Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nenechte hnít zbytky starých programů na svém počítači

aktualizováno 
Standardní součást Windows určená k odebrání instalovaného softwaru vám neposkytuje mnoho možností. Vlastně jde pouze o jakési rozhraní mezi Windows a souborem pro deinstalaci programu. My vám dáme tip na lepší nástroje, které si poradí i s programy neobsahujícími odinstalátor.

Internet, počítač, kancelář, business - Internet, počítač | foto: Profimedia.cz

Každá dobře naprogramovaná aplikace či hra disponuje odinstalačním rozhraním. Pomocí něho potom můžete lehce vybraný software z operačního systému Windows odstranit. Někdy však toto rozhraní nemusí pracovat korektně. Ve výsledku to znamená, že po sobě v systému zanechá stopy, které vedou ke zpomalování chodu PC. A právě tehdy je čas použít specializované aplikace, jenž se postarají o jejich kompletní odinstalaci.

Většina dnešních programů je velmi komplikovaná a během instalace vytvářejí desítky adresářů a souborů. Při odinstalaci pak už nemusí ve všech případech dojít k jejich odstranění. Zanechávají po sobě tak mnoho stop. Své soubory zapisují do systémových složek, provádějí konfiguraci systému a zásahy do systémového registru. Proto je vhodné používat manažery instalátorů. Ty totiž sbírají informace o tom, co program kam zapsal. Tyto údaje potom slouží pro kompletní odebrání celé aplikace včetně vyčištění registru systému a dočasných složek. Výrazně tedy převažují kvalitou a dovednostmi integrované funkce Windows „Přidat nebo odebrat programy“.

MyUninstaller 1.34 – freeware
Volně šiřitelný nástroj, který nahrazuje klasické odinstalační rozhraní ve Windows. Jednoduchým způsobem zobrazí seznam všech programů nainstalovaných v operačním systému. Ty následně můžete jeden po druhém odebrat. Lze využít i export listu instalovaných programů do HTML či textu. V seznamu přítomného softwaru se zobrazí nejen jeho výrobce, ale i popis produktu či adresář, ve kterém se nachází záznamy v registru Windows.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (40,7 KB).

   

  Total Uninstall 3.7 – shareware
  Aplikace na monitorování změn systému při instalaci nového softwaru s možností pozdější kompletní deinstalace  programů, při které odebere všechny záznamy na pevném disku a to včetně záznamů v systémových souborech a systémovém registru. Produkt je možné používat v češtině.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,7 MB).

   

  InstallSpy 3.2 – freeware
  InstallSpy slouží k monitorování všech změn, které se odehrávají v systémovém registru Windows a dalších souborech systému. Své využití si tak nalezne např. při instalování či odinstalování programů. Navíc díky tomu můžete odhalit případný spyware.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,6 MB).

   

  Add/Remove Plus! 2006 - shareware
  Program Add/Remove Plus slouží k odinstalování již nainstalovaných aplikací. Nabízí mnohem více možností než standardní funkce „Přidat nebo odebrat programy“ obsažená v systému Windows. Ze systému odebere samotný program, jeho součásti a navíc odstraní všechny jeho související soubory a také vyčistí registr OS od jeho záznamů.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,4 MB).

   

  Advanced Uninstaller PRO 2006 v.7.5.3 – shareware
  Jde o komplexní nástroj, který se stará o kompletní softwarovou správu PC. Odinstalace softwaru se pro vás potom stane doslova hračkou. Navíc si poradí s automatickým spouštěním zvolených programů při nabíhání PC, odstraněním neplatných zástupců na ploše, odstraněním jejich dočasných složek, vyčištěním neplatných záznamů v registru, optimalizací PC a ještě toho umí mnohem více. Aplikace má i české rozhraní.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (15,6 MB).

   

  UnInstaller Platinum 2 – shareware
  Nástroj pro sledování a monitorování nainstalovaného softwaru. Pečlivě ukládá každou SW změnu v operačním systému. Při pozdějším kompletním odstranění nainstalované aplikace odebere všechny její součásti včetně knihoven. Můžete zvolit, co sledovat a co ne, exportovat zápisy do registru, odstranit duplicitní soubory či programy, které nebyly monitorovány.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,1 MB).

   

  Your Uninstaller! 2006 - shareware
  Odinstalace aplikací Windows jednoduše a kompletně. Tak tímto sloganem by se mohl pyšnit Your Uninstaller. Nejde pouze o alternativu k funkci „Přidat nebo odebrat Programy“, ale v ledasčem ho předčí. Kromě úplného odstranění SW ze systému, odebírá také zálohované soubory, klíče v registru (poškozené opravuje) a kontroluje automaticky spouštěné programy při startu PC. Celý systém se navíc pokouší optimalizovat.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (3,4 MB).

   

  Smarty Uninstaller 2006 Pro
  Program dokáže proskenovat celý operační systém a najít pozůstatky po různých částech programu. Vy potom zvolíte, co chcete odinstalovat a dokonce lze odstranit i poškozené pokusy odinstalací nebo neplatné instalace. Výsledky analýzy a odstranění si můžete vytisknout ve zprávě, kterou program zpracuje.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,6 MB).

   

  AddRemove 4Good 2.01 - shareware
  Přehledně zobrazí seznam nainstalovaných programů, které můžete touto utilitou kdykoli a snadno odinstalovat. Na rozdíl od součásti OS Windows "Přidat nebo..." se tento nástroj neintegruje do systému, ale je nainstalován jako externí aplikace. V Add/Remove 4Good  najdete i některé nadstandardní funkce, které vám normálně Microsoft nenabízí.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (515 KB).

   

  DirectX Eradicator 2 – freeware
  Šikovný nástroj pro úplné a bezpečné odinstalování rozhraní DirectX z vašeho systému. Umí odstranit nejen DirectX 9.0c, ale i starší verze a to až do 2.0. Nepostará se však pouze o smazání souborů rozhraní, ale vyčistí ho kompletně a to včetně systémového registru. Pracuje v OS Win 9x/ME/2000/XP.

 • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (238 KB).


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Další z rubriky

  Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

  Ilustrační foto - notebook

  Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

  Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

  Tablet pro práci i zábavu

  S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
  HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

  Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

  Najdete na iDNES.cz