Nesušte psy v mikrovlnce, kupte si sušičku

aktualizováno 
Ve 37. týdnu roku 2005 nám pan Brouček představil první HDV kameru od Canonu, podíval se na zoubek topinkovači s rádiem a má pro vás i jeden tip na vánoční dárek pro vaše děti. A vězte, že se jedná o plnohodnotný kus elektroniky za slušný peníz, nikoliv nějakou obyčejnou hračičku.

Dva megapixely a 20 GB harddisk

Korejci jsou správní hoši. To už víme dávno, tedy alespoň ti jižní, protože kromě toho, že žijí v demokratickém režimu, neustále vymýšlejí různé elektronické hračky. Tentokrát z jejich hi-tech dílen, tedy přesněji řečeno dílen společnosti odd-i, vyšel PMP (Portable Media Player) s označením odd-i P10, který se pyšní čtyřpalcovým displejem s rozlišením 480x272 bodů a podporou snad všech jen trochu rozšířenějších audio a video kodeků. Přehrávat na něm můžete MPEG-1, MPEG-4, XviD, DiVX (3.x, 4.x, 5.x), WMV (7, 8, 9) a MP3, WMA, OGG a AC3. Opravdu solidní nášup. Velmi příjemná je především podpora AC3, protože u řady filmů, které se dají na internetu stáhnout (legálnost ponechme v tomto případně stranou) je právě zvuk v AC3. Přehrávač disponuje 20 GB diskem, na který se vejde vcelku slušná dávka hudby i filmů, ale přeci jen by neškodila minimálně dvojnásobná kapacita. Na druhou stranu nabízí funkci fotoaparátu a pořizuje snímky v rozlišení 2 megapixely a těmi 20 GB velký harddisk opravdu jen tak nezaplníte. Mrkněte na stránky výrobce. TIP! Můžete „vygooglovat“ angličtinu pomocí překladače www.google.com.

Konečně HDV od Canonu

Patříte-li mezi filmové nadšence, kteří nezůstávají pouze před televizní obrazovkou, ale chtějí tvořit a máte-li přebytečných nějakých 230 tisíc korun, račte se podívat na první HD (High Definition) kameru Canon. XL H1, jak se tento černý „drobek“ jmenuje, natáčí video v rozlišení 1080i (prokládaný obraz) s 24 fps. Samozřejmostí jsou 3 CCD (1/3 palce) a pořádný zoom, v tomto případě 20-tinásobný. Zaznamenávaný obraz zpracovává procesor DIGIC DV II, který je žhavou novinkou Canonu. Pro natáčení nějakého pořádného amatérského filmu, jehož ambice nebudou dostat se jen na obrazovku sousedů ve vašem okolí, je XL H1 dokonalým nástrojem. Jukněte přímo na press info Canonu.

Poslechněte si rádio na novém topinkovači

Už jsme tu měli speciální přístroj na vytváření snídaňových muffinů z McDonalda i domácí pivovar, ale topinkovač kombinovaný s rádiem opravdu ne. Společnost Hammacher Schlemmer (šílený název, že?) se rozhodla ušetřit vám místo v kuchyni a tak uvedla na trh tento originální přístroj. Přestože nejsme žádní velcí přátelé podobných zařízení, přiznat musíme ale jednu věc, po stránce designové se mu jen tak nějaký obyčejný topinkovač nevyrovná. Zaoblený vejcovitý tvar přístroje vzbuzuje dojem, že se nám dostává do rukou věc vyrobená v USA v 50. letech. Vězte ale, že tehdy rozhodně neměli toaster s integrovaným rozhlasovým přijímačem. A už vůbec ne toaster s teplotním senzorem, který upravuje intenzitu opékání, aby byla výsledná topinka dozlatova opečená a pěkně křupavá přesně podle vašich představ. Za necelých 60 amerických dolarů může být váš.

Pan Brouček dodává: „Je skutečně neuvěřitelné, co někoho nenapadne vyrábět. Mám pocit, že jsem se tu minule rozčiloval nad zbytečnou integrací několika zařízení do jednoho. V tomto případě ale nemohu být tak tvrdý, protože co je vlastně tak špatného na topinkovači, který umí navíc vyluzovat libé tóny? V zásadě asi nic, ale už vidím ty stovky domácností, jak zbytečně strkají starý, ovšem plně funkční, topinkovač do skříně, aby si mohly do bytu koupit další krám. Pokud ale ještě žádný topinkovač nemáte, rozhodně sáhněte po tomto. Obzvláště dámy. Vždyť má přístroj krásné matné tělo z broušeného kovu, které musí přilákat do kuchyně i vaše muže a donutit je začít konečně něco dělat.“ Více informací a prodej $1#" target=_blank>zde.

