Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nenechte se napálit levným MP3 přehrávačem: průvodce trhem

aktualizováno 
Zorientovat se v nabídce MP3 přehrávačů není nic lehkého. Reklama často přehání, z technických parametrů asi nebudete moudří. Poradíme vám, jak se nespálit a koupit vyhovující přehrávač.

Vyberte si | foto: Technet.cz

Než vyrazíte nakupovat MP3 přehrávač, zkuste si odpovědět na následující otázky. Žádný prodavač vás pak už nenapálí.
 
Kolik MP3 přehrávač stojí?

Ceny se pohybují od 900 do asi 19 000 korun. Záleží na tom, co od přístroje chcete. Kapacity se pohybují od 1 do 160 GB. Má-li jít pouze o hudební přehrávač do města, stačí vám 1 500 až 2 000 korun a 1 až 4 GB paměti. Hodláte-li na cestách sledovat i filmy a fotografie, počítejte s minimální částkou okolo 3 000 korun a kapacitou alespoň 4 GB. Za ideální kapesní videopřehrávač s 30GB harddiskem zaplatíte kolem 12 000 korun.

 Již dnes v MFD:
Více najdete v rubrice Hi-tech v dnešní Mladé Frontě DNES.

 Již zítra na Technet.cz:
přehled 25 nejlepších MP3 přehrávačů na českém trhu

Cena roste jak s kapacitou, tak se zdokonalující se výbavou. Rozhodně se vyhýbejte přístrojům s podporou videa v cenové relaci pod 2 000 korun, které dovozci v letácích označují jako MP3/MP4 nebo mini PMP (Portable Media Player). Nepřehrají pořádně ani film, ani hudbu.
 
Kde MP3 přehrávač pořídit

Nejlépe a nejlevněji nakoupíte ve specializovaných internetových obchodech. Nejlepší je vybrat si takový obchod, který má i vlastní kamennou prodejnu, kde vám přístroj navíc předvedou. Pozor na podvodné e-shopy, kde mizerné, většinou neznačkové přehrávače prodávají za přemrštěné ceny. Vždy si cenu zkontrolujte v několika obchodech nebo pomocí stránek pro porovnávání cen zboží (například Klikni, nebo Jyxo). I na přehrávači do 2 000 korun můžete ušetřit až šest stovek.  

Co má MP3 přehrávač umět?

Jak už bylo napsáno výše. Existují jednoúčelové přístroje pouze na hudbu (Samsung U3, Sony NWD-B100, Emgeton X1 Cult, iriver T60, Creative Zen Stone Plus a podobně). Druhou skupinu tvoří multimediální přehrávače, jež si poradí s fotografiemi i videem, které je však potřeba nejprve s pomocí přiloženého softwaru pro přístroj upravit – takzvaně zkonvertovat.


Samsung U3

I ty nejjednodušší walkmany mohou být vybaveny čtečkou paměťových karet (většinou SD, micro SD), pomocí níž lze jednoduše rozšířit stávající integrovanou paměť přístroje. Ta bývá u flashových, v současné době nejrozšířenějších přehrávačů, limitována 16 GB. Obvykle však dosahuje maximálně 8 GB a ještě častěji se setkáte se 4GB stroji.

Zástupci této kategorie jsou Creative Zen, Cowon D2, Samsung P2, Emgeton M7 Cult, iPod Touch, iriver Clix2 atd. Většina i těch nejlevnějších „empétrojek“ má FM tuner a diktafon. Kvalita příjmu a nahrávky je však velmi proměnlivá. Vyžadujte, aby přístroj nahrával (přes integrovaný mikrofon a případně i z rádia) přímo do MP3 s nastavitelnou kvalitou (ideálně až 128 kbps).


Cowon D2

Pokud bude mít i regulovatelnou citlivost mikrofonu, poslouží vám jako diktafon spolehlivě. V tomto ohledu jsou nejlepší výrobky Samsung, Cowon iAudio a některé irivery. Vzácnějším jevem je linkový audio vstup pro nahrávání zvuku z externího zdroje. Vynikající je například iAudio U3.

Poslední skupinou jsou skutečné kapesní video přehrávače (výjimečně i rekordéry), které poslouží jako plnohodnotné přenosné kino. Displej takového jukeboxu může mít úhlopříčku až 12 cm a rozlišení 800 x 480 obrazových bodů. Pohodlně tak na něm zhlédnete i pěkně dlouhý celovečerní film nebo si přečtete elektronickou knihu. Důležité také je, že film uložený v jednom z nejběžnějších formátů DivX nebo Xvid nemusíte před spuštěním v přehrávači nijak konvertovat. Za všechny jmenujme alespoň Cowon iAudio A3, Cowon iAudio Q5W nebo Creative Zen Vision W. 


iAudio Q5W

Jak poznám, že přehrávač umí to, co chci?

Opravdu to nepoznáte, dokud přístroj nevyzkoušíte. Nicméně i z technické specifikace a marketingového projevu dovozce lze ledacos usoudit. Dobrým, i když velmi zrádným vodítkem je také cena. Za 2 000 korun pořídíte vynikající hudební přehrávač s rádiem, diktafonem a kapacitou 2 GB.

