Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nešťastný konec serveru Kelevar

  5:00aktualizováno  5:00
Jak také může dopadnout snaha postavit si server svépomocí, se dozvíte v našem článku. Budiž tento smutný a odstrašující příklad ponaučením pro další šetřílky, bastlíře a kutily. Z přiložených fotografií je patrné, že lepit komponenty izolepou či silikonem se opravdu nevyplácí.

Se svolením autora přinášíme jeho článek o poněkud nepovedeném pokusu o herní server.

Technické zhodnocení Fotografii ponecháváme bez komentáře..

Pokusím se zde o zhodnocení stavu serveru, o které jsem byl požádán mými kolegy, jako (ne zcela) nezávislá osoba. Úvodem snad jen podotknu, že příznivci serveru Kelevarského mě mohou znát pod jménem Abee Faria. Tento server se ke mně dostal v pátek a měl jsem tedy dostatek času na prozkoumání stavu a funkčnosti serveru, jakož i jednotlivých jeho částí.Fotografii ponecháváme bez komentáře..

Pokusím se zde rekonstruovat příčiny které vedly ke zhroucení serveru a také možnosti, jak by k nim nemuselo dojít (což může být prospěšné hlavně jeho konstruktérům). Předem se přiznám, že se mi jen velice těžce bude "slušně" popisovat to, oč jsem bylFotografii ponecháváme bez komentáře..žádán. Tak tedy popořadě, jak jsem při demontáži serveru přicházel na různá překvapení.

Na první a hodně vzdálený pohled bych mohl tvrdit, že jsem v tom tak zvaný "šuplík" do racku viděl. Bližší pohled mFotografii ponecháváme bez komentáře..ě však varoval nejen hrubým opracováním, ale také neizolovanými částmi skříně (což opravdu není podle předpisů). Také vypadlé tlačítko POWER nebudilo moc důvěry. A to růžové v zadní části jsou přebytečné napájecí kabely zdroje zabalené do nákupní polyetylénové tašky, což je v prostředí citlivém na statickou elektřinu naprostý hazard.

Fotografii ponecháváme bez komentáře..Po dlouhé chvilce a mnohém přemlouvání jsem se rozhodl a odstranil 4 šroubky z vrchní části skříně (z šesti možných pozic). Jen tak pro zajímavost, byly to tři druhy šroubků. Snad jen nutnost narychlo a vynuceně namontovaného krytu by mohla omluvit takovou práci.

Fotografii ponecháváme bez komentáře..Zde jsou pohledy na otevřený server plný mnoha (nepříjemných) překvapení. Pro mnohé bastlíře je to pohled normální, leč podotknul bych, že použitá základní deska stála přes 25 tisíc Kč a také zdroj, procesor a paměť se za svou cenu nemusí stydět. K detailům se ale rozepíšu podrobněji.

Fotografii ponecháváme bez komentáře..To co bylo patrné už z prvního pohledu na čelo skříně, tj. nejen chybějící panel, ale provizorní úprava přístupnosti dvou základních tlačítek serveru, nabralo po otevření další rozměr. Vše zřejmě po vzoru "A JE TO!" vyřešila lepicí páska a ohnuté přebytečné nožičky tlačítek. Nejspíše se to ani potom nezdálo dostatečně bytelné a tak to vše dovršila mazanice silikonu. Pro orientaci všem operátorům a obsluze pak musí postačit nápisy. Musí neboť oba kabely jsou na druhé straně připojené do desky označené jako RESET.

Fotografii ponecháváme bez komentáře..Kancelářské páska vyřešila i poslušnost kabelů uvnitř skříně. Co na tom, že snad jednoho dne bude potřebná údržba takového serveru a díky tepelnému působení stroje se z lepidla pásky stane něco nepopsatelného. Nejspíše si konstruktéři mysleli, že jejich práce bude věčná a pokud ne, tak se jich údržba stroje netkne. Jinak bych si nedokázal vysvětlit nechutnost, kterou tam nastražili.

Ještě bych se pozastavil i nad umístěním kabelů. Vyzařující SCSI kabel přímo přilepen nad čipy sběrnic a svazek napájecích kabelů tlaFotografii ponecháváme bez komentáře..čících na paměťový modul.

Teď trochu rozeberu chladící systém naprosto nutný ve všech serverech bez přímé obsluhy. V celém serveru se nacházely čtyři ventilátory. Jeden z nich, mající za úkol vhánění vzduchu dovnitř serveru, je silikonem přilepen na vnitřní straně mřížkovaného otvoru, který je však větší než ventilátor a to mu znemožňuje plnit daný účel. Vzduch přes něj sice proudí, ale v minimálním objemu se dostává dovnitř serveru.

Fotografii ponecháváme bez komentáře..Druhý ventilátor je ventilátor zdroje, který si svůj úkol ve zdroji plnil dobře. Možná jen malým opomenutím konstrukce nebyl tento zdroj umístěn tak, aby při svém chlazení současně čerpal vzduch z prostoru serveru a tím napomáhal nucenému oběhu vzduchu a chlazení celé skříně.

Jak víte, tak chlazení u běžných disků není tak důležitá věc. Pokud ale používáte disky SCSI, které na sobě mají vlastní systém řízení, je jejich tepelné vyzařování daleko vyšší než u běžných disků. Dalším parametrem, který silně zvyšuje teplotu disku, jsou jeho otáčky. Použitý SCSI disk s 10ti tisíci otáčkami, se bez chlazení dá přirovnat k malému vařiči. Fotografii ponecháváme bez komentáře..

Jak je z fotek patrné, silikonové řešení úchytu tak důležitého chlazení selhalo a ventilátor byl udušen po pádu na disk. Pokud by ale vytrval na svém místě, nebyl by svému úkolu nic platný. Přesně na něj totiž doléhal vrchní kryt skříně, který by ho udusil také.

Zvláštní kapitolou je chlazení procesoru. Užitý typ nemá žádnou pojistku chránící procesor před tepelným přehřátím. To může vést od náhodných chyb až k jeho destrukci (ke které také došlo).

Fotografii ponecháváme bez komentáře..Na procesoru je použit standardní masívní chladič s běžným ventilátorem. Chybou je, že vrchní kryt, stejně tak jako u ventilátoru disku, doléhá přímo na něj a tím brání možnosti nasávání vzduchu a efektivnímu chlazení. 

Jak to nesl procesor je těžké si jen představit. Jeho namodralá zakalená barva čipu snad všem napoví, že svůj úděl snášel dostatečně dlouho. I Fotografii ponecháváme bez komentáře..teplo-vodivá pasta, běžně nanášená na povrch čipů a umožňující tak lepší odvod tepla, byla napařena na desce procesoru kolem čipu. Netroufám si odhadovat kolik stupňů musí mít tato pasta, aby se začala vařit a odpařovat.

Pochybuji také o tom, že takto "upravený" procesor bude úspěšně vyměněn v reklamačním řízení.

K tomu serveru a jeho konstrukci už jen par postřehů, které by uhodily každého, kdo by se na něj podíval. Všechny hrany, Fotografii ponecháváme bez komentáře..jak už to uvnitř některých levných skříní známe, jsou neopracovány a při neopatrném pohybu nebezpečné. Neplatí to ale jen pro hrany uvnitř skříně ale pro celou skříň. Stejně tak její neizolování.

(Vše včetně hran skříně lepeno silikonem! Ze dna serveru, u kterého se předpokládá hladký povrch, vyčnívají nezapuštěné šrouby! A konečně spodní část krytu. Patrně užito z odpadu!) Fotografii ponecháváme bez komentáře..

K čemu tedy v serveru kelevarském došlo??

Závažnými pochybeními při konstrukci a instalaci serveru byly ventilátory disku a procesoru zcela neúčinné. Vzhledem k absenci bezpečnostní tepelné pojistky u použitého typu procesoru a jeho výkonovému a tím také tepelnému namáhání došlo k postupnému odpaření teplo-vodivé pasty a tím začala rychlá Fotografii ponecháváme bez komentáře..destrukce procesoru. Speciální zdroj určený do velkých serverů, je plně řízen povely ze základní desky, a při selhávaní funkčnosti procesoru to znamenalo i zmatené řízení, nestabilitu a následné zničení zdroje. Vytvořila se tak smyčka vzájemně se ovlivňujících závad mající za následek zničení častí serveru.

Více se k tomu říct nedá.

Teď něco přímo ode mne: Neprofesionalita provedení mne nejen udivila, ale také tak Fotografii ponecháváme bez komentáře..trochu urazila, neboť jsem byl jeden z mála (či mnoha?) přispěvatelů na tento "pokus" amatérů postavit si vlastní server za cizí penízky. Zde se hodí říci: Lehce nabyl, lehce pozbyl. A nejen to! Doposud se o osud tohoto serveru sice zajímali jeho současný "majitelé", ale neudělali pro jeho záchranu a zprovoznění, kromě par telefonátů, zhola NIC ! To jen potvrzuje rčení, které jsem užil a pěkně mě to štve. Nebyl jsem hráčem tak dlouho, aby mi Kelevar přirostl k srdci, ale potkal jsem tam mnoho přátel, kterých mi je teď líto. Ať už přispěli finančně, či díly, nebo i nějakou tou činností, nezaslouží si mít takové fušery ve svém vedení.


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...Najdete na iDNES.cz