Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neurony nejen v mozku

Počítače se stávají stále výkonnějšími. To se netýká jen mobilních zařízení, to platí obecně. Fyzikální vlastnosti materiálů jsou ale omezené, a proto běží projekty zabývající se neuronovými sítěmi a jejich využití při výpočtech. Na toto téma jsme pro vás
Proč neuronové sítě někdy fungují?

Když se na našem serveru objevil článek o umělé inteligenci, padla v něm zmínka i o neuronových sítích. Protože je to problematika velmi zajímavá a to nejen z toho důvodu, že o ní psal i Bill Gates, připravili jsme pro vás seriál, ve kterém vás s ní seznámíme.
Každý obor lidské činnosti má své zakázané otázky. Například v oblasti společenského chování nikde v žádné naučné knize nenajdete odpověď na otázku, co dělat v případě, když vám nejde přeříznout řízek a přitom nechcete urazit hostitelku. Možnosti jsou jen dvě. Buď máte tvrdý řízek, nebo moc špatný nůž.
Co z toho plyne pro naše téma? Následující seriál vás seznámí s různými přístupy k neuronovým sítím, s jejich vnitřní strukturou, s principy nastavování a řešení úloh. Tím vás nenápadně seznámí se situacemi, kdy by tyto sítě mohly či nemohly fungovat ku prospěchu svého okolí. Pokud se někomu z vás stalo, že se setkal s neuronovou sítí, která nefungovala, pak měl dvě možnosti. Buď řešil příliš složitý problém, což je obdoba tvrdého řízku, nebo používal nevhodný program, coby tupý nůž.

Na co potřebujeme inteligenci?

Tuto základní otázku je třeba zodpovědět dříve, než se pustíme do problematiky neuronových sítí. Inteligenci můžeme chápat ve zjednodušeném smyslu jako schopnost - živého organismu, např. člověka nebo schopnost umělého systému, např. počítače - řešit určitou třídu problémů. Nejčastěji jsme hrdí na to, že jako inteligentní jedinci, majitelé inteligentních zvířat nebo inteligentních programů, umíme - nebo oni umí - něco ojediněle velkolepého, co jiní neumí. Umíme rozpoznat od sebe různé věci nebo situace. Jde nejprve o rozpoznání svých vlastních příbuzných od cizích lidí, později o rozpoznání šikovných lidí od nešikovných, rozpoznání písmen abecedy nebo rozpoznání člověka podle jeho hlasu v telefonním přístroji.

Jako inteligenci můžeme také chápat schopnost zobecnit pojmy. Umíme zobecnit pojem dobra, zla, čísla, samohlásky, podmětu, metafory nebo filozofického názoru. Inteligenci můžeme projevit při vnímání podobností mezi jednotlivými věcmi, které vidíme, slyšíme nebo které si umíme představit. Zajímavý rys inteligence je schopnost rozhodnout se v dané situaci, většinou kvůli užitku z rozhodnutí nebo možnosti tuto situaci vůbec přežít. Inteligenti v době kamenné se správně rozhodovali po spatření zvířete, zda se k němu přiblíží, zda raději utečou, nebo zda ho budou ignorovat, což se vyplácí zejména u medvědů (i když ani zde není výsledek zaručený :). Další aplikací přirozené a umělé inteligence je hledání dovoleného nebo nejlepšího řešení. Snažíme se řešit nový problém novým způsobem, předpovídáme budoucnost chování nějakého systému, počasí nebo stav vody na českých tocích.

Z hlediska praktických aplikací by nás mělo zajímat, jak realizovat umělé vidění a čtení, umělé naslouchání zvukům, porozumění řeči v akustické formě, jak realizovat předpovědi v nejrůznějších situacích, jak se rozhodovat v situacích, které mají technickou nebo ekonomickou povahu. Zamysleme se nyní trochu sebekriticky nad tím, jaký máme vlastně vztah k uměle inteligentním systémům a s jakými uměle inteligentními systémy se obchoduje. Obchod ss umělou inteligencí probíhá hned v několika oborech. Již od šedesátých let se uměle inteligentní systémy používají k vyhlazování signálů v telefonních a radiokomunikačních sítích. V poslední době se dostává do módy rozpoznávání psaného písma, tzv. OCR. Též se používá přibližné vyhledávání informací v nejrůznějších informačních databázích a jiných zdrojích, například na internetu. Smutné je, že ostatní aplikace umělé inteligence orientované na předpověď, rozhodování, řízení technologických procesů a hledání nejlepších řešení jsou obchodně zcela nezajímavé až zbytečné. Co by to mohlo znamenat? Buď tyto aplikace neumíme efektivně vytvářet jako tvůrci neuronových sítí, nebo je civilizace na prahu 21.století objektivně nepotřebuje ke své existenci.

Zamysleme se jako inteligentní bytosti nad tím, jaké složky intelektu potřebujeme k výkonu svých povolání, za které z nich nás zaměstnavatelé platí a které složky svého intelektu musíme trvale potlačovat, aby nás vůbec někdo za své peníze něčím pověřil. To se promítá do oblasti umělé inteligence, kde málokdo z vlastníků peněz je ochoten investovat do systému, který by poskytl pravdivé odpovědi a navíc by k tomu potřeboval skutečné podklady. Nemůžeme se proto divit, že neuronové sítě jako silný nástroj umělé inteligence působí svému okolí rozpaky a kdekdo by je raději viděl jako nefunkční. Přesto neuronové sítě někdy fungují.

Ale o tom, jak fungují, zda-li jsou skutečně inteligentní a ještě spoustu dalších informací se dozvíte v následujících dílech tohoto seriálu. Do té doby nashledanou!

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 151 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 2 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 37 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...