 Pro začátečníky: Jak dostat hudbu ze svých CD  do mp3 přehrávače

Do MP3 můžete dostat hudbu v zásadě dvěma způsoby – buď už si hudbu koupíte v komprimované digitální podobě, nebo si do takového formátu převedete hudbu z klasického CD. Ani jeden způsob není moc složitý.
 
Teprve loni otevřely v Česku první obchody s komprimovanou hudbou (například ilegalne.cz a allmusic.cz) určenou přímo pro MP3 přehrávače, specializovaný obchod pro hudbu do mobilů otevřel T-Mobile - viz strana E6.

Zdaleka ne všechny přístroje na trhu ji však dokážou přehrát. Pokud hodláte hudbu nakupovat on-line, zkontrolujte si, zda vybraný přehrávač podporuje soubory typu WMA DRM. Právě v tomto formátu je totiž nejčastěji hudba na síti k mání.
Nejrozšířenější stále zůstává domácí výroba MP3 souborů ze zakoupených originálních audio CD nebo prosté okopírování alba od kamaráda. Na jejich přehrání pak stačí jakýkoli přehrávač.
Převádění hudby z CD není nijak složité. Stačí, když si z internetu zdarma stáhnete program nazvaný CDex (stahujte zde). Program vám po spuštění a vložení originálního CD nabídne několik možností zálohování. Vy si vyberete položku Extract CD to compressed audio file. O zbytek se již postará program sám.

Pokud jste připojeni k internetu, stáhne název alba a jednotlivých písniček. Nastavit lze: kam se album na disku počítače uloží i kvalita komprese. Pro ideální výsledky volte v Options:

  • Lame MP3 encoder
  • bitrate min –192, max – 320 kbps
  • quality – all preset extreme
  • VBR Quality – VBR 0
  • Output Samplerate – 44100.

Další postup záleží na typu přehrávače a podporovaném způsobu komunikace s PC. Většina přístrojů v tomto výběru podporuje Mass storage nebo MTP protokol, případně obojí. V prvním případě to znamená, že se empétrojka hlásí jako další disk a písničky do ní dostanete jakýmkoliv File managerem (Průzkumník, Norton Commander apod.).

Jde-li čistě o MTP přístroj, musíte mít na počítači nainstalovány nejméně Windows XP, protože starší verze operačního systému nemusí přístroj rozpoznat.

Písničky pak opět nakopírujete pomocí některého z prostředků Windows – tedy Průzkumník nebo Tento počítač. Tyto přehrávače lze také synchronizovat pomocí Windows Media Playeru nebo třeba Winampu a podobně.

Hudba může být v přehrávači tříděna do knihovny dle názvu alba a skladby, jména interpreta, žánru, uživatelského hodnocení. V ideálním případě přístroj dokáže zobrazit stromovou strukturu adresářů, podobně jako na počítači. Některé walkmany používají pouze druhý způsob.


Za stejnou cenu lze koupit i multimediální přístroj se shodnou kapacitou, který prodejce vychvaluje jako ideální videopřehrávač do kapsy. Že lže, odhalíte celkem jednoduše. Stačí vědět, že takový MP3 walkman neexistuje. Schválně se podívejte na rozlišení „vynikajícího“ displeje. To pravděpodobně nebude uvedeno vůbec nebo bude rozhodně nižší než optimálních 320 x 240 obrazových bodů. Při úhlopříčce kolem pěti centimetrů rozdíl rozhodně poznáte. Také množství barev, které displej zvládne zobrazit, bude mít do ideálního počtu 16 milionů daleko. 

Platí pravidlo, že čím nižší cena, tím méně funkcí by přehrávač měl mít, aby pracoval k vaší plné spokojenosti. 
 
Na kterých parametrech při výběru ještě záleží?

V první řadě je to především kapacita přehrávače. Skutečnému hudebnímu fanouškovi asi nebudou stačit 4 GB paměti. Naopak pro běžného konzumenta hitparádové pop-music představují 4 GB místa až až. Chystáte-li se pořídit přehrávač pro posluchače Pink Floyd, Led Zeppelin a Rolling Stones, neměla by jeho kapacita klesnout pod 16 GB.

Budou-li se ze sluchátek nejčastěji linout prchavé hity z nejnovějšího vydání hudebního pořadu ESO, stačí, když sáhnete po 1GB nebo 2GB přehrávači. Parády uděláte i tak dost. V závislosti na způsobu použití je druhým nejdůležitějším parametrem výdrž akumulátoru. Ta by neměla klesnout pod devět hodin. Slušné přehrávače však vydrží hrát déle než dvacet hodin (například Sony NWZ-A800 a NWZ-S600), špičkové pak přes čtyřicet (třeba Cowon D2).

