Nevíte, co o prázdninách? Zkuste elektronické knihy

  • 16
Letní čas dovolených a prázdnin umožňuje provozovat různé činnosti, na které se během roku nemuselo dostat. Jednou z nich může být i četba. Ale proč s sebou tahat těžké knihy, když je jich takové množství v elektronické podobě? Chcete si přečíst Harryho Pottera na počítači či PDA?
Internet je pro mnohé synonymem obrovské zásobárny informací. Ty mají různou podobu a jednou z nich může být digitalizovaná kniha. A přesně tak, jak se prostřednictvím internetu dají získat hudební nebo video soubory, je možno získat i knihu v elektronické podobě a posléze si ji přečíst na počítači, PDA, či jiných systémech.

Výhodou takových elektronických knih je skutečnost, že nezabírají prostor v zavazadle a nic neváží. Mohou mít různé multimediální funkce, takže místo obrázků si prohlédnete krátké video, nebo uslyšíte zpěv ptáka z ornitologické příručky. A samozřejmě – v mnoha případech jsou zdarma.

Patrně největší kategorii knih dostupných na internetu tvoří různé vzdělávací a učební texty. Vyplývá to z vývoje celosvětové počítačové sítě, jejíž počátky jsou spojovány s akademickou komunitou. Najít lze ale samozřejmě i další druhy literatury. Vedle velkých literárních děl tak lze narazit i na prvotiny neznámých autorů. Tak jako v jiných oblastech, i zde je možné nalézt kvalitu hned vedle braku.

Jazyky

I když můžeme souhlasit s průpovídkou „co je české, to je hezké“, svět se na to tak nedívá. Čeština sice do oblasti elektronických knih proniká čím dál tím více, většinou se ale bez ní budete muset obejít. Největší úspěchy při hledání vámi požadovaného titulu dosáhnete při výběru knih napsaných anglicky, následně německy, francouzsky a španělsky.

Formáty

Elektronické knihy označované anglickou zkratkou „eBook“, „e-book“ a pod. využívají ke svému zobrazení několika formátů. Počet těchto formátů se neustále rozšiřuje, přesně podle toho, jaké se objevují nové specializované prohlížeče digitálních knih. Mezi formáty s největší možností využití patří různé textové soubory s příponami jako .txt, .rtf, .doc atd. Možná ještě jednodušší je použití knih, které jsou „baleny“ i s vlastním prohlížečem a jsou distribuovány v podobě spustitelného souboru .exe. Opatrnost týkající se spustitelných souborů je i tady na místě, nikdy nevíte, zda s e-knihou nezískáváte i vir nebo trojského koně. Další velice rozšířený formát, v němž jsou elektronické knihy ukládány, je .PDF, který je učený pro volně dostupný prohlížeč Acrobat Reader.

Setkat se také lze s „obrázkovými“ formáty (.gif, .png a pod.). Tyto formáty obsahují naskenované, či nafocené originální knihy. Takto se po internetu pohybuje například kopie aktuálního dílu příběhů o Harry Potterovi. Mezi nevýhody takových formátů patří fakt, že v takto zdigitalizované knize nelze využít vyhledávací nástroje, a také to, že mají mnohem větší nárok na úložný prostor.

Další - již specializované - formáty, mezi které patří třeba .lib, označují soubory s e-booky, které si prohlédnete většinou pouze ve specializovaném prohlížeči (v našem případě MS Reader).

Různé knihy, různé podmínky

Jak z předchozích řádků vyplývá, v elektronické podobě se objevují jednak tituly, které jsou pouhými kopiemi knih vydaných v papírové podobě, ale i originály, které doposud na papíru nevyšly.

Také licenční politika je u různých titulů odlišná. Jedny jsou distribuované bez jakýchkoliv omezení pro další publikování, zatímco volnému šíření jiných brání tvrdé podmínky. S tím souvisí i otázka ceny. Velké množství takových knih je k dispozici zdarma, ale ve většině případů je potřeba platit.

Jak se k elektronické knize dostat?

I při vyhledávání elektronických knih je možno s relativním úspěchem využívat běžné internetové vyhledávače. Úspěch závisí jednak na relativní popularitě té které knihy a také na dobře formulovaném dotazu, tak aby se člověk neprobíral horou recenzí na zmíněný titul. Dobrým zdrojem jsou také různé sítě umožňující sdílení souborů a vyhledávání mezi nimi. A pak jsou tu různé knihovny a knihkupectví, které se na e-booky buď specializují, nebo je mají pouze jako jednu z nabídek.

Mezi jednu z největších knihoven s elektronickými knihami na světě patří „Projekt Gutenberg“. Několik tisíc knih je zde uloženo ve formátu .txt, případně zabaleno v .zip. Tyto knihy nejsou jen v angličtině, ale i v dalších více než dvou desítkách jazyků, mezi nimiž se nachází například bulharština, ale ne čeština.

Zajímavý rozcestník lze nalézt na stránkách webu Cyber Read, kde lze jednotlivé elektronické knihy vyhledávat také podle platformy, na níž je možné je číst. Kolekci knih zdarma (většinou v .PDF) nabízí stránka Free-ebooks. Tématické zaměření začíná romány a končí příručkami pro managery. Asi 2000 knih klasické literatury je uloženo na adrese webu Bibliomania.com.

Pokud byste se zajímali o aktuální novinky v oblasti elektronických knih, neměli byste minout web s názvem eBook Palace. Objevují se zde jednak informace o nových knihách, ale také o prohlížečích a dalších tématech, která s elektronickými knihami souvisejí. Podobné zaměření má i stránka eBook AD.

České elektronické knihy a knihovny

I na českém webu je k dispozici množství knih v různých jazycích včetně češtiny. Pozornost si zaslouží projekt Karlovy univerzity s označením ČTE (České texty elektronicky), v jehož rámci jsou převáděny do elektronické podoby různé texty především vzdělávacího charakteru. Další elektronické knihy zdarma a v češtině objevíte v elektronické knihovně Atheneum. Možná největší zdroj elektronických knih v češtině nabízí web Palmknihy.cz. Především vzdělávací texty obsahuje elektronická knihovna Matematicko-fyzikální fakulty UK. Přehledně uspořádaný seznam několika desítek knih v češtině různého zaměření můžete navštívit na stránkách s názvem Česká literatura na internetu. Český rozcestník s odkazy na relativně velké množství knih se nachází na RoboVě stránce o knihách.

Doporučte

Internet nabízí nepřeberné množství míst, kde se lze ke knihám v elektronické podobě dostat. Pokud jste narazili na adresu, kde se nachází nějaká zajímavá kniha nebo celá knihovna, neváhejte a podělte se o ni v diskuzi pod článkem s ostatními. Pokud možno uvádějte i nástin obsahu knihy či tématické zaměření knihovny.