Nigerijci mohou využít repasovaná PC k vykrádání účtů

  • 51
Britové prodávají do Nigérie recyklované počítače, které tam pomohou zvýšit počítačovou gramotnost tamních obyvatel. Někteří Nigerijci, známí svou vynalézavostí při vykrádání účtů důvěřivců, však tato PC využívají k získání informací o bankovních účtech jejich původních majitelů.

Nigerijští podnikavci dali jméno jednomu z nebezpečí, které číhá na důvěřivce v jejich e-mailových schránkách. Řeč je o tzv. Nigerijském spamu. Nyní se možná stejní lidé již nemusí nikoho ptát, zda jim poskytne obnosy, které zpronevěří. Stačí jim k tomu totiž recyklovaná PC z jejichž špatně smazaných pevných disků údaje potřebné k přístupu k bankovnímu kontu oběti získají.

Za 20 liber prodávají Angličané do Nigérie repasované počítače, zisk z takového prodeje však může podle serveru BBC rychle přejít ve ztrátu. Jejich původní uživatelé, kteří je dali k recyklaci, se totiž příliš nezatěžují s kvalitním mazáním pevných disků, kde se může nacházet řada citlivých údajů. Alespoň to tvrdí bezpečnostní expert Owen Roberts, kterého se BBC zeptala.

O tom, že problematika mazání dat z pevných disků je složitější a zpravidla nestačí pouze jedno smazání citlivého souboru, jsme již na internetu psali. V některých případech se uživatelé dokonce zbavují záznamových zařízení, odkud data vůbec nemazali. Podle předloňské studie britské společnosti Remploy, která se zabývá recyklováním počítačů, ukázala, že data před likvidací počítače z harddisku vymazalo pouze 23 procent společností. Podle jiné studie, kterou provedla společnost O&O Software nedostatečně smaže data na pevných discích před jejich prodejem prodejem více než 90% uživatelů.

K podobným závěrům došli dva studenti Massachusetts Institute of Technology (MIT), kteří v roce 2003 nakoupili přes různé zdroje 158 použitých harddisků za zhruba 1000 amerických dolarů. Při jejich následném zkoumání pak Simson Garfinkla a Abbi Shelata nalezli přes to, že většina z nich byla naformátovaná, přibližně 5 00 čísel kreditních karet, lékařské zprávy, podrobné osobní a firemní finanční informace a například také celé gigabajty e-mailových zpráv a pornografie. Na jednom z nesmazaných harddisků, který byl původně součástí bankomatu objevili výpis finančních transakcí za celý rok. Ze studie při nákupu 10 starších pevných disků naleznete se 75% pravděpodobností citlivé či tajné údaje nebo data. Další zjištění obou studentů si můžete přečíst v článku Prodali jste svůj starý harddisk? Možná z něj teď někdo páčí vaše smazaná data.