Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nevíte, v čem otevřít nějaký soubor? My ano

aktualizováno 
Poměrně lehce se můžete dostat do situace, kdy vám známý či kolega pošle nějaký soubor a vy ho ve svém PC nemůžete otevřít, protože prostě nemáte odpovídající programové vybavení. To se vám však již nestane, pokud nahlédnete do tohoto článku.

Firmy, které se zabývají výrobou software, používají pro své aplikace celou řadu formátů. V praxi to potom znamená, že pro obrázky, videa, dokumenty, hudbu atd., je zapotřebí vždy jiný formát. Proto vám dnes vám přinášíme několik aplikací, jež slouží jako prohlížeče několika multimediálních souborů jako PDF, SXW, XML, XLS, DOC, PPT, AVI, MPEG, DVD Video, nekompletních videí a ještě více.

Níže naleznete deset aplikací, které by se vám jistě při každodenní práci s PC mohly hodit. Díky nim otevřete celou řadu souborů s různými koncovkami. Samozřejmě však nejde o všelék na všechny soubory. Na světě existuje tisíce koncovek. Pokud se setkáte s nějakou, kterou ne a ne otevřít, tak využijte další možnost.

Na stránkách Ako na počítač či PNDesign naleznete abecedně roztříděné koncovky souborů včetně jejich variant a hlavně popisu, k čemu slouží, případně i odkaz k programu. Lehce si tak už můžete třeba přes Google zjistit, kterým programem soubor otevřít a následně ho použít.

Foxit PDF Reader 2.1 – freeware
Potřebujete-li prohlížet dokumenty ve formátu PDF a nejste-li spokojeni s aplikací Adobe Reader, můžete zkusit alternativu s označením Foxit PDF Reader. K dispozici je pro všechny zdarma a slouží nejen k prohlížení PDF dokumentů, ale také třeba ke čtení eBooků. Jeho předností je především rychlá práce a především mnohem kratší čas potřebný k otevření dokumentu.

 • Stahujte na této adrese (2,1 MB).


  Media Player Classic 6.4 – freeware

  Jde o multimediální přehrávač ne náhodou podobný klasickému Windows Media Playeru. Avšak na rozdíl od svého předchůdce toho umí mnohem více. Umožňuje totiž přehrávat celou řadu multimediálních formátů. Jen namátkou – DVD Video, AVI, MPEG, QuickTime, RealMedia, MP3, Ogg a mnohem a mnohem více. Proč tedy instalovat více multimediálních programů, když vám stačí tento, který se navíc ani instalovat nemusí?

 • Stahujte na této adrese (1,8 MB).


  PowerPoint, Excel a Word Viewer 2003 - freeware

  Pro vytváření prezentací, dokumentů a grafů slouží mnoha uživatelům programy PowerPoint, Word a Excel. Ty jsou ovšem součástí ne zrovna levného kancelářského balíku MS Office. Ale aby i tyto formáty Microsoft rozšířil mezi nemajetné uživatele, vytvořil aplikace, které umožňují soubory pro tyto aplikace pouze prohlížet. Programy PowerPoint Viewer, Word Viewer a Excel Viewer 2007 tak umožňují spouštění plnohodnotných prezentací, čtení dokumentů a XLS souborů. Soubory lze otevírat a tisknout, nelze je však upravovat.

 • Prohlížeč PowerPoint Viewer 2007.
 • Prohlížeč Word Viewer 2003.
 • Prohlížeč Excel Viewer 2003.


  Sada Microsoft Office Compatibility Pack 3.0 – freeware

  Pokud jste majiteli kancelářského balíku do verze Microsoft Office 2003, potom máte možná problémy s otevíráním dokumentů, které byly vytvořeny novější verzí tohoto balíku. V tom případě si stáhněte a nainstalujte sadu Microsoft Office Compatibility Pack pro formáty souborů aplikace Word, Excel a PowerPoint 2007.

 • Stahujte na této adrese (27,6 MB).


  Visioo-Writer 0.6 – GPL

  Pokud vám přijde soubor od někoho, kdo používá jako textový editor OpenOffice.org, potom si ho bez tohoto balíčku neotevřete. A to ani v Microsoft Office. Řešením je však speciální prohlížeč s názvem Visioo-Writer. Stačí ho pouze nainstalovat a začít používat. Má poněkud krkolomnější ovládání, avšak uživatelé, kteří znají i jiný OS než Microsoft, si toho ani nevšimnou.

 • Stahujte na této adrese (3,8 MB).


  ExplorerView – trial

  ExplorerView si poradí s více než stovkou různých typů multimediálních souborů. V přehledném uživatelském rozhraní, podobném klasickému Průzkumníku ve Windows, umí program prohlížet obrázky a přehrávat hudbu a video.

 • Stahujte na této adrese (11,3 MB).


  XML Viewer 3.0 – freeware

  Pomocí XML Vieweru můžete prohlížet obsah souborů v XML formátu, přidávat a ubírat položky či modifikovat jejich vlastnosti. Program také podporuje metodu táhni a pusť, která umožňuje snadnější manipulaci se soubory a položkami.

 • Stahujte na této adrese (1,7 MB).


  AVIPreview 0.26 alpha – freeware

  Možná se vám již někdy stalo, že jste video s příponou AVI nemohli přehrát. Videa uložená v AVI musí být kompletní. Při dekódování (tedy přehrávání) potřebuje přehrávač pracovat s kompletním souborem, nejen s jeho částí. Avšak nezoufejte, s nástrojem s výstižným názvem AVIPreview, není ještě nic ztraceno. Tato pomůcka vám totiž umožní prohlédnout si některé části z obsahu videa.

 • Stahujte na této adrese (49 KB).


  Daemon Tools 4.10 – adware

  Možná tento nástroj znáte především jako produkt, který emuluje optické mechaniky. Avšak umí toho více. Dokáže totiž pracovat s image soubory. V praxi to znamená, že otevře a připojí image jako mechaniku. Podporované jsou soubory s koncovkami – b5t (BlindWrite images), b6t (BlindWrite images), bwt (BlindRead images), ccd (CloneCD images), cdi (DiscJuggler images), cue (Cue sheets), iso (Standard ISO images), mds (Media Descriptor Files), nrg (Nero images), pdi (Instant CD/DVD images) a isz (Compressed ISO images).

 • Stahujte na této adrese (1,8 MB).


  Exif Reader 3.0 – freeware

  Exif Reader je vyspělý nástroj na prohlížení EXIF dat digitálních fotografií ve formátu JPG. Program dokáže vytáhnout veškeré informace z tzv. MarkerNote, takže kromě základních vlastností obrázku můžete také zjistit, jakým fotoaparátem byl focen, jaké byly nastaveny hodnoty (clona, čas, stav baterie, byl-li použit blesk atd.) a mnoho dalšího.

 • Stahujte na této adrese (353 KB).


 • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

  Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

  Další z rubriky

  Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

  Tipy a triky pro Windows 10

  Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

  Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

  Ilustrační foto - bezpečnost

  Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

  Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

  Tipy a triky pro Windows 10

  Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

  Najdete na iDNES.cz