Opět je rozdíl v tom, zda budete poslouchat hudbu při půlhodinové cestě do práce, nebo zda chcete používat přístroj šest hodin denně, případně i na dovolené, kde může být přístup k elektrické síti omezen. Zatímco většina současné produkce je napájena integrovaným akumulátorem, některé přehrávače fungují i na obyčejné AA nebo AAA tužkové baterie (například iriver T60).


iRiver T60

Pokud se budete dívat i na video, vybírejte podle velikosti displeje a jeho rozlišení. Je jasné, že na zobrazovači o rozměrech poštovní známky si nevychutnáte ani epizodu ze seriálu Lost. Neméně důležitá je v tomto ohledu již zmíněná podpora video formátů a případná nutná konverze. Hudební fajnšmekři zase ocení podporu bezztrátového audio kodeku FLAC (Cowon D2, Emgeton M7 Cult). Pokud přehrávač podporuje tento kodek, můžete si být jisti, že po zvukové stránce patří do vyšší kvalitativní kategorie.


Emgeton M7 Cult 

Který přehrávač se nejlépe hodí ke sportu

Pozadu nezůstává ani Creative. K Zenu a modelům Zen Stone a Zen Stone Plus lze dokoupit nejrůznější silikonové obaly s klipsem pro uchycení na oděvu nebo pásky na paži. Stačí se podívat přímo na stránky výrobce. 
 
Hudba a počítání spálených kalorií v jednom

Speciální skupinu pak tvoří přehrávače na sport přímo určené. Jedním z nich je i Genius DJ Sport. Napájí jej jedna mikrotužková baterie a kromě MP3 a WMA si na něm můžete pustit také rádio. Je vybaven krokoměrem, který ukazuje vzdálenost v kilometrech, a počitadlem spálených kalorií. Nejprve do něj však musíte zadat délku kroku, hmotnost a výšku. Součástí výbavy je speciální pouzdro a pásek pro uchycení přehrávače na paži.
 
Dalším sportovním walkmanem je Canyon Sports. Celý přehrávač má podobu klipsu, který lze přicvaknout prakticky kamkoliv. V základním balení naleznete hned dvoje sluchátka. Jedny sportovní s týlním mostem a špunty a jedny obyčejné pecky. Oboje hrají bohužel dost mizerně, nicméně při maratonu by vám to mohlo stačit. Případně si k nim pro lepší poslech koupíte jiná.  
 
Muzika pod hladinu

Samostatnou kategorii tvoří přehrávače vodě odolné, nebo přímo vodotěsné. Pod značkou Freestyle audio seženete nejen vodotěsné, ale i nárazuvzdorné přehrávače. Model Sound Wave je vybaven malým OLED displejem, pogumovanými ovládacími prvky a klipsem na zadní straně přehrávače. Součástí dodávky jsou i vodní sluchátka –  špunty.

Neobejde se obdarovaný bez hudby ani při sportu? Žádný problém. Výrobci MP3 přehrávačů na to mysleli – vybrat si můžete zejména z množství doplňků. 
 
V nabídce tuzemských, ale zejména zahraničních e-shopů naleznete spoustu specializovaných MP3 walkmanů určených pro sportovní vyžití. Asi nejrozšířenější sportovní příslušenství se nabízí pro iPod. Počínaje externím měřičem spálených kalorií a kroků, který vyvinul Apple ve spolupráci s Nike, přes nejrůznější opasky k uchycení pro všechny iPody včetně nejnovějšího Touch na ruku až po vodotěsná pouzdra pro plavání. Více jich můžete najít například ZDE). Firma H20 dodává k podvodním pouzdrům i speciálně upravená sluchátka.

Do 1 GB paměti můžete nahrát jak MP3, tak i WMA a WMA DRM soubory. Přehrávač stojí 129 dolarů a potápět se s ním můžete až do tří metrů. Koupit jej lze zde: http://www.freestyleaudio.com/index.php. Přímo v Česku zatím bohužel k mání není.
 
U nás můžete pořídit vodotěsný přehrávač NU Dolphin, který splňuje stejnou normu jako například lodní navigace. Lze jej na určitou omezenou dobu používat i pod vodou. Přístroj nemá žádný displej. Součástí balení jsou gumové špunty s nimiž můžete Dolphina bez obav poslouchat třeba ve sprše. Vybaven je poutky pro uchycení na plavecké brýle. Výdrž akumulátoru nepřesahuje osm hodin. Přehrávač je vybaven 1 GB paměti a zaplatíte za něj cca 2 100 korun.

 

Již zítra na Technet.cz:
přehled 25 nejlepších MP3 přehrávačů na trhu 

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Fantastický zvuk doma i na cestách. Kombinace Mojo a Poly nemá konkurenci

Chord Mojo a Poly představují současnou absolutní zvukovou špičku v přenosných...

Jako partnera špičkového D/A převodníku se sluchátkovým zesilovačem Mojo přidává společnost Chord Electronics i...

Apple HomePod ničí dřevěný nábytek. Dávejte ho jinam, radí výrobce

Takto dopadl povrch dřevěného nábytku při testu HomePodu magazínem Wirecutter.

S prvními zahraničními recenzemi a s prvními aktivními uživateli chytrého reproduktoru HomePod se ukázal jeden nečekaný...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz