Nevíte, jak šokovat? Co si tak obléci počítač?

  • 3
Od vzniku prvních počítačů ušlo lidstvo již poměrně dlouhou cestu. Nyní již při výrobě počítačových systémů hovoří nejen počítačoví odborníci, ale například i designéři. Možná právě jejich spoluprací vznikl nápad na počítač, který můžete mít stále s sebou.
Možná jste již někdy snili o počítači, který byste si mohli vzít kdykoliv s sebou a zároveň jste byli minimálně omezováni v ostatních činnostech, pokud jej používáte. Jednou z takových alternativ je počítač, který si doslova můžete vzít na sebe (ang. wearable computer). Takový počítač umožní jeho uživateli mít volné ruce na jakoukoliv jinou práci. Nemusí tedy držet svůj notebook, Tablet PC, ale můžete se věnovat i jiným činnostem. Pokud k takovému systému přidáme například ovládání hlasem či speciální ovládací rukavici, stává se takový počítač téměř dokonalým sluhou.

Jak to vypadá?

Člověka, který používá takový druh přenosného počítače, poznáte na první pohled. Především upoutá náhlavní zobrazovací systém, který může někomu připomínat vybavení bojovníků v některých sci-fi příbězích. Jako další vybavení někteří vývojáři navrhli klávesnici připoutanou na rukáv předloktí a jiní například speciální myš, která ke své práci nepotřebuje podložku. Samotný počítač je zpravidla umístěn v batůžku, který uživatelé nosí na zádech. Komunikační rozhraní využívá zase vymožeností a komfortu bezdrátového přenosu dat.

Wearable Computers

Na šesté výroční konferenci s názvem International Symoposium on Werable Computers, která se podobnými systémy zabývala, bylo na přidružené výstavce představeno několik produktů a periférií, z nichž si některé budou moci případní uživatelé již nyní nebo v budoucnu zakoupit. Spíše ale mají v této fázi vývoje demonstrovat pokrok, kterého bylo v oboru dosaženo.

Například společnost Microvision představila „osobní zobrazovací systém“ NOMAD. Ten se začal prodávat již na začátku tohoto roku a zatím se prý podařilo prodat na 70 kusů.

Jiný systém společnosti Georgia Tech, který obsahuje malý monitor připevnitelný na brýle, malou klávesnici podobnou těm z mobilních telefonů a počítač vážící 1,5 libry, jenž je umístěný v malém batůžku, je drahý asi 4500 amerických dolarů.

Wearable Computers

Očekává se, že pokud se podaří rozjet hromadnou výrobu, klesne cena jednotlivých komponent až na desetinu.

Systémy pro slepé i pro obchodníky

Využití těchto počítačových systémů je opravdu široké. Mohou jej používat například obchodníci, kteří v prostojích, které mají například při čekání na spoj, mají možnost vyřizovat své e-maily nebo kdykoliv sledovat aktuální informace.

Piloti malých letadel dostávají šanci sledovat oblohu a zároveň informace z palubních přístrojů.

Také se objevily první nápady, jak tyto přenosné počítače využít pro pomoc postiženým lidem. DRISHTI – tak se tento v podstatě navigační systém pro slepé jmenuje - využívá kamery, která sleduje prostor, kterým se slepec pohybuje, a hlásí mu případné problémy. Vše je přitom doplněno globálním pozičním systémem (GPS) a databází, kde se shromažďují údaje o umístění domů, sloupů, zábradlí a dalších překážek, se kterými se může uživatel setkat.


Témata: GPS, Notebook