Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neviditelný nápis odhalí jen fotoaparát. Staneme se hledači pokladů nebo obětí reklamy?

aktualizováno 
Zpráva napsaná na zdi, kterou pouhým okem nevidíte, ale na fotce se zobrazí jasnou bílou barvou. Za pár let možná budou takové neviditelné nápisy všude. Budou chránit filmy v kině před kopírováním, sdělovat informace návštěvníkům v muzeu...

Na displeji vlevo dole je blesk, který lidské oko na šatech nevidí... | foto: http://kameraflage.com/

Představte si, že si v galerii vyfotíte obraz, a když na displeji kontrolujete, jestli snímek vyšel, všimnete si nápisu "Už jste navštívili naši kavárnu? Čerstvá káva jen za $2.99." Nevěřícně se podíváte na prázdnou zeď - žádný nápis tam není. Má snad váš foťák vlčí mlhu?

Samozřejmě nemá. Musíme se smířit s tím, že digitální technologie mají o chlup větší rozlišovací schopnost než lidské oko, alespoň co se vlnových délek týče. A to inspirovalo studenta MIT k vytvoření jeho zobrazovací technologie s názvem Kameraflage. Na svých stránkách propaguje vynález, pomocí něhož můžeme psát nebo kreslit nápisy, které lidské oko nezachytí, ale CCD a CMOS čipy ano.

Možnosti použití se zdají neomezené

Je jasné, že pokud se tato technologie ukáže býti funkční, promítne se dosti rychle do mnoha oblastí - především do reklamy a do módy. Černé tričko, které na fotce odhalí nápis, se může stát hitem - po světě už běhá dostatek digitálních fotoaparátů a foticích mobilních telefonů na to, aby se skrytá zpráva neztratila. Může to být cokoli - od vtipné grafiky přes reklamní slogan až po "zavolej mi na číslo...".

Svoji módní premiéru si Kameraflage odbyla na podzimní módní přehlídce loni v Paříži. Opět se měly módní produkty vybavené skrytými nápisy Kameraflage objevit na přehlídce v San Diegu před deseti dny, ale fotky zatím nejsou k dispozici.

 Na fotce je blesk, který na šatech nevidíme - ukázka technologie Kameraflage

Na obrázku je modelka Becky Hehn, mrak na jejích šatech je na digitální fotce obohacený o blesk, který běžným okem nevidíme.

Reklama na tisíc způsobů

Ještě větší poprask ale může nastat v reklamním průmyslu. Reklamní nápisy propagující vše možné i nemožné by se tak totiž mohly dostat i na místa, kde dosud býti nesměly - muzea, galerie, architektonické památky. Další možností je soutěž, kdy budou hledači indicií fotit vše možné a hledat skryté nápisy prakticky na každé prázdné stěně. Což je pochopitelně další šance pro reklamu.

 Kameraflage v galerii

Na horním obrázku je pohled lidským okem, na spodním fotografie pořízená digitálním fotoaparátem. Jde o ukázku (montáž).


Další použití navrhuje Connor Dickie, vynálezce technologie a CEO společnosti Kameraflage, v kinech. Buď může být filmové plátno popsáno skrytými znaky, což znemožní pořizování pirátských kopií filmů pomocí videokamery během promítání. A nebo, jak radí on, využít této příležitosti ke vkládání skrytých sdělení do filmu. Zvědavý divák je může odhalovat pomocí videokamery nebo mobilního telefonu, zatímco ostatní si jich ani nevšimnou. Nutno říci, že toto použití se nám zdá nejméně vhodné - nebo chcete, aby v kině všichni kolem vás drželi zapnuté mobily namířené na plátno?

Kino

Funguje to vůbec?

Ano, dokážeme si představit, co by se s takovou technologií dalo dělat. To ale neznamená, že je skutečně funkční. Connor Dickie, student MIT a bývalý zaměstnanec CBC, píše, že zatím čeká na udělení patentu, a proto nejspíš nechce zveřejňovat detaily. Na stránce "technologie" tak najdeme jen toto stručné vysvětlení:

"Kameraflage je umožněná tím, že digitální fotoaparáty vidí širší spektrum světla než lidské oko. Přizpůsobením obsahu těmto vlnovým délkám jsme schopni vytvořit scénu, která je neviditelná samotnému oku, ale lze ji spatřit, pokud je vyfotografována digitálním fotoaparátem." Vysvětlení doprovází následujícím schématem.

Schéma


Na druhou stranu je pravda, že fotoaparáty se snaží tyto rozdíly eliminovat a podávat tak co nejpřirozenější výstup. Smysl by dávalo, kdyby se obrazce zobrazily po osvícení bleskem, ale to není případ Kameraflage, ta má fungovat i pro digitální kamery nebo iPhone (na ukázce), které nejsou blesky vybaveny.

Na zodpovězení těchto otázek a uvedení technologie do praxe si tak asi ještě budeme muset počkat. Pak ale podle Connora a jeho kolegyně Sarah Logieové nebude stát technologii nic v cestě: "Kameraflage nevyžaduje žádný software. Stačí jakákoli digitální kamera, fotoaparát nebo mobilní telefon s foťákem."

Odkazy

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Jak fotografie vzala obživu malířům. Šlechta na začátku obrazové revoluce

Josef Colloredo-Mannsfeld: Koupající se, SOA Praha, fond Ústřední ředitelství...

Pořízení fotografií vnímáme dnes díky mohutnému rozvoji digitálních technologií jako běžnou součást našeho života....

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Najdete na iDNES.cz