Kapesní foťák od Sony s rozlišením 5.1 MP

Japonská stálice před zhruba dvěma lety přišla na trh s ultra miniaturními fotoaparáty, které má dnes v nabídce snad každý výrobce digitální foto techniky. V tomto případě Sony jednoznačně uspělo, ale neusíná na vavřínech a snaží se stále inovovat. Výsledkem tohoto snažení je kapesní Cyber-shot M2 fotoaparát s funkcí videokamery. Přístroj je vybaven Super HAD CCD s rozlišením 5.1 megapixelu, 2,5 palce velkým LCD displejem, Carl Zeiss Vario-Tessar objektivem a trojnásobným optickým zoomem. Unikátnost aparátu je především v netradiční koncepci připomínající vzdáleně mobilní telefon. Displej je otočný a dá se vysunout do strany, aby bylo možné držet M2 podobně jako klasickou digitální kameru do ruky. Slušným překvapením je, že Sony konečně opustilo objemný a valnou kvalitu nenabízející formát MPEG-1 pro video a vsadilo konečně na MPEG-4. Zajímavá je také funkce fotoalba za použití separátní interní paměti, do níž se ukládají veškeré pořízené fotky, ovšem v rozlišení VGA a tak jich paměť pojme až 1100. M2 lze tedy použít ihned jako osobní fotografickou databanku a ukazovat kdykoliv a kdekoliv obrázky svým přátelům. Link na tiskovou zprávu Sony zde.

Opravdová od Mattela…kamera

Dnešním dětem už nestačí na hraní plastový voják, nejnovější model Barbie či autíčko na dálkové ovládání. Nyní už frčí samé digitální hračičky v podobě robotů, her či interaktivních softwarů. Známý výrobce hraček, společnost Mattel, se rozhodl jít s dobou a proto pro vaše ratolesti připravil plně funkční digitální kameru, za kterou ovšem nezaplatíte více než dva tisíce korun. Zařízení dokáže nahrávat obraz a zvuk do interní paměti o velikosti 32 MB či na SD kartu o maximální kapacitě 512 MB. Záznam probíhá v rozlišení 320x240 bodů při 15 obrázcích za vteřinu. Zoom je dvojnásobný digitální. Nyní si asi říkáte, co to je za ptákovinu, vždyť s tím nejde nic pořádného natočit, ale je si třeba uvědomit, že se jedná o hračku, nikoliv výrobek určený pro běžného dospělého uživatele. A musíte uznat, že za takovou cenu klasickou digitální kameru dnes rozhodně nepořídíte. Kamera Vidster, jak se výrobek nazývá, je navíc zkonstruována tak, aby vydržela nárazy a celkově drsnější zacházení, kterého se od malých neposedů nejspíš dočká. K přístroji je dodáván i software, s nímž lze video v omezené míře editovat na počítači. Jen se připravte na to, že až se dostane Vidster vašim dětem do rukou, budete mít doma na dlouho pocit, že jste v některé z reality show, protože objektiv bude sledovat každý váš krok.

Matěj Brouček radí: „Nemůžu si pomoci, ale z ranních reklam, v nichž vídám anorektičky Barbie s odporně růžovou garderóbou a nagelovaného diskofila Kena, je vždy trochu nevolno. Ne, že by byly chlapecké hračky určené k masové destrukci jiných hraček či speciálním vražedným zásahům proti teroristům o něco lepší, protože namísto přehublých či oběd zvracejících slečinek nám vychovávají zas agresivní teenageři, ale alespoň nejsou v té odporné růžové! Proto jsem byl zcela uchvácen touto digitální kamerou, protože Mattel prokázal, že je schopen jít s dobou. Bravo, pane Mattel!“ Podrobné informace na této stránce

První SED televizor je na světě

Možná to ještě netušíte, ale plazmové či LCD televizory mají už nyní svůj osud zpečetěn stejně jako v současnosti letní dny. Společnosti Toshiba a Canon daly hlavy dohromady a vynalezly technologii SED (Surface-conduction Electron-emitter Display), která znamená naprostou revoluci na poli zobrazovacích technologií. SED totiž umožňuje vytvořit tenký televizor (jako plazma/LCD) s vysokým rozlišením displeje, neuvěřitelným kontrastem 100,000:1 a jasem klasického CRT televizoru. Skoro se nabízí výraz „dokonalost sama“. Vývoj dospěl už tak daleko, že má Toshiba funkční prototyp televize a chystá se vypustit první přístroje na trh už v březnu příštího roku. Bude se jednat o modely s úhlopříčkou obrazovky 50 palců, již zmiňovaným kontrastem a rozlišením 1920x1080 bodů (1080p). Samozřejmě, že jejich cena bude vysoká, velmi vysoká, ale během pár let se určitě stane i SED technologií pro každou domácnost. Dříve byla plazmová televize nedostupným snem a dnes už jí může jen trošku lépe situovaná česká rodina vlastnit. S příchodem SED by mohly navíc LCD a plazmy ještě zlevnit, což by jistě každý z nás uvítal. Více info na DigiTimes.

