Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nero 12 je pěkný bumbrlíček. Umí i střih a streamování videa

aktualizováno 
Zatímco před několika lety, v době zlaté éry vypalování CD a DVD, vzbudila každá nová verze vypalovacího softwaru Nero velký zájem, dnes přichází nejnovější Nero 12 téměř bez povšimnutí. Je to ovšem velká škoda.

Nero ví, že CD se dnes již moc nevypalují, svůj balík tedy naučil jiné kousky. | foto: Profimedia.cz

Nero 12 nabídne za rozumnou cenu daleko více než jen vypalovací funkce, jeho hlavním úkolem je dnes práce s digitálním videem a multimédii obecně. A tu zvládá opravdu dobře.

Obsahuje velké množství aplikací a nástrojů, přičemž některé z nich jsou bez problému nahraditelné bezplatnými alternativami. Takto je však máte v jednotném přehledném rozhraní hezky pohromadě.

Nero 12 (obr.1)

Nero 12 se vám po spuštění představí v plné kráse a nabídne vám přehled všech obsažených aplikací

Video především

Pokud ovšem kvůli něčemu stojí Nero 12 za pozornost, pak je to určitě aplikace Nero Video, program na import, stříhání, úpravy a authoring videa s desítkami užitečných funkcí. S ohledem na šíři schopností aplikace Nero Video je velmi důležité poznamenat, že se v něm díky přehlednému uživatelskému rozhraní, přeloženému do češtiny, budou dobře orientovat i méně zkušení uživatelé.

Mezi novinkami aplikace Nero Video ve vyšší verzi balíku Nero 12 Platinum najdeme především nativní podporu videoformátu AVCHD, se kterým pracují moderní digitální videokamery. Výstupní rozlišení zpracovávaného videa bylo upraveno do dnes nejpoužívanějších formátů 16:9 a 16:10 a s úpravami vám pomůže nová funkce stabilizace obrazu i nově přidané videoefekty. Samozřejmostí je přímý export videa na videoservery jako YouTube a další nebo vytvoření menu DVD či Blu-ray disku.

Nero 12 (obr.2)

Nero Video umožní i začátečníkům pracovat s pokročilými nástroji na úpravy digitálního videa

Zdatným partnerem aplikaci Nero Video je i Nero Recode, program určený na konverzi různých formátů videa i zvuku.

Nero Recode dokáže ukládat do počítače filmy z DVD a Blu-ray disků, a to včetně převodu 3D filmů z Blu-ray na klasický 2D formát. Nově můžete přímo v Nero Recode stahovat videa z YouTube i dalších serverů a převádět je do různých formátů. Podporována je i konverze vysoce kvalitních zvukových formátů FLAC a APE. Videa můžete z Nero Recode rovnou nahrávat do telefonů či tabletů s využitím připravených předvoleb pro vytvoření výstupu v potřebném formátu a rozlišení.

Nero 12 (obr.3)

Nero Recode spolupracuje s dlouhou řadou různých formátů videa i zvuku a dokáže převádět filmy do formátů pro mobilní telefony či tablety

Všestranný přehrávač

Nero 12 se nespecializuje pouze na vytváření videa, ale také na jeho přehrávání. Proto v jeho součásti Nero Kwik Media najdete jako novinku možnost přehrávání 3D filmů z Blu-ray disků. Nová je rovněž možnost streamovat z Nero Kwik Media video, hudbu i fotografie do dalších domácích multimediálních zařízení - ať už jsou to mobilní telefony, přenosné přehrávače, ostatní počítače v domácí síti či další zařízení.

Nero 12 (obr.4)

S přehledným uskladněním videí a fotek vám pomohou funkce Nero Kwik Media na přidávání popisků nebo označování osob na fotografiích podle jejich tváří

Bezpečné zálohování

Balík Nero 12 obsahuje také zálohovací aplikaci Nero BackItUp, která pracuje na pozadí operačního systému a podle jednoduše provedeného nastavení průběžně zálohuje zvolená data. V nové verzi je funkce pro zálohování obohacena především o podporu pevných disků s kapacitou přes 2 TB a ukládání záložních dat na disky připojené prostřednictvím vysokorychlostního rozhraní USB 3.0. Při pořízení balíku Nero 12 získáte navíc i 5GB prostoru pro zálohování vašich dat v cloudovém úložišti.

Nero 12 (obr.5)

Zálohovací aplikace Nero BackItUp si po úvodním nastavení už prakticky nemusíte všímat

Vypalování na konec

Funkci, na které Nero vyrostlo, necháváme záměrně na úplný závěr. Stále více uživatelů totiž dnes pracuje s přenosnými počítači, které ani nemají vypalovací mechaniku, a mnoho ostatních mělo v ruce dříve tolik oblíbené plastové kotoučky naposledy před několik měsíci. Přesto, pokud hledáte výkonný vypalovací program, je Nero Burning ROM horkým kandidátem.

Vypalovací aplikace vám nabídne podporu všech myslitelných typů a formátů optických médií, mezi která navíc umí inteligentně rozdělovat objemy dat přesahující kapacitu jednoho disku. Užitečnou funkcí může být také vytváření automaticky spouštěných disků nebo podpora paralelního vypalování až ve 32 mechanikách zároveň.

Nero 12 (obr.6)

Vypalování optických médií dnes není žádná věda, ale Nero Burning ROM stále vládne co do rozsahu podporovaných formátů

Výčet všech aplikací a funkcí balíku Nero 12 tímto samozřejmě nekončí. Během 15denní zkušební doby si však můžete vyzkoušet i ostatní možnosti rozsáhlého souboru programů a nástrojů. Testovací verzi Nero 12 si stáhněte z webu výrobce zde (293 MB, trialware), stačí jen zadat váš e-mail.

Vsázíte na komplexní řešení typu balíku Nero, nebo si raději najdete pro každý úkol specializované aplikace od různých výrobců? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Stáhněte si zdarma: moderní spořič obrazovky i kontrolor SSD disku

Ilustrační foto - notebook

JPEG Saver je spořič monitoru pracující s uživatelovými fotografiemi i dalšími zdroji. Ochranu před malwarem...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz