Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Netradiční stativy pod stromeček i na stromeček - recenze

  14:00aktualizováno  14:00
Otestovali jsme pro vás opičí stativ Gorillapod a jednoduchý podstavec The Pod. Každý z nich se na něco hodí a na něco méně. Pokud vás už nebaví tahat se všude s velkým stativem, netradiční stativy mohou být vítanou změnou.

Opičí stativ do každé situace | foto: Joby.com


Recenze

V článku najdete recenzi těchto produktů:

Joby Gorillapod

Ohebný a skladný stativ pro všestranné využití. Je lehký a práce s ním je zábavná. Je důležité vybrat správný typ pro váš fotoaparát a znát limity tohoto zařízení, nicméně pro amatérské fotografy a majitele kompaktů je to doslova "chytlavý" produkt. Existují i verze pro zrcadlovky.

Gorillapod Original

(skoč na recenzi)

The Pod

Tento šroubkem vybavený odolný pytlík udrží váš foťák v pozici, do jaké jej nastavíte. Není potřeba nic nastavovat, stačí jen položit. Využití je ovšem omezené na víceméně vodorovné podklady. Také The Pod je nabízen ve verzi pro zrcadlovky, daleko více se ale hodí pro kompaktní fotoaparáty.

The Pod - Red verze

(skoč na recenzi)

Za zapůjčení produktů děkujeme společnosti Oehling.


K čemu vůbec potřebuji stativ?

Stativy patří do výbavy fotografů už od nepaměti. Zvláště v době prvních fotografií byly kvůli dlouhé expozici nezbytné. Jak technologie pokročily, fotografování se stalo rychlejším, a s příchodem blesku se mohlo zdát, že stativy ztratí svou neotřesitelnou pozici.

Jenže stativ potřebujeme i nadále - právě kvůli té jeho neotřesitelnosti. Člověk obvykle z ruky vyfotí nerozmazaně fotky maximálně do 1/30 sec, pomalejší čas už se na snímku negativně podepíše. Focení nočních fotek (málo světla) a krajin (velká clona) se bez stativu neobejde. Stativy se hodí také pro přesnější kompozici snímku, fixování objektivu s delším ohniskem nebo při práci se samospouští a bezdrátovou spouští.

Nevýhoda stativu je ale obvykle jeho hmotnost a nemalé rozměry. Profesionální fotografové nebo majitelé zrcadlovek jsou na tahání těžkého vybavení zvyklí a půl- až tříkilogram navíc (bavíme se o stativech nižší třídy) je pro ně jako nic. Majitelé kompaktů o hmotnosti sto gramů (hmotnosti kompaktu, ne hmotnosti majitele) se ale nechtějí tahat s obrovským stativem jen proto, aby jej pak na konci výletu vybalili s povzdechem, že jej použili jenom jednou dvakrát.

V dnešním článku se podíváme na dvě zajímavé alternativy.


Poznámka autora

Poslední takřka měsíc jsem nemocný a doma, takže jsem nemohl nafotit stativy v jejich "přirozeném" prostředí. S Gorillapodem jsem stihl pořídit několik snímků ve Francii, ale vybaven pouze jedním fotoaparátem, nemohl jsem vyfotit stativ v akci. Původně jsem chtěl recenzi vydat až poté, co budu mít k dispozici nějaké snímky noční Prahy, abych mohl ukázat možnosti stativu, ale protože stativy považuji za zajímavý dárek, rozhodli jsme se nakonec recenzi vydat už nyní. Děkuji za pochopení.

Joby Gorillapod

Malé a ohebné stativy pro kompaktní fotoaparáty nejsou na trhu žádnou novinkou. Firma Joby ale tento koncept posunula o úroveň výše a dovedla k dokonalosti: namísto kovových drátů se stativ skládá z mnoha navzájem propojených plastových kuliček.

Gorillapod - detail  Gorillapod - detail

V detailním pohledu nožičky je dobře vidět, že tvrdý černý plast je pokryt gumovými kroužky. Ty jsou přilnavé a zajistí, že se Gorillapod udrží na většině představitelných povrchů.

K uchycení na fotoaparát využívá Gorillapod malou rychloupínací destičku. Tuto skutečnost oceníte ve chvíli, kdy budete stativ střídavě sundavat a nandavat.

Gorillapod - rychloupínací destička  Gorillapod - detail zámku

Zpočátku se mi destička na fotoaparát špatně nasazovala, na první pohled se zdálo, že budu muset došroubovat šroubek nějakou mincí nebo dokonce nehtem. Záhy jsem ale zjistil, že stačí chytit závit a pak už otáčet celou destičkou. V poslední fázi pak nastavíte orientaci tak, jak je vidět na obrázku (není nutné, ale mně to třeba pomáhá při odhadování vodorovné pozice) a dotáhnete. Stejně snadno destičku i sundáte. Na rozdíl od velkých rychloupínacích špalíčků velkých stativů má Joby Gorillapod destičku tenkou, a fotoaparát s ní můžete obvykle strčit i do pouzdra, zvlášť u zrcadlovek a větších kompaktů si destičky ani nevšimnete.

Lehkost a hravost

Kdybych měl vybrat jednu vlastnost, kterou si mě opičí stativ získal, byly by to tyto dvě... Jsem zvyklý tahat s sebou svůj amatérský stativ prakticky všude. Možná to znáte - stativ není lehký a jeho rozložení trvá skoro minutu. Takže si pořádně rozmyslíte, jestli má cenu jej vytahovat a uchystávat zrovna teď a tady, zda stojí daný záběr za to...

To Joby Gorillapod SLR váží pouhých 165 gramů a vejde se kamkoli (nemluvě o verzi pro kompakty, která má pouhých 45 g). Pokud máte našroubovanou destičku, jste k focení připraveni za pět sekund. Pak už zbývá jen vyhlédnout pro ohebný stativ vhodné místo a vymyslet způsob, jak jej zachytit. Možná to zní zvláštně, ale právě zachytávání stativu je ta nejzábavnější věc! Člověk si připadá jako horolezec. Po pár pokusech si už člověk osvojí pár triků a stativ uchytí skoro kdekoli.


Gorillapod na rotopedu  Nejen Gorillapod se udrží na rotopedu

Gorillapod na koberci - odolná trojnožka

Gorillapod na kliceGorillapod na koberci - klasická trojnožkaGorillapod na koberci - nízká trojnožka

Který typ vybrat?

Na stránkách výrobce najdete mnoho ukázek toho, jak flexibilní Gorillapod je. V prodeji jsou v současné době tři typy Gorillapodu:

Srovnání typů Gorillapodu
 Typ  Hmotnost  Nosnost  Využití  Cena
Gorillapod Original  45 g 275 g  kompaktní fotoaparáty 600 Kč 
Gorillapod SLR  165 g 800 g  lehčí zrcadlovky, těžší kompaktní fotoaparáty  1 300 Kč
Gorillapod SLR Zoom  241 g 3 kg  zrcadlovka s těžším objektivem, profesionální zrcadovky, kamery, fotoaparát s externím bleskem  1 500 Kč 

Já jsem testoval verzi Gorillapod SLR a zkušenosti z loňské výstavy (Gorillapod není na trhu novinkou) mám i s verzí Original. Nutno podotknout, že pod mojí zrcadlovku Canon EOS 30D se Gorillapod SLR prohýbal, ale to mu nemám za zlé, vždyť jsem byl na hranici nosnosti. S kompaktním fotoaparátem nebudete mít problém asi nikde, u zrcadlovky vybírejte podle hmotnosti.

Praxe
Jak už jsem podotkl, můj foťák byl na Gorillapod příliš těžký, poté, co jsem ale nasadil lehounký fixní objektiv, byla sestava více než použitelná. A i s těžším objektivem se dal stativ použít, chtělo to ale určité laborování. Pokud máte svůj foťák rádi, určitě mu radši koupíte silnější podporu.

K použitelnosti nemám výhrad. Vše záleží na vaší fantazii, jak upevnění, tak výsledný snímek. Stativ drží na stromech, zábradlích, kamenech, na zemi...

Dům - dlouhá expozice

Expozice: 29 sec, ISO 250, clona f/10

výřez - dům


Eiffelovka (most)d
7 sec, ISO 800, f/18

Výřez - Eiffelovka 2


Eiffelovka (auta)

1/10 sec, ISO 400, f/3,5

Výřez - Eiffelovka 1Při focení Eiffelovky jsem zaznamenal určité potíže - při upevnění na zábradlí se mi zdál foťák vratký. Pak jsem zjistil, že ve tmě jsem opičí stativ připoutal k přenosnému zábradlí, které mělo sloužit jako zátaras proti demonstrantům. Zajímalo by mě, jak mělo zábradlí udržet dav, když neudrželo ani foťák.

Nemůžu samozřejmě vynechat varování: nečekejte, že Gorillapod plně zastane funkce stativu. Na celonoční focení by mi byl pořádný velký stativ milejší. Pro občasné vyfocení toho nebo tamtoho je ale Gorillapod ideální. Navíc jej můžete vzít všude a ostudu vám neudělá. Nevím, třeba po čase člověka omrzí vymýšlet, jak a kam jej uchytit, ale to mu neubírá na praktičnosti. Jestli jste někdy v terénu zkoušeli dělat skupinovku více lidí a chtěli jste na fotce být taky, nyní máte příležitost provést to rychle a vtipně.


Gorillapod - hodnocení

Výborný nápad, kvalitní provedení a bezproblémové užívání tohoto originálního stativu z něj dělají skvělého pomocníka amatérského fotografa. Ze tří verzí si vybere opravdu každý. Nejedná se ovšem o úplnou náhradu klasického stativu.

Skóre: 90 %The Pod

S jednoduchým názvem přichází na trh jednoduchý nápad kalifornské společnosti THE pod Industries. Zjednodušeně řečeno, jde o tvarovatelný pytlík, na kterém je šroub pro závit na vašem foťáku. Pytlík je naplněn sypkým materiálem a přizpůsobí se tak jakémukoli povrchu, umožní stabilizovat foťák a pořídit neroztřesené snímky. A to je v podstatě celá myšlenka.

The Pod

Proč ne - geniální nápady bývají jednoduché. Záleží potom na provedení a použití. Pro otestování jsme si vybrali největší typ, který byl momentálně k dispozici - The Pod Red. Na stránkách výrobce najdete přehled ostatních typů, ten náš je přesný střed.

Vnitřek Podu je plný umělohmotných kuliček, a přestože je možné pytlík snadno otevřít a kuličky vysypat, radím, abyste to nedělali, pokud k tomu nemáte vážný důvod. Jednak těžko najdete vhodnější náplň, jednak se pak pytlík poněkud hůře zapíná (suchý zip). Výrobce umožnil otevření hlavně proto, aby nám ušetřil místo v batohu - prázdný sáček zabere prostoru méně, ale mám pocit, že se vyplatí zůstat u originální náplně.

The Pod na zábradlí

Použití opravdu nemůže být jednodušší: našroubujete Pod pod foťák na šroub, přístroj postavíte, foťák uvelebíte a fotíte. To považuji za nejvetší výhodu přístroje. Postavit jej můžete téměř kamkoli, kde je vodorovný povrch, samozřejmě při tom dbejte na stabilitu. The Pod je vyroben z odolného textilního materiálu, na spodní straně je pogumovaný, a tak nehrozí jeho poškození.

Jak už jsem zmínil, existuje v současné době šest verzí, ne všechny jsou (zatím) na trhu i u nás.

The Yellow, Blue, Red Pod

The Green, Black, Silver Pod


Pro kompaktní fotoaparát stačí v podstatě jakákoli verze, doporučil bych jednu z prvních tří. Pro fotografování s těžší zrcadlovkou ale The Red Pod (350 g) doporučit nemůžu - kvůli těžišti vpředu fotoaparát nepříjemně přepadává. Dá se tomu zabránit podložením rukavicemi nebo šátkem, ale to už můžete podobně podložit rovnou fotoaparát. Proto přišel výrobce se verzemi, které mají šroub nikoli uprostřed, ale posunutý směrem ke kraji. U takových si dokážu představit, že jim svůj fotoaparát s teleobjektivem svěřím.

The Pod se hodí pro focení samospouští a pro vnitřní použití - jednodušší focení na dlouhou expozici aby člověk pohledal. "Stativ" poskytne dostatečně nízko umístěné těžiště, abyste se nemuseli obávat o pád fotoaparátu, a focení samospouští je hračka. Také ve městě je obvykle místo, kam sáček položit, byl bych ale opatrnější s pokládáním na zábradlí... Pokud budete fotit ze země, tak nezapomeňte, že moc vysoko foťák nenamíříte.

Výborně se dá The Pod použít jako podložka pod foťák při focení v přírodě nebo ve spojení s bezdrátovou spouští.

The Pod na parapetu

Ve srovnání s Gorillapodem je The Pod méně variabilní. Vítězí, pokud jde o rychlost použití, prohrává, co se týče všestrannosti. Nové tři verze (Green, Black a Silver) vypadají velice nadějně a rozhodně jde o skvělý nápad. Pokud vás neodradí finanční aspekt (400 Kč až 600 Kč), určitě najdete pro The Pod využití. Nebo najdete někoho, kdo využití najde, až ho najde pod stromečkem.


The Pod - hodnocení

Jednoduchý nápad, jednoduché používání, rychlé nasazení a dobrá skladnost jsou hlavní výhody originální náhražky stativu. Pro kompaktní fotoaparáty není problém se stabilitou, u zrcadlovky je potřeba vyzkoušet, případně koupit vyšší verzi. Nejedná se o náhradu stativu.

Skóre: 65 %


Za zapůjčení děkujeme firmě Oehling.cz.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

A je to tady. Canon ukončil prodej posledního kinofilmového fotoaparátu

Poslední kinofilmová zrcadlovka společnosti Canon nese označení EOS-1V.

Po osmdesáti letech zmizí z trhu poslední kinofilmová zrcadlovka značky Canon. Japonská firma se rozhodla ukončit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz