Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neurony nejen v mozku (5)

O tom, jak vlastně neuronové sítě myslí, si povíme v dnešní části našeho seriálu. I přesto, že toto téma může na první pohled působit nesrozumitelně, doufám, že pro vás bude zajímavé a přínosem.

Síť s pevnými vahami

Od roku 1943 můžeme hovořit o umělých neuronových sítích. V tomto roce totiž fyziologové McCulloch a Pitts publikovali první článek, ve kterém přesně formulovali model neuronové sítě s pevnými vahami a doložili ho na příkladech. Chci upozornit, že tito dva badatelé byli nejen fyziologové, ale uměli i základní kupecké počty a algebru. Chtě nechtě budeme muset tyto nástroje používat i my, jinak bychom mohli těžko pochopit, jak tyto sítě vlastně myslí. Pro základní výpočty nám postačí dovednosti typu násobení, sčítání, odčítání a případně jednoduché používání funkcí, takže nemusíte mít žádné přehnané obavy z toho, co vás čeká v dalším textu. Vycházet budeme z následujícího seznamu dovolených hodnot signálu v neuronové síti.

Hodnoty v neuronové síti

Slovní vyjádření Číselná hodnota
ano +1
napůl 0
nevím 0 ?
ne -1

Signály v síti jsme zatím chápali jako velmi obecný pojem. Nejčastěji jsou zpracovávány neuronovými sítěmi logické hodnoty. Hodnotě ANO bude odpovídat hodnota +1, protože je to pro nás pozitivní zjištění. Hodnotě NE hodnota opačná, tedy -1 a hodnotě NAPŮL respektive NEVÍM odpovídá kompromisní hodnota 0. Chceme-li pochopit, jak pracuje síť s pevnými vahami, stačí už jen popsat chování jednoho neuronu v tzv. McCulloch-Pittsově modelu. Chování jednoho neuronu je popsáno vzorcem: y=sign (W0 + W1X1 + W2X2 + ... WnXn)

Kdybychom se na tento vzorec blíže podívali, zjistíme, že jsou zde váhy W a signály X, které se postupně násobí a sčítají. Není to nic světoborného. Matematicky jde o skalární součin vektoru vah a vektoru vstupních signálů a tuto operaci zvládají běžně prodavačky v samoobsluze, když zjišťují celkovou cenu nákupu tím, že násobí postupně množství zboží a jejich ceny.
Jak tedy funguje jednoduchý model neuronu z roku 1943? Vezmeme vstupní signály, které mají dovolené hodnoty v rozsahu od -1 do 1, tyto signály postupně vynásobíme vahami a výsledné hodnoty sečteme. Součet může vyjít jako číslo záporné, kladné, nebo nulové. Ve vzorci uvedená funkce signum vlastně násilím signál zdeformuje tak, aby zase nabýval buď hodnoty 0 v případě, že součet je nulový, hodnoty +1, když je součet kladný, nebo hodnoty -1, když je součet záporný. Takto vzniklý výstupní signál neuronové buňky Y nabývá opět logických hodnot ANO, NE, NAPŮL a je vhodný k dalšímu zpracování. Nejkrásnější na období od roku 1943 do roku 1969 bylo teoretické i heuristické snažení badatelů vedoucí k určení konkrétních vah v síti. V prvním období, které bylo vysloveně heuristické, se nepředpokládalo, že by tyto váhy určovaly nějaký systém automaticky, ale autoři se pokoušeli nalézt různé kombinace ručně. Abychom si přiblížili situaci, podívejme se do tabulky, kde máme veškeré podklady pro řešení prvního problému s duhou.

Kdy vidím duhu?

Prší Svítí Rozhled Duha
-1 -1 -1 -1
-1 -1 +1 -1
-1 +1 -1 -1
-1 +1 +1 -1
+1 -1 -1 -1
+1 -1 +1 -1
+1 +1 -1 -1
+1 +1 +1 +1

Jako lidé máme jasnou zkušenost s tím, že duha není vidět jen tak někdy, ale pouze v případě, kdy současně prší, svítí sluníčko a máme dostatečný rozhled. Potom můžeme při souhře těchto okolností, která nastane málokdy, duhu spatřit. Uvedená tabulka tuto skutečnost popisuje pomocí +1 a -1. V posledním řádku tabulky je jediný případ z osmi základních, kdy je duha vidět. Proto je hodnota výstupu duha rovna +1 pouze v případě, kdy všechny vstupy jsou také rovny +1. Jednotlivé řádky takové tabulky budeme chápat jako vzory k učení neuronové sítě. Celá tabulka je potom množinou vzorů k učení. Při nastavování sítě jde o to, jak všem řádkům vyhovět a nalézt ty nejlepší hodnoty vah W0, W1, W2, W3. V raném období se tyto úlohy řešily zkusmo a heuristicky, a proto se rovnou podívejme na další obrázek, jak takové řešení vycucané z prstu vypadá.

Vidíme zde vstupní červené neurony se slovním označením vstupním výroků a výstupní modrý neuron s výstupním výrokem o duze. Všechny tři váhy od vstupních neuronů mají váhy rovné +1. To znamená, že všechny tři vstupy mají stejně velkou a ještě k tomu pozitivní šanci svou kladnou hodnotou způsobit, že by duha mohla nastat, zatímco jejich záporné hodnoty budou působit proti vzniku duhy. Všimněte si, že v modrém výstupním neuronu je napsáno číslo -2, které odpovídá váze W0. Jak vlastně postupovat při výpočtu výstupního signálu podle uvedeného obrázku? Stačí hodnoty všech vstupů vynásobené +1 sečíst a přičíst -2. Pokud vyjde kladné číslo, zajásáme, protože bude vidět duha. V případě záporného součtu nám duha vidět není. Musíte uznat, že hledání celočíselných vah je dobré na bystření vlastního rozumu podobně jako třeba luštění křížovek. Měli jsme štěstí, že problém s duhou není těžký, a právě jsme vytvořili logickou funkci AND - a současně.
Aby vám z těch jedniček a nešla hlava kolem, pro dnešek na tomto místě skončíme. Příště vyřešíme další logický problém - Kdy jsem spokojen? a zabrousíme i do teorie veřejné volby - k tzv. Hlasovacímu problému.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 146 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 27 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi je 1 příspěvek

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 31 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Snadno s fotkami už i ve Windows. Aplikace Fotografie vyrostla na novou úroveň

v diskusi nejsou příspěvky

24. dubna 2024

Premium Aplikace Fotografie, která je pevnou součástí Windows, slouží nejen k prohlížení obrázků. Stejně...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...