Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nenechte rootkity působit ve vašem PC

aktualizováno 
Jste si jisti, že váš počítač není nakažen novým nebezpečím tzv. rootkitem? Chcete vytvářet a upravovat dokumenty PDF? A co byste řekli na perfektní rozšíření pro Firefox, kterým získáte pomocníka pro vyplňování formulářů na webu? Nechybí ani test vašich znalostí z kulturních památek v Praze. To vše dnes naleznete v článku.

F-Secure BlackLight beta  – freeware
V létě jsme vám představili nástroj s označením RootkitRevealer na ničení tzv. rootkitů. Od té doby uběhla řada dní a rootkity získaly na své popularitě. Začínají se totiž šířit a infikovat počítače s Windows. Zřejmě největším případem byl rootkit od společnosti SONY. Pokud nevíte, co rootkit je, potom vězte, že jde o termín pocházející ze světa UNIXu. Jde o programy, které zajišťovaly uživateli přístupová práva administrátora (root). Ve Windows jsou spuštěny jako součást operačního systému (kernel mode driver), a proto mají nejvyšší privilegia. Mají přístup ke všem zdrojům počítače a systému a jsou velmi nebezpečné, protože si opravdu mohou dělat co chtějí.

Na pomoc samozřejmě přispěchaly přední firmy zabývající se návrhem a vývojem bezpečnostního softwaru. Také společnost F-Secure nezůstala pozadu a tak vydala nástroj F-Secure BlackLight, který má účinně potírat nové generace moderních skrytých virů, spyware a škodlivých kódů typu „rootkit“. F-Secure BlackLight Rootkit Elimination Technology slouží k detekci a odstranění objektů, které jsou skryté před uživatelem a standardními bezpečnostními nástroji. Hlavním cílem jsou kódy typu rootkit a škodlivé kódy, zkoumá nejnižší úrovně operačního systému. Díky tomu dosahuje velmi nízké úrovně falešných poplachů a je tedy vhodná i pro uživatele bez hlubších technických znalostí.

 • Program stahujte na této adrese (611 kB).
 • F-Secure BlackLight

  PDF-XChange 3.5 CZ – shareware
  Kdo by neznal soubory ve formátu PDF. K prohlížení těchto dokumentů slouží např. aplikace Adobe Reader. Chcete-li však takovéto dokumenty i vytvářet, potřebujete jiný program. Proto vás seznámíme s jedním zástupcem této kategorie, pro které je tvorba elektronických dokumentů pro každé PC hračkou.

  Produkt je určen všem, kterým stačí vytvářet PDF jen z obrázků, TXT souborů nebo přímo ze skeneru. Navíc umožňuje i úpravy, manipulaci či vylepšení již existujících PDF dokumentů. Také si poradí s převodem z PDF do formátu DOC (MS Word). U již vytvořených PDF může upravovat: podpora PDF již od verze 1.6, vkládání vodoznaku (text/obrázek), výtah textu a obrázků z PDF, optimalizace velikosti PDF souborů slučování více PDF souborů, mazání stránek v PDF, nástroje pro tvorbu miniatur, nástroje pro tvorbu záložek či odesílání PDF emailem. PDF-XChange je lokalizován do češtiny a dokonce ho používá řada institucí (např. NASA, GE Inc., British Telecom, Oracle Corporation, Intel Corp Inc., IBM a další.). I v testech programů si vede velmi dobře.

  Program je dostupný v několika verzích. Chcete-li vytvářet profesionální, vysoce optimalizované PDF dokumenty do verze 1.6, obsahující vodoznaky, záložky, miniatury apod., pak využijete PDF-XChange Standard 3.50 CZ. Chcete-li vytvářet pouze jednoduché PDF dokumenty, zkuste PDF-XChange Lite 3.50 CZ. Chcete-li vytvářet a navíc i upravovat PDF, potom zkuste PDF-XChange Pro 3.50 CZ. Chcete-li pouze upravovat, postačí vám PDF-Tools 3.50 CZ. Demoverze jsou omezeny tak, že do vytvořených PDF přidávají nálepku upozorňující na to, že byly vytvořeny ve zkušební verzi.

 • Jednotlivé verze programů stahujte na této adrese.
 • PDF-XChange

  InFormEnter 0.4.6 - freeware
  Všichni, kteří surfují na vlnách internetu prostřednictvím internetového prohlížeče Firefox (ale i Mozilla či SeaMonkey), možná uvítají jeho zajímavé rozšíření. Rozšíření (též extension, add-on či přídavná aplikace) je balíček, který si můžete nainstalovat do Firefoxu a tak do něj přidat další funkce. Tímto balíčkem získáte univerzálního pomocníka pro vyplňování formulářů na internetových stránkách a to přímo z počítače bez nutnost zadávat něco na klávesnici. Po instalaci přidá malou ikonku ke každému poli pro zadávání údajů. Kliknutím na tuto ikonku můžete do daného pole vložit předdefinovaný text. Ten si lehce nastavíte dle vašich potřeb (typicky jméno, příjmení, město, ulice, e-mail apod.). Pokud zvolíte konfiguraci rozšíření, můžete si zvolit, zda se má značka pro možnost vložení zobrazovat pokaždé, jak má být barevná a další užitečné nastavení.

 • Rozšíření nainstalujete na této adrese přímo z Firefoxu (22 kB).
 • InFormEnter

  Praha 1.2 – freeware
  Znáte památky Prahy? Vyzkoušejte si své znalosti v krátké zábavné hře s bodovým ohodnocením vašich znalostí. V každé z deseti odpovědí se dozvíte bližší podrobnosti o památce. Pokud byste měli zájem o více nejkrásnějších památek a zákoutí Prahy, můžete si objednat produkt CD-rom PRAHA. Na něm naleznete více než 750 snímků doprovázených psaným textem, obsahujících popis, historii daného místa a zajímavosti, které se k němu vztahují. Hradčany, Zlatá ulička, Staroměstský orloj, Týnský chrám, Trojský zámek, Břevnovský klášter, Národní divadlo, Karlův most, Tančící dům a desítky dalších pamětihodností teď můžete shlédnout v jednom seskupení pěkně přehledně.

 • Program stahujte na této adrese (1.4 MB).
 • Praha
  Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

  Tablet pomůže i při zařizování bydlení

  Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

  Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

  Tipy a triky pro Windows 10

  OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Najdete na iDNES.cz