Nepilotovaná letadla šíří bezdrátový internet a GSM signál

  • 4
Jak budou vypadat bezdrátové komunikace za pár let? Nad hlavou vám bude ve výšce několika kilometrů kroužit dálkově ovládané letadlo a zásobovat široké okolí signálem. Je to k neuvěření? Takové řešení vyvíjí americká společnost SkyTower.

Americká společnost SkyTower představila unikátní projekt pokrytí širokého území datovými službami. Nepilotovaný letoun Pathfinder-Plus, vyvinutý organizací NASA, krouží nad svěřenou oblastí, zprostředkovává přístup k bezdrátovému internetu a přenáší signál mobilních sítí. Dokáže pokrýt stejné území jako 12 mil vysoký vysílač. Letoun využívá k pohonu sluneční energie; horní plocha křídel je poseta solárními panely. Zatím musí na noc přistávat, ale už se horlivě pracuje na vývoji energetických zásobníků, které by jej dokázaly udržet v provozu celých 24 hodin.

Pathfinder-Plus byl v minulých dnech úspěšně testován nad americkou vojenskou oblastí na západním pobřeží havajského ostrova Kauai. Na testovacím provozu se podílelo japonské ministerstvo telekomunikací a několik soukromých investorů. Při prvním zkušebním letu kroužil Pathfinder-Plus ve výšce přes 21 km nad zemským povrchem. Šířil televizní vysílání v normě HDTV a pokrýval oblast signálem 3G mobilní sítě. Se standardním handsetem NTT DoCoMo bylo možné plně využívat všech hlasových, datových i video služeb. Při druhém letu ve výšce 7 km se podařilo prostřednictvím letadla navázat internetové spojení.

Pathfinder-Plus nad Havají © NASA

SkyTower pracuje na projektu létajících vysílačů s názvem AeroVironment již několik let. Loni společnost testovala nepilotovaná letadla Helios, která operovala až ve výšce 34 km. Současné úspěšné pokusy ukazují velký potenciál dálkově ovládaných stanic s označením HAPS - High Altitude Platform Station. Se spuštěním komerčního provozu společnost počítá v roce 2005.