Nike+iPod: Budou vás nutit běhat a běhat a běhat a běhat a běhat

aktualizováno 
Nike+ je krokoměr, který spolupracuje s iPodem. Je dobrým pomocníkem pro ty, kteří jsou stejně líní jako autor tohoto článku. Ukáže vám ukáže, kolik jste spálili kalorií, zda jste se od minule v běhu zlepšili, nebo naopak.

S malým oválným čipem, který se vkládá do boty, budete o svém pravidelném i nepravidelném běhání vědět vše. Kolik kilometrů, za jak dlouho, jak rychle i kolik kalorií jste spálili.

Nové iPody nano a touch dokonce umí zobrazit průběh celého běhu graficky přímo na displeji. Data si můžete odeslat přes iTunes na svůj účet předem vytvořený na stránkách Nike+ a progres sledovat v přehledné on-line aplikaci na monitoru počítače.

Podle našich zkušeností je běhání opravdu návyková záležitost (i u líných jedinců). Navíc tím, že máte možnost své výsledky podrobně sledovat, se lépe donutíte k dalšímu zlepšení. Pokud běháte sami, určitě uvítáte možnost poslechu hudby nebo třeba lekcí angličtiny.

Co to stojí

Zařízení Nike+ spolupracuje se všemi iPody kromě iPodu shuffle. Sestává ze dvou částí. Vysílače umístěného v botě a přijímače, který připojíte k přehrávači. Dohromady je pořídíte za cca 700 Kč. Pouze čip lze koupit za 500 Kč.

K novému iPodu touch a iPhonu dokonce nic připojovat nemusíte, vše potřebné mají tyto modely již integrováno přímo v sobě. Stačí tedy vložit čip do boty a vyrazit.

Ceny iPodů začínají na 3559 Kč za 8GB nano.

Nike+ boty a iPod nano

Nike+ boty, iPod nano předposlední verze, pouzdro na ruku, dongl pro bezdrátovou komunikaci s čipem v botě. 

Další variantou je Nike náramek na ruku nazvaný Sportband. Ten je samozřejmě levnější než jakýkoliv iPod a umí v podstatě to samé. Pořídíte jej za cca 1500 Kč.

V balení naleznete i čip do boty, který je shodný s tím pro iPod. Sportband logicky nepřehrává ani hudbu ani filmy. Nabízí pouze malý monochromatický displej pro zobrazení výše zmíněných údajů.

Baterie v čidlu sice nelze vyměnit, ale podle výrobce vydrží přes 1 000 hodin běhání.

iPod Touch a Nike+ - probíhá synchronizace s čidlem

iPod touch a Nike+ - probíhá synchronizace s čidlem

iPod Touch a Nike+ - základní menu během běhu

iPod touch a Nike+ - základní menu během běhu

Jak to funguje

Nastavení celé věci je velmi jednoduché. Potřebný software už mají nové iPody nahraný v sobě od výrobce, takže po připojení přijímače stačí pohnout botou a Nike+ začne měřit. Vše podstatné je popsáno v našem videu.

iPod Touch a Nike+ - základní obrazovka

iPod touch a Nike+ - základní obrazovka, kde si vyberete druhu tréninku.

iPod Touch a Nike+ - probíhající kalibrace čidla

iPod touch a Nike+ - probíhající kalibrace čidla

Poprvé musíte pouze nastavit svoji hmotnost, aby přístroj mohl přibližně počítat úbytek kalorií. Výrobce doporučuje přístroj kvůli přesnosti měření zkalibrovat. Nejlépe na běžeckém oválu.

My jsme tak neučinili a přesto nám iPod ukazoval poměrně přesné údaje o uběhnuté vzdálenosti. Porovnávali jsme jej se systémem Garmin Forerunner 310XT. Ten samozřejmě nabízí díky vystavěnému GPS a snímači srdeční frekvence více možností, je však také výrazně dražší (7990 Kč).

iPod Touch a Nike+ - nastavení vzdálenosti pro kalibraci čidla nebo přímo pro běh

iPod touch a Nike+ - nastavení vzdálenosti pro kalibraci čidla nebo přímo pro požadovanou délku běhu

iPod Touch a Nike+ - nastavení požadovaného počtu kalorií ke spálení

iPod touch a Nike+ - nastavení požadovaného počtu kalorií ke spálení

Před vyběhnutím si můžete na iPodu nastavit takzvaný powersong, což by měla být písnička, která vás v té nejhorší chvíli opět nakopne. Vyvoláte ji jednoduše stiskem jediného tlačítka.

