Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nenechte své programy v počítači zastarat

aktualizováno 
Zajistit, aby programy v počítači byly vždy v poslední verzi, tedy obsahovaly všechny dostupné opravy, není zrovna lehké. To se však může změnit s pomocníkem, který upozorní na to, že právě pro vaše programy byla vydána aktualizace.

Aktualizace programů už nemusíte hlídat | foto: Profimedia.cz

Mýlit se je lidské. Tak jak se čas od času může splést běžný člověk, tak i programátoři dělají chyby. A není jich zrovna málo. Co však mohou dělat v případě, že vydají program a následně zjistí, že v něm něco chybí, či je napadnutelný třeba hackerem? Mohou ho buď od všech uživatelů stáhnout zpět a poslat jim novou verzi (z mnoha důvodů prakticky nereálné), anebo vydat aktualizaci, kterou vyřeší konkrétní problém.

Aktualizace v podání Microsoftu
A právě druhou možnost volí většina softwarových firem včetně Microsoftu. Tak například pro jejich operační systémy a programy vycházejí různé aktualizace, které opravují zranitelná místa. Pro operační systémy a programy z kancelářského balíku jsou vydávány pravidelně každé druhé úterý v měsíci. Jestliže máte nastavenou funkci Automatické aktualizace, pak se balíčky s opravami stahují samy a následně i samy instalují. Avšak v počítači máte určitě mnohem více softwaru než jen systém a kancelářský balík Microsoftu.

Aktualizace

Jak to řeší jiné firmy
Na to pamatují tvůrci konkrétních aplikací a her, a tak do tohoto druhu softwaru zabudovávají mechanismus podobný tomu od Microsoftu. Ať už ho nazývají opravy, aktualizace či jinak, slouží ke stahování a třeba i následné automatické instalaci nové verze programu či opravení té stávající. Takto zcela automaticky fungují například antivirové programy či firewally, které musí fungovat co možná nejlépe a přitom jejich majitelé ani možná netuší, že k něčemu takovému dochází. Možná se tak nejednou setkáte s hlášením vaší aplikace, že na internetu je novější verze a doporučuje se její stažení. Na vás pak je, zda si ji stáhnete či nikoliv. Ve většině případů bychom však toto doporučovali provést. Nejenže dokáže opravit objevené chyby, ale někdy můžete získat i nějakou funkci programu navíc, a to zdarma.

Co však dělat pokud to aplikace neumí
Bohužel tuto možnost oprav nemají všechny aplikace. Některé mají alespoň tu pasivní, kdy se sice nehlídá, zda je k dispozici aktualizace či nová verze programu, ale stačí kliknout například na tlačítko Aktualizovat, a budete informováni o nové verzi či přesměrováni na web výrobce. Někdy však není po ruce ani tato možnost, pak by vám mohl pomoci speciální hlídač v podobě The Secunia PSI.

Co to je a co to umí?
Aplikace The Secunia PSI pomáhá chránit počítač proti napadení. Jak? Jednoduše. Prostě se stará o to, aby veškerý instalovaný software v PC - od operačního systému přes e-mailového klienta až po komunikační programy - byl aktuální. Klidně by se dal zařadit do kategorie bezpečnostních nástrojů podobně jako antiviry, firewally, anti-spywary apod., ale v žádném případě je nenahrazují, pouze doplňují. Aktualizovaný software je totiž mnohem bezpečnější než ten neaktualizovaný. Samozřejmě v něm mohou být další nebezpečné díry, ale ty ještě nemusí být známé, a tak je útočník (hacker, malware, spyware, apod.) nepoužije.

Je to spolehlivé a kolik to stojí?
Výrobce této aplikace je firma Secunia, která se několik let zabývá počítačovou bezpečností. Shromažďuje, prověřuje a analyzuje možná nebezpečí pocházející z různých zdrojů. The Secunia PSI používá skoro půl milionu uživatelů po celém světě a monitorováno je téměř 43 milionů aplikací. I přestože je za hromadnou aktualizací hodně práce, velmi potěšující je fakt, že aplikace je k dispozici zdarma.

Stažení a instalace
Domovské stránky programu naleznete na této adrese. Instalační soubor si potom můžete stáhnout přímo zde The Secunia PSI (487 KB). Určen je pro operační systémy Windows 2000 a novější. V instalaci se nic nenastavuje a stačí se jí proklikat.

Hlavní okno
Při prvním spuštění se objeví hlavní okno aplikace s dialogovým oknem obsahující počáteční informace. Zároveň – pokud tak máte nastaveno – ohlásí firewall, že se tato aplikace snaží o spojení se serverem přes internet. To je v pořádku, protože aplikace si potřebuje stáhnout databázi, která obsahuje data o aktuálně dostupných nových verzích programů. Pak konečně začne samotné skenování obsahu vašeho pevného disku. Během této doby dojde k analýze veškerého instalovaného softwaru.

Po dokončení se objeví dialogové okno s výsledky. V případě, že máte nějaký software nezabezpečený, ihned se o tom dozvíte (položka Insecure programs), dále se zde zobrazí informace o tom, kterým programům končí životnost (položka End-of-Life programs) a také počet programů, které mají instalované dostupné opravy (Patched programs).

Secunia PSI

Záložky programů
Nebudeme popisovat podrobnosti všech záložek, jen je krátce zmíníme a dvě si necháme do dalších odstavců. První Overview slouží k celkovému přehledu toho, co aplikace zjistila. Třetí s názvem End-of-Life zobrazuje aplikace, u kterých byla ukončena podpora ze strany dodavatele (například pokud programátoři určí, že aplikace má fungovat pouze do určitého data), pátá Scan potom slouží k novému skenování, Settings umožňuje nastavovat některé volby, Profile potom slouží k registraci, Feedback k odeslání zprávy programátorům tohoto programu a Upgrade k přechodu na komerční verzi aplikace. A nyní trochu více ke druhé a čtvrté záložce.

Secunia PSI

Záložka Insecure
Jak jsme již napsali, tato záložka vám ukáže aplikace, pro které je dostupná nová verze a jež by měly být aktualizovány. Vypíše aktuální verzi, bezpečnostní stav a podrobnosti, jak lze verzi aktualizovat (pomocí několika ikonek). Po rozkliknutí položky v seznamu se dozvíte další podrobnosti. Navíc máte několik dalších možností – stáhnout aktualizaci, aktualizovat přímo, přeskenovat tento program, zjistit odkaz(y) na další informace a výrobce softwaru, technické detaily, otevřít složku tohoto programu, ignorovat nebezpečí a spustit funkci Přidat nebo odebrat programy.

Secunia PSI

Záložka Patched
Pod touto záložkou naleznete seznam všech aktualizovaných programů. Opět zde nechybí informace o aktuální verzi softwaru. Po kliknutí na položku se zobrazí podobné položky jako v případě záložky Insecure. Programy zde dostupné by dle autorů The Secunia PSI měly být aktuální a nevyžadují vaši pozornost. Bohužel ne vždy tomu tak opravdu je. Nám se totiž podařilo najít více programů, které byly po skenování aktuální, avšak na stránkách výrobců byly k dispozici novější verze. Nevíme, zda může jít o programy, které nejsou monitorovány či o jinou chybu. Avšak je jasné, že uhlídat všechny v PC instalované programy The Secunia PSI nezvládne.

Secunia PSI

Závěrem
Tato aplikace se snaží uživatelům ulehčit práci tak, že zjišťuje, zda mají aktualizovaný software (včetně toho od Microsoftu) a pokud tomu tak není, nabízí jim možnost, jak to napravit. Na druhou stranu však má k dispozici údaje o softwaru který používáte. Jde tedy o jakousi podobu softwarového auditu na dálku, což se ne každému z nás může líbit, protože jde o zásah do soukromí - můžeme tedy jen doufat, že s takovými daty není nakládáno nijak nebezpečně. Ještě horší je však zmíněná chyba s aktuálností verzí, která navíc může mít hodně společného s tím, že občas dojde i ke špatné detekci verze konkrétního programu. Na toto jsme přišli nejen my, ale i řada jiných uživatelů, což jim vadilo stejně jako nám.

Tip: Nechcete-li zkusit tuto aplikaci, zkuste její on-line Javovou verzi. Naleznete ji zde.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Chraňte včas své elektronické zařízení.
Chraňte svůj tablet před viry a hackery a za odměnu si zahrajte

Bezpečnostní rizika dnes číhají i na majitele mobilních zařízení, takže jsme do dnešního přehledu zařadili i antivirovou aplikaci, která se postará i o ochranu...  celý článek

Ilustrační foto
Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.