Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Během testů americké lodě budoucnosti vypukl požár

  11:30aktualizováno  15:18
Nejmodernější loď vyvíjená pro americké námořnictvo, neviditelná USS Coronado, měla v pátek problémy s požáry komínů. Stalo se to během testů při plavbě maximální rychlostí. Loď se musela vrátit do loděnice. Námořnictvo přiznalo incident o víkendu.

USS Independence (LCS 2) v Mexickém zálivu, sesterská loď USS Coronado | foto: US Navy

Testy nově vyvinuté vojenské techniky před předáním armádě mají odhalit dětské nemoci a přednosti stroje. Během jedné takové zkoušky v Mexickém zálivu začala nečekaně hořet izolace komínů.

Nejprve začal hořet komín, který odvádí spaliny pravého motoru. Když byly plameny uhašeny a začala se hledat příčina vznícení, začaly hořet identické rozvody levého motoru.

Nechtěně se tak prověřila činnost automatických hasicích systémů lodě s minimálním počtem členů posádky. Loď se do loděnice vrátila na pohon plynovými turbínami.

Podívejte se, jak Američané testují loď budoucnosti

Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Na palubě se nacházeli kromě zástupců námořnictva také zaměstnanci výrobce a subdodavatelů. O události informuje server Defense News. Incident lodě z programu LCS USS Coronado se stal během druhého dne testování na moři. V inkriminovaném okamžiku plula loď maximální rychlosti na dieselový pohon.

Fotogalerie

Námořnictvo zveřejnilo, že očekává jen malá poškození, ale jejich rozsah neupřesnilo. Problém je v tom, že loď je z hliníku, který není odolný vysokým teplotám, a tak se snadno taví.

USS Coronado je čtvrtou postavenou lodí programu LCS, druhou typu LCS 2. Radarová "neviditelnost" je dána sklony ploch lodě v kombinaci se speciálním nátěrem. Loď je velmi stabilní a rychlá. Má tři trupy, jeden hlavní a dva užší boční trupy (tzv. trimaran).  Maximální rychlost je vyšší než 40 uzlů (74 km/h).

O pohon se stará dvojice dieselových motorů MTU 20V 8000 M90 pro ekonomický režim plavby. Pro získání maximální rychlosti slouží dvojice plynových turbín General Electric LM 2500.

Čím vynikají lodě programu LCS

LCS je novou kategorií menších hladinových válečných lodí námořnictva Spojených států amerických. Vedle sebe existují naprosto odlišné konstrukce od firmy Lockheed Martin  (LCS 1) a General Dynamics (LCS 2).

Loď třídy LCS 1

Loď třídy LCS 1

USS Independence (LCS 2) v Mexickém zálivu, sesterská loď USS Coronado

Loď třídy LCS 2

LCS (littoral combat ship) je označení programu na vývoj lodí, které mají sloužit v mělkých pobřežních vodách (doslovný překlad LCS je pobřežní bojová loď). Neviditelné LCS mají nahradit fregaty třídy Oliver Hazard Perry a minolovky tříd Osprey a Avenger.

Systémy jsou maximálně automatizovány, posádka je ve srovnání s tradiční lodí minimální. Díky kontejnerům se rychle a snadno změní účel lodě. Např. minolovka se výměnou kontejnerů promění na protiponorkovou nebo rychlou transportní loď.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Jak jsme opevňovali Československo. K maskování posloužil i komín

Dělostřelecké sruby pro trojice 10cm kasematních houfnic budované v systému...

Prohlédněte si jedinečné fotografie z výstavby opevnění proti chystaně německé invazi. První modernější železobetonové...

Přes Sověty dostalo generála Knorra šest láhví whisky a holčička

Do Ivančic se vrátily ostatky rodáka a vojáka z vylodění v Normandii Miloše...

Generál Miloš Knorr se rozhodl po únoru 1948 uprchnout z republiky. S pomocí netradičních prostředků a jednoho špatného...

Zlí novináři šíří fámy. Vůdce musí udeřit, psal o roku 1938 německý voják

Obálka Gittnerovy knihy Über den Böhmerwald ins Sudetenland z roku 1939.

Přes 200 000 uprchlíků, mnoho mrtvých, zranění a uvěznění, mnoho zničených budov a odstřely mostů a cest v...

Najdete na iDNES.cz