Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


NetMonitor ztratil iAudit. Důvodem je porušení metodiky

aktualizováno 
Minulý týden odstoupila společnost iAudit International od smlouvy s organizací TNS Factum. Stalo se tak na základě změny metodiky výzkumu NetMonitor, když byla zkrácena délka dotazování o jednu třetinu. Co na to jednotlivé strany?
Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) je organizací, která sdružuje necelou dvacítku členů, kteří se rekrutují z řad zástupců internetových médií a zadavatelů reklamy, jako jsou mediální či reklamní agentury. Toto sdružení mimo jiné zastřešuje výzkum profilu návštěvníků internetových serverů, který je znám pod názvem NetMonitor. Ten pro něj relizuje společnost TNS Factum. NetMonitor je jeden z důležitých faktorů, o který se opírá zadavatel reklamy při plánování kampaně.

Problémy s délkou

Metodika výzkumu se určitou dobu krystalizovala a po první vlně dotazování do ní přibyl i požadavek na prodloužení délky dotazování ze dvou týdnů na celý měsíc. A právě zkrácení této délky dotazování o 1/3 firmou United Interacitve (UI), která je jedním ze subrealizátorů, vedlo k odstoupení od smlouvy s TNS Factum na realizaci NetMonitoru dalšího subdodavatele společnost iAudit International.

United Interactive přitom nejednala na vlastní pěst, ale nechala si tuto změnu posvětit předsedou SPIRu. Avšak iAudit International ve svém tiskovém prohlášení tvrdí, že vědomé zkrácení délky dotazování o 1/3 výrazně ovlivní strukturu panelu a dojde k podstatnému zkreslení výsledků NetMonitoru v následujících 6 měsících.

Na to reaguje Jana Prouzová, předsedkyně metodologické komise SPIRu: “ Délka dotazování není pro hodnoceni kvality sebraných dat relevantní. Kvalitu dat je možno hodnotit pomocí struktury respondentů, z hlediska frekvence užívání internetu, pohlaví, věku, vzdělaní a dalších parametrů. Z tohoto hlediska byla lednová data stejně kvalitní jako v předchozích vlnách,“ vysvětluje Prouzová.

Martin Hošek z UI zase upozorňuje na to, že se detaily metodiky měnily v průběhu celého loňského roku tak, aby docházelo k dalšímu zdokonalování NetMonitoru. „Pravdou je, že sběr dat NetMonitoru probíhal v páté vlně kratší dobu, nicméně na výsledných výsledcích pro měsíc leden (a následující dva měsíce) se toto zkrácení vůbec neprojevilo,“ informuje Hošek.

Tomáš Urbánek, vedoucí výzkumu iAudit International, nesouhlasí. „Problém s délkou dotazovaní řešila před rokem metodická komise NetMonitoru a po první vlně rozhodla o prodloužení dotazovaní na jeden měsíc, protože data z první vlny byla výrazně zkreslena. Tato data dokonce komise doporučila raději nepoužívat."

Předseda SPIRu Petr Bednář ale argumentuje, že prodloužení délky sběru dat po první loňské vlně ze dvou týdnů na měsíc nebyla jediná úprava metodiky. Zásadnější podle něj bylo, že se jako kvótní kritérium pro výběr respondentů zařadila frekvence užíváni internetu. Tak bylo dosaženo toho, že jsou ve vzorku proporčně zastoupeni i málo aktivní uživatelé internetu.

„Prodloužení sběru dat na celý měsíc bylo provedeno proto, abychom měli jistotu, že se podaří sesbírat dostatečný počet dotazníků ve všech kvótních skupinách," upřesňuje Bednář. „To se během loňského roku ukázalo jako bezproblémové. Navíc se od poloviny loňského roku snížil počet sbíraných dotazníků v jedné vlně a slučují se data za dvě po sobe jdoucí vlny,“ pokračuje předseda SPIRu. „Proto není podstatné, jak přesně dlouho se data sbírají. Během sběru dat v lednu bylo sesbíráno dostatečné množství dat a ve správné struktuře,“ uzavírá Bednář.

Urbánek z iAudit International ale upozorňuje na skutečnost, že nařízení o nutné délce dotazování v trvání jednoho měsíce je v metodice výzkumu NetMonitopru uvedeno dokonce dvakrát, a to poměrně jasně a jednoznačně.

Další vývoj

Z prohlášení SPIRu vyplývá, že se toto sdružení a potažmo TNS Factum bude snažit při výzkumu NetMonitor dále obejít bez iAudit International. S ohledem na to, že metodologická komise SPIRu na zkrácení délky sběru dat neshledala nic negativního, zůstane jediným subjektem, který bude zpochybňovat výsledky NetMonitoru, firma iAudit International.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz