Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Neviditelný nápis odhalí jen fotoaparát. Staneme se hledači pokladů nebo obětí reklamy?

aktualizováno 
Zpráva napsaná na zdi, kterou pouhým okem nevidíte, ale na fotce se zobrazí jasnou bílou barvou. Za pár let možná budou takové neviditelné nápisy všude. Budou chránit filmy v kině před kopírováním, sdělovat informace návštěvníkům v muzeu...

Na displeji vlevo dole je blesk, který lidské oko na šatech nevidí... | foto: http://kameraflage.com/

Představte si, že si v galerii vyfotíte obraz, a když na displeji kontrolujete, jestli snímek vyšel, všimnete si nápisu "Už jste navštívili naši kavárnu? Čerstvá káva jen za $2.99." Nevěřícně se podíváte na prázdnou zeď - žádný nápis tam není. Má snad váš foťák vlčí mlhu?

Samozřejmě nemá. Musíme se smířit s tím, že digitální technologie mají o chlup větší rozlišovací schopnost než lidské oko, alespoň co se vlnových délek týče. A to inspirovalo studenta MIT k vytvoření jeho zobrazovací technologie s názvem Kameraflage. Na svých stránkách propaguje vynález, pomocí něhož můžeme psát nebo kreslit nápisy, které lidské oko nezachytí, ale CCD a CMOS čipy ano.

Možnosti použití se zdají neomezené

Je jasné, že pokud se tato technologie ukáže býti funkční, promítne se dosti rychle do mnoha oblastí - především do reklamy a do módy. Černé tričko, které na fotce odhalí nápis, se může stát hitem - po světě už běhá dostatek digitálních fotoaparátů a foticích mobilních telefonů na to, aby se skrytá zpráva neztratila. Může to být cokoli - od vtipné grafiky přes reklamní slogan až po "zavolej mi na číslo...".

Svoji módní premiéru si Kameraflage odbyla na podzimní módní přehlídce loni v Paříži. Opět se měly módní produkty vybavené skrytými nápisy Kameraflage objevit na přehlídce v San Diegu před deseti dny, ale fotky zatím nejsou k dispozici.

 Na fotce je blesk, který na šatech nevidíme - ukázka technologie Kameraflage

Na obrázku je modelka Becky Hehn, mrak na jejích šatech je na digitální fotce obohacený o blesk, který běžným okem nevidíme.

Reklama na tisíc způsobů

Ještě větší poprask ale může nastat v reklamním průmyslu. Reklamní nápisy propagující vše možné i nemožné by se tak totiž mohly dostat i na místa, kde dosud býti nesměly - muzea, galerie, architektonické památky. Další možností je soutěž, kdy budou hledači indicií fotit vše možné a hledat skryté nápisy prakticky na každé prázdné stěně. Což je pochopitelně další šance pro reklamu.

 Kameraflage v galerii

Na horním obrázku je pohled lidským okem, na spodním fotografie pořízená digitálním fotoaparátem. Jde o ukázku (montáž).


Další použití navrhuje Connor Dickie, vynálezce technologie a CEO společnosti Kameraflage, v kinech. Buď může být filmové plátno popsáno skrytými znaky, což znemožní pořizování pirátských kopií filmů pomocí videokamery během promítání. A nebo, jak radí on, využít této příležitosti ke vkládání skrytých sdělení do filmu. Zvědavý divák je může odhalovat pomocí videokamery nebo mobilního telefonu, zatímco ostatní si jich ani nevšimnou. Nutno říci, že toto použití se nám zdá nejméně vhodné - nebo chcete, aby v kině všichni kolem vás drželi zapnuté mobily namířené na plátno?

Kino

Funguje to vůbec?

Ano, dokážeme si představit, co by se s takovou technologií dalo dělat. To ale neznamená, že je skutečně funkční. Connor Dickie, student MIT a bývalý zaměstnanec CBC, píše, že zatím čeká na udělení patentu, a proto nejspíš nechce zveřejňovat detaily. Na stránce "technologie" tak najdeme jen toto stručné vysvětlení:

"Kameraflage je umožněná tím, že digitální fotoaparáty vidí širší spektrum světla než lidské oko. Přizpůsobením obsahu těmto vlnovým délkám jsme schopni vytvořit scénu, která je neviditelná samotnému oku, ale lze ji spatřit, pokud je vyfotografována digitálním fotoaparátem." Vysvětlení doprovází následujícím schématem.

Schéma


Na druhou stranu je pravda, že fotoaparáty se snaží tyto rozdíly eliminovat a podávat tak co nejpřirozenější výstup. Smysl by dávalo, kdyby se obrazce zobrazily po osvícení bleskem, ale to není případ Kameraflage, ta má fungovat i pro digitální kamery nebo iPhone (na ukázce), které nejsou blesky vybaveny.

Na zodpovězení těchto otázek a uvedení technologie do praxe si tak asi ještě budeme muset počkat. Pak ale podle Connora a jeho kolegyně Sarah Logieové nebude stát technologii nic v cestě: "Kameraflage nevyžaduje žádný software. Stačí jakákoli digitální kamera, fotoaparát nebo mobilní telefon s foťákem."

Odkazy

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Nikdo si nevšimne, že ho fotíte. Panasonic uvedl Lumix na pouliční fotku

Panasonic GX9

Můžete se dívat jakoby do země a přitom fotit svět před sebou. Panasonic na Mallorce představil systémový fotoaparát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz