Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ničili jsme nezničitelnou USB klíčenku. Dárek nejen pro dobrodruhy

aktualizováno 
Zkusili jsme zničit USB klíčenku značky Kingston. Vařili jsme ji, zamrazili do kostky ledu, přejeli autem a mlátili kladivem. Vydržela téměř vše. Fotky z Crash testu uvnitř.

Kingston DataTraveler Secure | foto: Lubor Jarkovský

Ne každý výrobce věří svým produktům natolik, aby je byl ochoten poskytnout do crash testu, jenž ukáže, jestli je jeho výrobek schopen vydržet i v extrémních podmínkách. Společnost Kingston nás proto poměrně překvapila, když do naší redakce poslala za účelem provedení zátěžového testu USB flash disk DataTraveler Secure.

Kingston DataTraveler Secure

 Kingston DataTraveler Secure
USB paměťová klíčenka

512 MB - 976 Kč
1 GB - 1400 Kč
2 GB - 2400 Kč
4 GB - 5900 Kč


Proti kladivu i proti zlodějům

Novinka od Kingstonu není jen obyčejnou klíčenkou, ale především nástrojem pro bezpečné přenášení dat z počítače do počítače. Klíčenka totiž pracuje s 256bitovým AES (Advanced Encryption Standard) šifrováním, jenž zamezí při případné ztrátě či krádeži, aby se k vašim souborům kdokoliv dostal a měl možnost je zneužít ve svůj prospěch.

K vytvoření hesla a úpravě dalších nastavení navíc nepotřebujete instalovat vůbec žádný software z CD. Ihned po prvním připojení k počítači se totiž prográmek My Traveler nainstaluje automaticky z paměti klíčenky. Kromě práce s šifrováním slouží například i k pohodlnému odpojení flash disku z operačního systému. Není potřeba kliknout na ikonu Bezpečně odebrat hardware a vybírat ze změti připojených zařízení, ale stačí v My Traveler jednou odklepnout Odpojit a flash disk je okamžitě odhlášen.

Nás ale více než softwarová ochrana dat zajímala ta hardwarová - ve smyslu, co je klíčenka schopna vydržet, aniž by se z ní ztratila data. Náš test byl samozřejmě kapku extrémní a je nám jasné, že se těžko váš miniaturní přenosný flash disk ocitne například ve vřící vodě, ale můžete si podle něho alespoň udělat obrázek, jestli splňuje tento Kingston vaše nároky. Pokud často cestujete, pohybujete se ve vlhkém prostředí či velkých mrazech, určitě s sebou nechcete mít nějak šidítko.

 Den první – otloukánek

Po vybalení Traveleru z obalu a jeho připojení k počítači jsme na něj nahráli různé typy souborů o celkové velikosti 450 MB. Celková kapacita paměti je 512 MB, přičemž Kingston dodává tento model i s kapacitami 1, 2 a 4 GB. Ale k samotnému crash testu.

Začali jsme poměrně nenáročným házením Traveleru o zeď. Nepředpokládali jsme, že by pro jakýkoliv harddisk smrtící otřesy nějak ovlivnily flashovou paměť, ale šlo spíše o test výdrže šasi. Tělo klíčenky je však vyrobeno z velmi tvrdého plastu, který odolal i tvrdým nárazům na betonovou stěnu, takže jsme se žádné destrukce nedočkali. Dokonce se povrchu Traveleru neobjevily ani žádné výrazné šrámy. Občas pouze odlétla odnímatelná kytka USB konektoru.

Den druhý – vodní lázeň

Následujících čtyřiadvacet hodin strávila chlouba Kingstonu ve sklenici s vodou. I když pronikla kapalina i do jejího nitra, funkčnost nebyla ovlivněna a s nahranými soubory jsme pracovali vesele dál. Nicméně nás trošku zklamalo, že není tělo lépe uzavřeno, protože vody v něm bylo překvapivě hodně.

Kingston DataTraveler Secure

Výsledkem této části testu ale je, že pokud vám flash disk spadne do vody, nemusíte se bát, že by s ním byl amen. Není ovšem žádným tajemstvím, že pobyt ve vodě by přežila i jiná paměť (například náš Memory Stick si s vodou poradil také).

Den třetí – výlet na Sibiř

Voda v kapalném stavu flashce neublížila a tak jsme předpokládali, že její zamražení do kostky ledu už by mohlo zatím nezdolnou přenosnou paměť zlomit. Obzvláště, když zůstalo množství životodárné tekutiny i uvnitř jejího těla. Nechali jsme ji tedy zmrznout v mrazáku chladícím na mínus čtyřiadvacet stupňů a v těchto podmínkách strávila celý den. Následovalo pozvolné rozmrazování a následné odsekávání ledu, jak můžete vidět na fotkách.

Kingston DataTraveler Secure

Kingston DataTraveler SecureKingston DataTraveler SecureKingston DataTraveler Secure

Po vysvobození paměti ze zajetí ledu jsme ji opět nechali půlhodinky v mrazáku, aby získala původní teplotu a poté ji připojili k počítači. Ani při tak nízké teplotě nepřestala fungovat a zjevně přežila i roztahování ledu ve svém nitru. Části jejího těla už sice nedoléhaly tak pěkně k sobě jako před zmrazením, ale funkčnost nebyla ovlivněna.

Den čtvrtý – paměťová polévka

Nechali jsme zbytek dne DataTraveler odpočívat na stole a vrátili se k němu následující ráno. Na pořadu byl test s vřící vodou, od kterého jsme neočekávali nic jiného, než že přestane paměť fungovat. Minuta strávená v bublající vodě opravdu udělala své. I když nedokonala dílo zkázy zcela. Paměť totiž částečně fungovala – odhlašovala a přihlašovala se s několikavteřinovým intervalem ze systému, takže přenos dat do počítače nebyl u větších souborů prakticky možný a bylo nám jasné, že pro běžnou práci už bude klíčenka nepoužitelná (tak to alespoň vypadalo).

Kingston DataTraveler Secure

Flashku jsme nechali dvě hodiny odpočinout, ale žádná změna v odhlašování a přihlašování k počítači nenastala. Následovala další minuta varu, která už paměť zničila definitivně. Po připojení k počítači se Kingston rozsvítil, dokonce se přihlásil, ale oznamoval, že do něho máme vložit paměťovou kartu. Předpokládali jsme tedy, že byla zničena pouze flash paměť, nikoliv další obvody.

Den pátý – auto, pár ran kladivem a překvapení na konec

 
Alternativně: soubor ke stažení ZDE.

Přestože už byla paměť v pánu, tělo, jenž ji chránilo, zůstalo v podstatě nepoškozené. Přišlo tedy na řadu oblíbené přejíždění autem, které, jak jsme očekávali, nepřineslo žádné výraznější škody. Můžete se podívat jak na fotky, tak krátký video záznam.

Kingston DataTraveler Secure Kingston DataTraveler Secure

Nezbývalo nám tedy nic jiného než vzít do ruky kladivo a umístit pár pěkných ran přímo na nápis Kingston. Plast se promáčkl a po pár dalších úderech se flash disk rozlétl na tři kusy. Uvnitř jsme si všimli vysrážených kapek vody, ale jinak vypadalo vše v pořádku. Osušili jsme proto paměť jako takovou a tělo nechali ležet na stole.

Kingston DataTraveler Secure Kingston DataTraveler Secure

Po připojení k počítači nás čekal doslova šok. Klíčenka se opět přihlásila, což by ještě nebylo nic překvapivého, ale žádala zformátování. Po formátu se jevila opět jako plně funkční a systém oznamoval, že na ní máme k dispozici 480 MB volného prostoru. Kopírování dat proběhlo bez problémů rychlostí kolem 6 MB/s. Skutečně jsme byli po předchozích zprávách operačního systému přesvědčeni, že už je paměť nadobro zničena, ale jak vidno, nebyla.

Samozřejmě, že bychom ji mohli bez šasi vložit do žhavého uhlí, ožehnout plamenem letlampy či prostě a jednoduše rozdupat, ale myslím, že je předem jasné, že něco takového by opravdu nepřežila. Ve své schránce však dokázala odolat mrazu i vřící vodě, což je celkem obdivuhodné, vzhledem k tomu, že se nejedná o model výrobcem označený jako ultra odolný. Vždyť Kingston DataTraveler neudělal ani vodotěsným. Nikdo vám tedy nemůže zaručit, že zrovna vámi zakoupený kousek vodu či velké teplotní výkyvy přežije. My jsme o většinu dat přišli, ale samotná paměť se po formátu vzpamatovala a to opravdu nikdo z nás nečekal.

Po právu lze tedy Kingston DataTraveler nazvat (téměř) nezničitelnou flashovou USB pamětí.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Další z rubriky

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Najdete na iDNES.cz