Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nero 5.0.0.9 - audio CD přímo z MP3, WMA a VQF souborů

  0:29aktualizováno  0:29
Nero je určen pro ty, které nezajímají polovičatá řešení. Se skvělým vypalovacím programem získáte kodér pro formáty MP3, WMA a VQF a z těchto formátů můžete přímo vypalovat audio CD.
Zapisovací mechaniky CD-R (resp.CD-RW) obvykle označované jako vypalovačky se pomalu staly běžnou součástí počítačů a s tím roste i obec uživatelů obslužných programů k těmto zařízením. S vypalovačkami je obvykle dodáváno základní programové vybavení, které postačí ke všem základním činnostem, jež jsou od CD-R mechaniky vyžadovány. Při delším užívání však přijdete na to, že některé funkce poskytují pouze určité programy nebo upgrady, za něž si musíte připlatit. Jedním z vypalovacích programů, který si získává stále větší popularitu, je Nero Burning Rom. Pochází z produkce německé firmy Ahead Software a pozornost, jíž se těší, je zcela zasloužená.

Nero  je dnes komplexním balíkem programů, který kromě vypalování zvládá řadu dalších věcí včetně moderních metod komprimace zvuku. Právě obsáhlá podpora multimédií je jedním z důvodů, proč by tento software neměl uniknout našim čtenářům. Nero je dokonalý zapisovací program, který umožňuje vytvořit prakticky libovolný druh CD. Nero dokáže kromě normálních formátů CD-ROM (ISO) i audio CD, Mixed-Mode CD (audio + data), bootovací CD, video CD včetně Super Video CD (MPEG-2), HFS CD pro Apple Macintosh, hybridní CD použitelná v Macovi i v PC, formát UDF a multisession CD. Nero se vyznačuje i takovou specialitou, jako je možnost vypalovat současně na dvou mechanikách.

Z této bohaté nabídky se soustředíme pouze na audio CD a podíváme se jaké možnosti Nero poskytuje. Postup vytváření CD v programu je přehledný. Na začátku si vybereme z ikon zastupujících jednotlivé druhy vytvářených CD ikonu Audio CD. V systému záložek je možné nastavit řadu parametrů a po stisknutí New se okno rozdělí na dvě poloviny. Vlevo je obraz budoucího CD (nazývaný kompilace), vpravo obdoba Průzkumníka, z níž můžete přihazovat skladby myší pomocí "drag and drop".

Jako u jiných programů lze vytvářet zvuková CD z jiných kompaktů a souborů WAV. Samozřejmostí je dnes spolupráce s internetovou databází kompaktních disků CDDB, z níž přejímá program informace o CD a jednotlivých skladbách. Podobně využívá informace umístěné v souboru cdplayer.ini. Nero navíc používá offline databázi, kterou si můžete stáhnout na adrese http://freedb.freedb.org/ (její velikost je však 37 MB). V programu si můžete vytvořit databázi vlastní, uživatelskou, kterou se třídí podle interpretů nebo názvů skladeb. Podpora CD-Text je součástí programu, a tak popisy z databází můžete vypálit na CD.

Nyní se dostáváme ke vlastnosti, jež se stala běžnou teprve v poslední době - vypalování zvukových CD z MP3 souborů. Nero tuto funkci zvládá velmi dobře. Program je schopen vypalovat MP3 přímo, takže nemusíte soubory předem převádět do formátu WAV. Protože je však dekódování náročné na výkon procesoru, závisí na něm i maximální rychlost vypalování. Podle výrobce je možné přímo vypalovat z MP3 na Pentiu 100 Mhz dvojnásobnou rychlostí, na Pentiu II 250 Mhz rychlostí čtyřnásobnou i rychlejší.

MP3 soubory, zejména stažené  z Internetu, mohou být občas poškozené, což se projeví jako rušivé zvuky v nahrávce. Nero na to myslí a v případě, že takový soubor přidáte do připravované sestavy, zobrazí se varovné hlášení. Jediným omezením programu podpora pouze standardních MP3 souborů (ISO MPEG 1.0 layer 3, 44.1 kHz, 16 bit, stereo). Odlišné soubory je nutno dekomprimovat pomocí jiného programu a přidat jako WAV soubory.

MP3 není jedinou metodou zvukové komprimace, již program podporuje. Stejně jako s MP3 soubory můžete pracovat se soubory WMA, které se v poslední době velmi prosazují, a VQF (Twin VQ), které proti MP3 nabízejí stejnou kvalitu při nižším datovém toku. Zvuková CD tedy v Neru můžete sestavovat  ze zvukových stop CD a souborů WAV, MP3, WMA, VQF.

Prostou konverzí MP3 na zvukové CD nejsou možnosti Nera zdaleka vyčerpány. Program využívá informací uložených v ID3 tagu a dokáže interpreta a název skladby uložit jako CD-Text. Nero dokonce zvládá i dlouhé názvy Lyrics3 tagu, který vznikl jako rozšíření ID3 tagu. Nero podporuje playlisty M3U, které používá většina přehrávačů. Když přenesete playlist do okna kompilace, přenesou se do něj automaticky všechny soubory obsažené v playlistu.

Nero umožňuje na připravované zvukové stopy aplikovat zvukové filtry a efekty, které jinak bývají součástí speciálních zvukových editorů (Normalize, DeClick, Hiss Reduction, Fade In, Fade Out, Stereo Widening, Karaoke, Echo, Equalizer). Filtry je možné vyzkoušet v reálném čase a lze jich používat více simultánně. Program dokáže jednotlivé skladby zobrazit graficky a dává možnost zvukový soubor jednoduše rozdělit na více částí.

Zcela samostatnou kapitolou je použití Nera jako kodéru. Tuto možnost nalezneme v menu pod nabídkou Extras. Nejedná se pouhý doplněk, ale o plnohodnotný nástroj ke tvorbě komprimovaných zvukových souborů. Nero dokáže kódovat či dekódovat všechny výše uvedená formáty, a vzájemně je konvertovat. Aby zajistil co nejkvalitnější výsledek, zakoupil Ahead pro MP3 (podobně jako např. MusicMatch Jukebox) nejnovější kodek od Fraunhoferova institutu. Můžete s ním vytvářet soubory od 96 do 320 kbit/s i s proměnným datovým tokem (VBR). Formát WMA firmy Microsoft je možné kódovat v rozmezí od 64 do 160 kbit/s. U třetího formátu VQF, jehož podporou se kromě Nera mnoho programů pochlubit nemůže, Nero nabízí datový tok 80 a 96 kbit/s. Všechny formáty můžete dekódovat do základního zvukového formátu Windows WAV, který lze zpracovávat v dalších programech.

Grabování CD zvládá stejně Nero stejně lehce, i když je poněkud ukryto pod nabídkou CD-Recorder, Save Track. Soubory můžete ukládat do WAVu nebo rovnou do uvedených komprimačních formátů. Nero skladby komprimuje přímo bez meziukládání do souborů WAV, čímž šetří čas i místo na disku. Při problémech s některými jednotkami CD-ROM můžete použít opravnou funkci Jitter Correction.

Pro začátečníky je připraven průvodce (Wizard), který u všech funkcí poradí nejvhodnější postup. Součástí programu je také Cover Editor, na němž vytvoříte obaly k vypalovaným CD. Textové informace o skladbách se do nich opět přenášejí automaticky.

Program se vyznačuje rozsáhlou mezinárodní podporou. V základní instalaci je obsažena kromě angličtiny také francouzština a němčina. Na stránkách firmy si můžete stáhnout další jazyky, ale čeština mezi nimi zatím chybí. Tu si musíte stáhnout ze serveru CDR.CZ. Programu není jinak možné skoro nic vytknout, ale za kvalitu musíte zaplatit. Demo verze programu je omezena na měsíc volného používání a omezeno je několik rozšiřujících funkcí. Program si můžete zaregistrovat za 49 dolarů nebo si objednat CD s některými doplňky a s manuálem. Zvlášť je nutno připlatit za MP3 kodér.

Výrobce: Ahead Software
Website: http://www.ahead.de
Platforma: Windows 95, 98, NT, 2000
Demo: http://www.ahead.de/en/Download.htm
Cena: $49

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Aplikace nahradí zapomenutou myš.
Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Google Home - domov pro Asistenta Google
Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.