Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nigerijci mohou využít repasovaná PC k vykrádání účtů

  9:41aktualizováno  9:41
Britové prodávají do Nigérie recyklované počítače, které tam pomohou zvýšit počítačovou gramotnost tamních obyvatel. Někteří Nigerijci, známí svou vynalézavostí při vykrádání účtů důvěřivců, však tato PC využívají k získání informací o bankovních účtech jejich původních majitelů.

Nigerijští podnikavci dali jméno jednomu z nebezpečí, které číhá na důvěřivce v jejich e-mailových schránkách. Řeč je o tzv. Nigerijském spamu. Nyní se možná stejní lidé již nemusí nikoho ptát, zda jim poskytne obnosy, které zpronevěří. Stačí jim k tomu totiž recyklovaná PC z jejichž špatně smazaných pevných disků údaje potřebné k přístupu k bankovnímu kontu oběti získají.

Za 20 liber prodávají Angličané do Nigérie repasované počítače, zisk z takového prodeje však může podle serveru BBC rychle přejít ve ztrátu. Jejich původní uživatelé, kteří je dali k recyklaci, se totiž příliš nezatěžují s kvalitním mazáním pevných disků, kde se může nacházet řada citlivých údajů. Alespoň to tvrdí bezpečnostní expert Owen Roberts, kterého se BBC zeptala.

O tom, že problematika mazání dat z pevných disků je složitější a zpravidla nestačí pouze jedno smazání citlivého souboru, jsme již na internetu psali. V některých případech se uživatelé dokonce zbavují záznamových zařízení, odkud data vůbec nemazali. Podle předloňské studie britské společnosti Remploy, která se zabývá recyklováním počítačů, ukázala, že data před likvidací počítače z harddisku vymazalo pouze 23 procent společností. Podle jiné studie, kterou provedla společnost O&O Software nedostatečně smaže data na pevných discích před jejich prodejem prodejem více než 90% uživatelů.

K podobným závěrům došli dva studenti Massachusetts Institute of Technology (MIT), kteří v roce 2003 nakoupili přes různé zdroje 158 použitých harddisků za zhruba 1000 amerických dolarů. Při jejich následném zkoumání pak Simson Garfinkla a Abbi Shelata nalezli přes to, že většina z nich byla naformátovaná, přibližně 5 00 čísel kreditních karet, lékařské zprávy, podrobné osobní a firemní finanční informace a například také celé gigabajty e-mailových zpráv a pornografie. Na jednom z nesmazaných harddisků, který byl původně součástí bankomatu objevili výpis finančních transakcí za celý rok. Ze studie při nákupu 10 starších pevných disků naleznete se 75% pravděpodobností citlivé či tajné údaje nebo data. Další zjištění obou studentů si můžete přečíst v článku Prodali jste svůj starý harddisk? Možná z něj teď někdo páčí vaše smazaná data.



Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...



Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

Plány společnosti ARM do roku 2020

Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Najdete na iDNES.cz