozené pokusy odinstalací nebo neplatné instalace. Výsledky analýzy a odstranění si můžete vytisknout ve zprávě, kterou program zpracuje.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,6 MB).

   

  AddRemove 4Good 2.01 - shareware
  Přehledně zobrazí seznam nainstalovaných programů, které můžete touto utilitou kdykoli a snadno odinstalovat. Na rozdíl od součásti OS Windows "Přidat nebo..." se tento nástroj neintegruje do systému, ale je nainstalován jako externí aplikace. V Add/Remove 4Good  najdete i některé nadstandardní funkce, které vám normálně Microsoft nenabízí.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (515 KB).

   

  DirectX Eradicator 2 – freeware
  Šikovný nástroj pro úplné a bezpečné odinstalování rozhraní DirectX z vašeho systému. Umí odstranit nejen DirectX 9.0c, ale i starší verze a to až do 2.0. Nepostará se však pouze o smazání souborů rozhraní, ale vyčistí ho kompletně a to včetně systémového registru. Pracuje v OS Win 9x/ME/2000/XP.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (238 KB). • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

  Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

  Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

  „Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

  Další z rubriky

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

  Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

  Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

  Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

  Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

  Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

  Najdete na iDNES.cz