iPod Touch a Nike+ - souhrnné výsledky lze z iPodu Touch i mazat

iPod touch a Nike+ - souhrnné výsledky lze přímo z iPodu i mazat.

iPod Touch a Nike+ - nastavení časovky

iPod touch a Nike+ - nastavení časovky

Příliš se nám neosvědčilo nosit iPod v opasku na ruce. Není to pohodlné, ale na druhou stranu nemusíte přehrávač neustále zamykat tlačítkem Hold, aby nedošlo k nechtěnému přerušení měření nebo reprodukce. Raději jsem iPod nosil v ledvince s pitím nebo kapsičce na tričku, případně teď v zimě v kapse u bundy. V těchto případech je však zamknutí iPodu nezbytné.

iPod Touch a Nike+ - souhrnné výsledky po doběhnutí, dostatečné množství dat ke kalibraci čidla

iPod touch a Nike+ - souhrnné výsledky po doběhnutí. Přehrávač nabízí opakovanou kalibraci pro zpřesnění měření.

iPod Touch a Nike+ - souhrnné výsledky pro všechny uskutečněné běhy

iPod touch a Nike+ - souhrnné výsledky pro všechny doposud uskutečněné běhy

Vybrat si můžete ze tří způsobů běhu. Na čas, vzdálenost a podle spálených kalorií. Nejjednodušší je čtvrtá možnost, kdy pouze aktivujete měření a po doběhnutí jej zase vypnete.

Pokud však chcete například spálit 1000 kalorií, jednoduše si tuto hodnotu nastavíte a iPod s Nikem vás budou honit do té doby, dokud je nespálíte. Analogicky to funguje s během na čas a vzdálenost.

K běhu si můžete pustit písničku dle sestavených seznamů, ale lze běhat i zcela bez hudby. Hlasové povely slyšíte v obou případech výborně.

Nike+ boty a iPod nano

Nike+ boty a iPod nano

Po doběhnutí si lze přímo na displeji přečíst, kolik kilometrů bylo překonáno, v jakém čase a v jakém tempu. Na novém iPodu nano a novém iPodu touch máte k dispozici i grafický průběh joggingu. Na ose y máte čas a na ose x pak vzdálenost. Ihned vidíte, ve kterých částech jste tempo vypustili a kde jste naopak běželi naplno.

Nike+ boty a iPod nano

Nike+ boty - místo pro umístění čipu. V botě jej vůbec necítíte. Nevadí mu ani občasné promoknutí obuvi.

Nike+ boty a iPod nano

Nike+ boty - anatomicky tvarovanou vložku je potřeba před vložením čipu vyjmout. Stačí to udělat jednou. Vyndávat čip z boty vůbec nemusíte.

Veškeré výsledky se archivují jak přímo v iPodu, tak především ve vašem profilu umístěném na stránkách Nike+. Data mohou být samozřejmě neveřejná, ale celý projekt je postaven na tom, že se porovnáváte s ostatními a výsledky byste tedy logicky zveřejnit měli.

Nike+ - Na stránce můžete podrobvně studovat váš běh. Zlomové body jsou vždy označeny počtem uběhnutou vzdáleností a tempem. Můžete si také označit jaké bylo počasí, jak se vám běželo a kudy terén cesty.

Nike+ - Na stránce můžete podrobně studovat svůj běh. Zlomové body jsou vždy označeny uběhnutou vzdáleností a tempem. Můžete si také označit jaké bylo počasí, jak se vám běželo a jaký byl terén cesty.

Nike+ vás může i trénovat. POmůže začátečníkům přejít z chůze do běhu a zkušeným běžcůms přípravou na maraton.

Nike+ vás může i trénovat. Pomůže začátečníkům přejít z chůze do běhu a zkušeným běžcům s přípravou na maraton.

Nike+ - takto vypadá podrobně naplánovaný trénink na půl maraton.

Nike+ - takto vypadá podrobně naplánovaný trénink na půlmaraton.

Pokud vlastníte iPod a chcete udělat něco pro svoje zdraví, je Nike+ jednoduchý způsob, jak začít.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Legendární hudební přehrávač Winamp se vrací. Bude prý umět všechno

Logo přehrávače WinAmp

Softwarový přehrávač MP3 od společnosti Nullsoft měl na počítači počátkem století nainstalovaný každý. A kdo ne, ten...

RHA představila nejmenší magnetoplanární sluchátka pro fajnšmekry

Nývlt Václav: RHA

Na berlínském výstavišti jsme si krátce poslechli očekávanou novinku britské společnosti RHA, nejmenší magnetoplanární...

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...Najdete na iDNES.cz