Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nespěchejte s nákupem set-top boxu. Počkejte si na MPEG4

aktualizováno 
Na konferenci Milníky Digitální televize, která se nedávno uskutečnila v Praze, zazněla mimo jiné informace, že výrobci chtějí po roce 2007 vyrábět pouze set-top boxy s podporou formátu MPEG4 a HDTV.

V současnosti se pro digitální vysílání používá formát MPEG2, který stejně jako MPEG4 vychází z kódování první generace. MPEG4 je však na rozdíl od dvojkové verze otevřeným formátem, který v sobě zahrnuje všechny existující i budoucí obrazové i zvukové komprese.

Ve verzi H.264/AVC potřebuje MPEG4 oproti MPEG2 zhruba poloviční datový tok, při zachování srovnatelné kvality obrazu. To znamená, že při použití formátu MPEG4 je možné do jednoho multiplexu umístit místo osm až deset kanálů. Současné maximum je přitom pět kanálů.

Předpokládá se, že by se do několika let u nás mělo objevit asi šest digitálních sítí. Pokud bude použit MPEG4, mohli by se diváci dočkat přibližně 48 televizních a další rozhlasových programů. Menší nároky na datový tok přijdou vhod i v okamžiku, kdy se bude spouštět televizní vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV), které se již v současnosti rozjíždí například v Německu. 

Má MPEG4 nějaké nevýhody?

Jistěže ano. Kromě placení licenčních poplatků, je také nutné, aby provozovatelé vysílačů a výrobci digitálních přijímačů implementovali potřebné kodéry a dekodéry, které jsou několikanásobně složitější než je tomu u MPEG2.

Dnes je na trhu mnoho typů set-top boxů, kterých se dohromady prodaly desítky tisíc kusů. Většina z nich však není vybavena dekodérem na MPEG4. Uživatelé, kteří si set-top box již zakoupili, si tak v případě přechodu na formát MPEG4 budou muset pořídit nový přístroj.

Více set-top boxů s podporou MPEG4 by se na českém trhu mělo objevit již v průběhu letošního roku. Jejich ceny však budou o něco vyšší než u přístrojů s MPEG2. Ty seženete již za méně než dva tisíce korun. Pokud chcete digitální televizi sledovat již dnes, vyplatí se šetřit. Životnost nejlevnějšího set-top boxu sice pravděpodobně o mnoho nepřesáhne rok 2007, ale to vás jistě nebude mrzet.

Nový formát v Evropě

V současnosti v Evropě, s výjimkou jedné francouzské stanice, funguje řádné digitální vysílání pouze ve formátu MPEG2. To však neznamená, že by se s MPEG4 neexperimentovalo. V polovině ledna oznámil Český Telecom, který u nás provozuje multiplex C, že uvažuje o vysílání v MPEG4 (více zde). Jen o pár dní později zahájila testovací vysílání v MPEG4 společnost Czech Digital Group v multiplexu B (více zde). Poslední z provozovatelů Radiokomunikace, zatím MPEG4 netestují. Podle ředitele divize vysílacích služeb Martina Roztočila, však umožňuje použitá technologie vysílání i v MPEG4.

Na vysílání v novém formátu se chystají i naši severní sousedé. Loni v listopadu oznámila polská Rada pro rozhlas a televizi, že vypíše licenční řízení na programové pozice v prvních dvou pozemních digitálních sítích vysílajících ve standardu MPEG4. Multiplex 1 a 2 pokryjí nejprve Velkopolské vojvodství a Varšavu. V každé síti může vysílat maximálně osm televizních programů.

Přečtěte si také:

 • Vychutnejte si olympiádu naplno. Nejlevnější set-top boxy na trhu
 • Dnes v noci se rozjíždí ČT 4 Sport. Naladíte ji?
 • Nekonečný příběh novely zákona o rozhlasovém a TV vysílání pokračuje
 • Olympiádu si na internetu nepustíte
 • Olympiáda vyprázdnila sklady s přijímači na digi TV
 • Dnešní televize skončí možná již za čtyři roky
 • CDG otestuje DVB-T televizi v moderním formátu MPEG4
 • ČTc uvažuje o digi TV v MPEG4, nejsou však přijímače
 • ČTÚ hledá sexy datum pro ukončení analogového vysílání
 • Digitální televize již opustila kolébku. Bude letošek v této oblasti revoluční?
 • Diváci v Brně dostali k Vánocům digitální televizi
 • Nabídka digitálních kanálů se od ledna zvětší
 • Co musí Ježíšek vědět o digitální televizi
 • Autor:


  Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Signál nového pozemního TV vysílání už pokrývá přes 97 % obyvatel

  Mapa předpokládaného pokrytí signálem DVB-T2 televize v prvním čtvrtletí 2018.

  Poslední spuštěné vysílače pro novou pozemní digitální televizi DVB-T2 přinesly signál části severních Čech a zlínském...

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...

  Přišli jste o pohádky a kulturu? Poradíme, jak znovu naladit ČT :D a ČT art

  Kanál ČT :D/art nově naladíte v HD v DVB-T2.

  V souvislosti s přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 začínají změny. Některé televizní kanály se budou přesouvat,...

  Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
  Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

  Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

  Najdete na iDNES.cz