Business, komunikace, děti, internet

Business, komunikace, děti, internet | foto: Profimedia.cz

Nepodceňujte zabezpečení PC! Co vše mu hrozí?

  • 74
Internet není bezpečný. To je stále opakovaná skutečnost. Mnoho z nás o nebezpečí z internetu ví, ale nechce si jej přiznat a tak stále riskuje napadení počítače škodlivým softwarovým kódem, ztrátu dat, apod. My vám poradíme, jakými nástroji toto riziko co nejvíce snížit.

Internet se za několik posledních let rozšiřuje doslova kosmickou rychlostí. Není to jen zdroj informací, je to komunikační prostředek, který sbližuje kontinenty. Není ale všechno zlato co se třpytí, na internetu působí mnoho škůdců v podobě hackerů, vyskakovacích oken nebo počítačových virů. Proti těmto a ještě dalším nebezpečím z internetu je zapotřebí počítač chránit, stejně tak jako data v něm uložená.

Internet, počítač, kancelář, business

Jak si mohu chránit počítač?
Prvním krokem k ochraně systému Windows XP je využívání Service Packu 2 (SP2). Ten totiž obsahuje celou řadu vylepšení a především zabezpečení systému. Ovšem ani SP2 není pro váš PC neprůstřelnou vestou, jde jen o relativně dobrý základ. Dalším výborným krokem je nainstalování kvalitního antiviru a spolehlivého firewallu. V neposlední řadě je vhodné opustit integrovaný prohlížeč webových stránek Internet Explorer a nainstalovat například Mozilla FireFox, apod. Není také příliš šťastné navštěvovat stránky s nelegálním obsahem, pornem, erotickou tématikou či dalším pochybným obsahem. Zde všude se totiž nachází a na vaši návštěvu čeká škodlivý software. Nejčastěji v podobně kódů ukrytých ve stránkách (které nemusíte ani postřehnout) a také vyskakovacích oken či falešných internetových adres.

Windows Update

Co je to firewall a k čemu je dobrý?
Firewall je program „sedící“ mezi vašim PC a sítí. Jeho úkolem je zpracování bezpečného provozu jdoucí přes tuto hranici. Firewall umožňuje filtraci a monitorování provozu datových paketů na síti. Některé do síťového provozu i aktivně zasahují. Nejčastější nasazení firewallu bývá mezi osobním počítačem a sítí internet, kdy chceme odlišit plevu od zrna. Každý počítač připojený k internetu totiž posílá a přijímá velké množství dat. Firewall nabízí přehled aplikací zapojených do síťové komunikace a informuje o tom, které z nich právě přijímají či vysílají data. Zjednodušeně - zakazuje služby, které se mu zdají podezřelé, nebo na ně uživatele upozorňuje. Osobní nebo-li personální firewall, je potom takový program, který sedí přímo na vašem PC a bdí nad veškerou komunikací. Jde tedy o jakousi zeď, jež do PC pustí jen to co dovolíte vy.

Firewally: ZoneAlarm - freeware, Sygate Personal Firewall - freeware, Jetico Personal Firewall - freeware či Norton firewall.

Hurricanesoft Personal Firewall

Jak pracuje antivir?
Antivir je program zabraňující nakažení vašeho počítače. Využívá k tomu mnoho metod, které se za léta vývoje tohoto druhu softwaru velice zdokonalily. Například rezidentní ochrana hlídá všechny spouštěné programy a otevírané dokumenty. Dalším druhem ochrany je kontrola stahovaných e-mailů. Součástí každého antiviru je i kontrola operační paměti, registru systému a souborů uložených na lokálním disku nebo na výměnných médiích. Stejně jako firewall, tak i antivirový produkt, by se měl dnes již nacházet na každém PC.

Antiviry: Avast! Home – freeware, AVG 7 - freeware, NOD32 Standard Edition – trial či AntiVir PersonalEdition Classic – freeware.

Antivirové aplikace

K čemu je dobrý antispyware?
Instalací antivirového programu a firewallu ochrana počítače nekončí. Na žádném počítači by totiž neměl chybět ani spolehlivý antispywarový produkt. Těch existuje celá řada. Kvalitních však tolik není. A co je spyware? Jednoduše řečeno software, který sbírá citlivé a důvěrné uložené v počítači uživatele, a to bez jeho vědomí a bez oprávnění. Takové informace se mohou týkat například webových stránek, na které uživatel přistupuje, mohou zahrnovat jména, hesla a podobně. Chrání však i před dalším nebezpečím. Počítač, který byl napadený nějakým škodlivým kódem poznáte podle toho, že dojde k jeho významnému snížení výkonu, nechtěně stále vyskakují okna s reklamou, dochází ke změnám nastavení v prohlížeči webových stránek atd.

Antispywary: Spybot – freeware, Ad-Aware – freeware či Windows Defender – freeware.

Ad-aware v5.62: lovíme spyware v počítači...

Stačí firewall a antivir pouze nainstalovat?
I přesto, že by otázka mohla svádět ke kladné odpovědi, není to tak. Instalace ochranných programů je totiž věc jedna a jejich nastavení druhá. Aby aplikace nezestárly a byly stále připraveny chránit PC, je nutno sledovat nejnovější aktualizace daných programů. Na internetu přibývá virů a škodlivého kódu jako hub po dešti a jedinou možností jak jít s dobou jsou pravidelné aktualizace. Mnohé programy se aktualizují automaticky, takže snímají toto břímě z beder uživatele. Avšak čas od času je dobré, aktuálnost databáze zkontrolovat manuálně. PC s měsíc starou databází u antiviru, může být totiž již stejně napadnutelné, jako PC bez antiviru.

Červivec - nový vir české výroby hromadně útočí!

Závěrem
Zabezpečení počítače je důležitým krokem k nerušené práci a ochranou před ztrátou dat. A však i přes to je dobré dávat si při surfování pozor na to na jakých stránkách s nacházíte. Není totiž příliš pravděpodobné, že by byl vyvinut takový software, který zabezpečí váš počítač dokonale. Boj výrobců programů a virů je nekonečný a nám uživatelům nezbývá, než sledovat nové verze ochranných programů a instalovat je na PC.