Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neviditelnost prý není nemožná

  8:49aktualizováno  8:49
Harry Potter a Rumburak dokázali zmizet s pomocí kouzelného pláště. Neviditelný muž H.G. Wellse se stal neviditelným po spolknutí zázračné látky.

Neviditelnost | foto: Profimedia.cz

Ale teoretický fyzik Ulf Leonhardt působící na Svatoondřejské univerzitě ve Skotsku věří, že nejrealističtěji dokázala zmizet neviditelná žena Sue Stormová, jedna ze superhrdinek komiksu Fantastická čtyřka. Neviditelnost by prý v nedaleké budoucnosti nemusela být nemožná.

"V tomto kresleném příběhu kolem sebe usměrňuje světlo s pomocí silového pole," řekl Leonhardt agentuře Reuters. "Nejvíc se to blíží tomu, co budou technici pravděpodobně v budoucnu schopni uskutečnit," uvedl.

Neviditelnost je v tomto pojetí optický klam, že určitý objekt či osoba nejsou na daném místě. Leonhardt uvedl příklad vody vířící kolem kamene. Voda jej obtéká, víří kolem něj a teče dál, jako by jí předtím nic nestálo v cestě. "Jestliže nahradíte vodu světlem, neviděli byste, že tam něco je, protože světlo obtéká osobu nebo předmět. Světlo přicházející z pozadí byste vnímali, jako kdyby vepředu nic nebylo," vysvětluje vědec.

Ve studii zveřejněné v odborném časopise New Journal of Physics Leonhardt popsal fyzikální zákonitosti teoretických zařízení, která by mohla navozovat dojem neviditelnosti. "Neviditelná žena zakřivuje prostor kolem sebe, aby ohnula světlo. Tato zařízení by takový zakřivený prostor napodobila," poodhalil britský fyzik.

I když takové přístroje existují stále pouze v oblasti teorie, podle Leonhardta vědci vyvíjejí umělé materiály s neobvyklými vlastnostmi, které by bylo možné použít na zařízení pro neviditelnost.

První přístroje založené na tomto principu ale nejspíš naleznou jiné uplatnění. "Postupně vyvíjíme materiály směřující k tomu, že první zařízení budou pravděpodobně použity na ohýbání radarových vln nebo elektromagnetických vln používaných mobilními telefony," nastínil expert. Takové mechanismy by mohly sloužit jako ochrana elektronických zařízení před signály z mobilních telefonů.

Pracuje se na prototypu

Ke konci května oznámila vědecká skupina Johna Pendryho, pracující v laboratořích Imperial College London, že je jen kousek od zhotovení materiálu, který dokáže učinit člověka nebo jakýkoli objekt neviditelným.

Obraz, který vidíme, je tvořen světlem, které je odraženo předměty, na které koukáme. Méně kostrbatě, předmět vidíme proto, že odráží světlo, které zachytí naše oko. Pokud by materiál světlo neodrazil, ale propustil, stává se neviditelným. Příkladem budiž perfektní skleněná tabule.

Na tomto principu bude pracovat i nově vyvíjený materiál. Ten bude vyroben z mikroskopických světlo vodivých vláken. Ta světlo neodrazí, ale pohltí, provedou skrz materiál a na druhé straně vyzáří ven. Pro oko tedy světlo projde stejně, jako kdyby tam žádná překážka nebyla.

Ke zneviditelnění se používají třeba kamery

Už v roce 2003 zkoušel neviditelnost Susumu Tachi s využitím technologie X´tal. Tu má na svědomí společnosti Crystal Vision a spíše než neviditelnost využívá termín optická kamufláž. Systém je založen na nápadu promítat na osobu či předmět obraz prostoru za tímto objektem, který se následně stane  jakoby průhledným. Více zde.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Dotykový displej místo klávesnice: Apple si patentoval hrbolaté řešení

Apple pracuje na notebooku, který má místo klávesnice dotykový displej s...

Klávesnice, která se mění podle toho, jakou aplikaci právě používáte. Nebo může úplně zmizet a dát prostor obsahu....

Zakázat, povolit, zakázat. Plány na zbraně musely znovu z internetu

Před navržením Liberatoru Defense Distributed vytvořila návrhy na výroby 3D

Soud v USA předběžným opatřením zabránil zveřejnění digitalizovaných plánů na výrobu zbraní. Dokumenty si však stačily...

Volvo XC60 D5 2016 · ČR, DPH
Volvo XC60 D5 2016 · ČR, DPH

r.v. 2016, naj. 44 346 km, diesel
770 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz