Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nevíte, v čem otevřít nějaký soubor? My ano

aktualizováno 
Poměrně lehce se můžete dostat do situace, kdy vám známý či kolega pošle nějaký soubor a vy ho ve svém PC nemůžete otevřít, protože prostě nemáte odpovídající programové vybavení. To se vám však již nestane, pokud nahlédnete do tohoto článku.

Firmy, které se zabývají výrobou software, používají pro své aplikace celou řadu formátů. V praxi to potom znamená, že pro obrázky, videa, dokumenty, hudbu atd., je zapotřebí vždy jiný formát. Proto vám dnes vám přinášíme několik aplikací, jež slouží jako prohlížeče několika multimediálních souborů jako PDF, SXW, XML, XLS, DOC, PPT, AVI, MPEG, DVD Video, nekompletních videí a ještě více.

Níže naleznete deset aplikací, které by se vám jistě při každodenní práci s PC mohly hodit. Díky nim otevřete celou řadu souborů s různými koncovkami. Samozřejmě však nejde o všelék na všechny soubory. Na světě existuje tisíce koncovek. Pokud se setkáte s nějakou, kterou ne a ne otevřít, tak využijte další možnost.

Na stránkách Ako na počítač či PNDesign naleznete abecedně roztříděné koncovky souborů včetně jejich variant a hlavně popisu, k čemu slouží, případně i odkaz k programu. Lehce si tak už můžete třeba přes Google zjistit, kterým programem soubor otevřít a následně ho použít.

Foxit PDF Reader 2.1 – freeware
Potřebujete-li prohlížet dokumenty ve formátu PDF a nejste-li spokojeni s aplikací Adobe Reader, můžete zkusit alternativu s označením Foxit PDF Reader. K dispozici je pro všechny zdarma a slouží nejen k prohlížení PDF dokumentů, ale také třeba ke čtení eBooků. Jeho předností je především rychlá práce a především mnohem kratší čas potřebný k otevření dokumentu.

 • Stahujte na této adrese (2,1 MB).


  Media Player Classic 6.4 – freeware

  Jde o multimediální přehrávač ne náhodou podobný klasickému Windows Media Playeru. Avšak na rozdíl od svého předchůdce toho umí mnohem více. Umožňuje totiž přehrávat celou řadu multimediálních formátů. Jen namátkou – DVD Video, AVI, MPEG, QuickTime, RealMedia, MP3, Ogg a mnohem a mnohem více. Proč tedy instalovat více multimediálních programů, když vám stačí tento, který se navíc ani instalovat nemusí?

 • Stahujte na této adrese (1,8 MB).


  PowerPoint, Excel a Word Viewer 2003 - freeware

  Pro vytváření prezentací, dokumentů a grafů slouží mnoha uživatelům programy PowerPoint, Word a Excel. Ty jsou ovšem součástí ne zrovna levného kancelářského balíku MS Office. Ale aby i tyto formáty Microsoft rozšířil mezi nemajetné uživatele, vytvořil aplikace, které umožňují soubory pro tyto aplikace pouze prohlížet. Programy PowerPoint Viewer, Word Viewer a Excel Viewer 2007 tak umožňují spouštění plnohodnotných prezentací, čtení dokumentů a XLS souborů. Soubory lze otevírat a tisknout, nelze je však upravovat.

 • Prohlížeč PowerPoint Viewer 2007.
 • Prohlížeč Word Viewer 2003.
 • Prohlížeč Excel Viewer 2003.


  Sada Microsoft Office Compatibility Pack 3.0 – freeware

  Pokud jste majiteli kancelářského balíku do verze Microsoft Office 2003, potom máte možná problémy s otevíráním dokumentů, které byly vytvořeny novější verzí tohoto balíku. V tom případě si stáhněte a nainstalujte sadu Microsoft Office Compatibility Pack pro formáty souborů aplikace Word, Excel a PowerPoint 2007.

 • Stahujte na této adrese (27,6 MB).


  Visioo-Writer 0.6 – GPL

  Pokud vám přijde soubor od někoho, kdo používá jako textový editor OpenOffice.org, potom si ho bez tohoto balíčku neotevřete. A to ani v Microsoft Office. Řešením je však speciální prohlížeč s názvem Visioo-Writer. Stačí ho pouze nainstalovat a začít používat. Má poněkud krkolomnější ovládání, avšak uživatelé, kteří znají i jiný OS než Microsoft, si toho ani nevšimnou.

 • Stahujte na této adrese (3,8 MB).


  ExplorerView – trial

  ExplorerView si poradí s více než stovkou různých typů multimediálních souborů. V přehledném uživatelském rozhraní, podobném klasickému Průzkumníku ve Windows, umí program prohlížet obrázky a přehrávat hudbu a video.

 • Stahujte na této adrese (11,3 MB).


  XML Viewer 3.0 – freeware

  Pomocí XML Vieweru můžete prohlížet obsah souborů v XML formátu, přidávat a ubírat položky či modifikovat jejich vlastnosti. Program také podporuje metodu táhni a pusť, která umožňuje snadnější manipulaci se soubory a položkami.

 • Stahujte na této adrese (1,7 MB).


  AVIPreview 0.26 alpha – freeware

  Možná se vám již někdy stalo, že jste video s příponou AVI nemohli přehrát. Videa uložená v AVI musí být kompletní. Při dekódování (tedy přehrávání) potřebuje přehrávač pracovat s kompletním souborem, nejen s jeho částí. Avšak nezoufejte, s nástrojem s výstižným názvem AVIPreview, není ještě nic ztraceno. Tato pomůcka vám totiž umožní prohlédnout si některé části z obsahu videa.

 • Stahujte na této adrese (49 KB).


  Daemon Tools 4.10 – adware

  Možná tento nástroj znáte především jako produkt, který emuluje optické mechaniky. Avšak umí toho více. Dokáže totiž pracovat s image soubory. V praxi to znamená, že otevře a připojí image jako mechaniku. Podporované jsou soubory s koncovkami – b5t (BlindWrite images), b6t (BlindWrite images), bwt (BlindRead images), ccd (CloneCD images), cdi (DiscJuggler images), cue (Cue sheets), iso (Standard ISO images), mds (Media Descriptor Files), nrg (Nero images), pdi (Instant CD/DVD images) a isz (Compressed ISO images).

 • Stahujte na této adrese (1,8 MB).


  Exif Reader 3.0 – freeware

  Exif Reader je vyspělý nástroj na prohlížení EXIF dat digitálních fotografií ve formátu JPG. Program dokáže vytáhnout veškeré informace z tzv. MarkerNote, takže kromě základních vlastností obrázku můžete také zjistit, jakým fotoaparátem byl focen, jaké byly nastaveny hodnoty (clona, čas, stav baterie, byl-li použit blesk atd.) a mnoho dalšího.

 • Stahujte na této adrese (353 KB). • Nejčtenější

  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

  Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

  Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

  Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

  YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

  Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

  Další z rubriky

  Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

  Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

  Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

  Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

  Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

  Najdete na iDNES.cz