Usušte si pejska infra sušičkou

Nyní máme něco pro všechny majitele chundelatých tvorečků, ať už psů, koček či jiných méně rozšířených zvířátek. Chovatelé jistě dobře znají, jaká otrava je zvíře koupat, ale ještě horší je ho dost často poté i sušit. Pokud máte zahradu, zvíře se hned někde vyválí a celý předchozí koupací proces se stává zbytečným, a pokud máte byt, určitě nechcete, aby vám vlhký tvor skočil do nejbližšího křesla. Korejská společnost Dau ENG má řešení. Vynalezla totiž speciální sušičku, která vašeho miláčka během chvilky vysuší pomocí infračerveného záření, které je samozřejmě vyzařováno ve zdravé míře. Žádné spálené chlupy či popálená kůže. Záření má ještě ten efekt, že chrání zvíře před různými vyrážkami. Na obrázku je vidět obrovitý přístroj, který je určen spíše do psích salónů, ale v prodeji by podle korejské stránky AVing měla být i verze pro domácnosti. Snad se toto zařízení dostane i brzy do našich obchodů.

Pan Brouček byl šokován: „Och, nejsem si úplně jist, jestli je toto opravdu sušička. Ten červenající se interiér mi připomíná spíš infra lampy, které jsem viděl nedávno v Řecku se pěkně pohupovat nad vystaveným jídlem. Že by anglický výraz „hot dog“ konečně nabyl svého doslovného významu? Je známo, že v Asii se jí pes zcela běžně, ani česká kuchyně se občas neobrání takovému libovému guláši z dogy (nekřičte laskavě na mě, já to nejím!). Vsadím se, že konstruktér do zadní části přístroje přidal takový malý přepínač s názvy Dryer a Oven. A nebuďte líní a račte si pěkně obě slovíčka vyhledat ve slovníku, pokud je neznáte. Když už píšeme o takových blbůstkách, musíme vás alespoň trochu vzdělávat!“ Více obrázků naleznete zde. 

Známého Pražana a „ctnostného vlastence“ pana Matěje Broučka snad není třeba představovat. Čtenáři se s ním už desetiletí vydávají na cesty do 15. století, kde se pan Brouček hrdinně vrhá do husitských válek a jako správný „moderní“ Čech nezapomíná myslet na svou kapsu. Stejně tak vzlétá pan Brouček na Měsíc, kam žabař Armstrong otiskl podrážku své kosmoboty dávno po tom, co náš milovaný hrdina provedl zevrubnou analýzu Měsíčňanů i jejich úchvatné země.

A nyní čeká našeho „Největšího Čecha“ další výlet, neboť přijal angažmá iDNES a stává se speciálním zpravodajem Technetu. Jeho smlouva s panem Svatoplukem Čechem nedávno vypršela a on jí resolutně odmítl prodloužit, jelikož dost už bylo nebezpečných cest do historie a neznámých krajin. Pan Brouček jako správný požitkář ví, co znamená kariéra novináře – dlouhé vyspávání, kupa tiskových konferencí s delikátními jídly doplněnými a velmi slušné platové ohodnocení. Co více si může pravý český človíček přát?

Konec řečí, právě nám přišla urgentní zpráva, že pan Brouček vypil na Vikárce čtrnáctou desítku a je připraven na cestu do budoucnosti, kde se hodlá poprat se všemi těmi úchvatnými digitálními hračičkami, které se zrodily v 37. týdnu úchvatného roku 2005.

Autor:

Nejčtenější

Alza to zase zkouší. Zákazníkům do košíku „tajně“ přihodí nechtěné věci

Stačí chvilka nepozornosti a obchod vám do košíku přidá něco, co jste si...

Před odesláním objednávky v e-shopu si dobře zkontrolujte obsah košíku. Je možné, že vám tam bez vašeho vědomí něco...

Alza dostala pokutu za přidávání zboží do košíku. A není jediná

Česká obchodní inspekce pravomocně rozhodla o udělení pokuty pro společnost...

Společnost Alza.cz bude muset zaplatit 150 tisíc korun za to, že zákazníkům přidávala do košíku zboží, na které sami...

Známe tvář mrtvé dívky z obleženého Tábora. Kdy zemřela, napověděla mince

Zrekonstruovaná podoba dívky (18 až 19 let) nalezené ve společném hrobě v...

Téměř 400 let ležela v zapomenutém společném hrobě, než její pozůstatky při stavbě rodinného bazénu náhodou objevili. V...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Poslechněte si vítr na Marsu. Je to první nahrávka zvuku z této planety

Jak zni vitr na Marsu

Sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, poslala vůbec první nahrávku zvuku z této planety.

Další z rubriky

Každý je unikát. Staré tričko i Foglarovy papíry promění v dokonalé diáře

Každý jejich zápisník, diář, skicák nebo fotoalbum je originálem. Desky mohou...

Každý jejich zápisník, diář, skicák nebo fotoalbum je originálem. Desky mohou být vyrobeny z trička, ve kterém...

Podívejte se, jak roboti „hráli“ legendární hru Pac-Man

Robosoutěž ČVUT 2019

Na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí proběhlo finále soutěže robotických vozítek. Podívejte...

Robot Amazonu dostal své lidské kolegy do nemocnice. Sprejem na medvědy

Roboti v nejmodernějších skladech Amazonu přivezou regály k lidem, a zrychlují...

Ve skladu americké společnosti Amazon došlo k futuristické nehodě. Autonomní robot při své „pochůzce“ prorazil...

Najdete na iDNES.cz