Nikon představil revoluční foťáky V1 a J1. Umí i hýbající se fotografie

aktualizováno 
Nikon představil revoluční systém digitálních fotoaparátů, který označuje jednoduše jako "Nikon 1". Využije jej ve dvou nových modelech: fotoaparátech V1 a J1. Oba patří do desetimegapixelové kategorie, umožňují výměnu objektivů a natáčí video ve full HD kvalitě.

Digitální fotoaparáty systému Nikon 1 budou vybaveny mikroprocesorem rychlejším než jsou procesory většiny současných profesionálních fotoaparátů. Proto se můžete těšit na zcela nové funkce. Například půjde, dle informací výrobce, pořizovat snímky před a po stisknutí spouště. To znamená, že už při stisknutí spouště se zhotoví snímek. Foťák pak udělá ještě jeden navíc těsně po domáčknutí spouště.

K dispozici díky tomu budou i nové expoziční režimy, které využívají vysokou rychlost zpracování (umožněnou expresním obvodem EXPEED 3). Režim "Pohyblivá momentka", kdy přístroj současně zaznamenává zpomalenou videosekvenci a statický snímek, průběžně je zkombinuje a vytvoří tak fotografii, která "se hýbe".

Funkce "Inteligentní výběr snímku" zase využije technologie pořizující snímky před a po stisku spouště. Po pouze jediném stisknutí zaznamená celkem 20 fotografií v plném rozlišení. Systém uloží pět nejlepších snímků, které vybere podle výrazu obličeje, kompozice a zaostření a nejlepší z nich vám nabídne k uložení.

I další funkce budou pro řadu uživatelů zajímavé: během natáčení videa i v maximální kvalitě, tedy ve full HD, lze bez přerušení natáčení pořídit statický snímek v plném rozlišení. Možné bude také natáčet velice zpomalené záznamy.

Nikon 1 V1

Nikon 1 V1

Vlajkovou lodí bude dražší z obou novinek: Nikon 1 V1. Ten je nejmenším fotoaparátem na světě v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy, vybavených vestavěným elektronickým hledáčkem. Nikon 1 J1 by zase měl být nejmenším fotoaparátem na světě v kategorii digitálních fotoaparátů s výměnnými objektivy, vybavených obrazovým snímačem větším než 2,54 cm (1 palec).

Srdcem obou novinek je CMOS snímač (13,2 × 8,8 mm), který obsahuje cca 10,1 milionů efektivně využitelných obrazových buněk. Samozřejmostí je možnost ukládat snímky nejenom ve formátu JPEG, ale také v bezztrátovém formátu RAW. Maximální citlivost čipu lze nastavit na hodnotu ISO 3200, ve speciálním režimu pak dokonce na ISO 6400. 

Nikon 1 J1

Nikon 1 J1

Jednou z nejzajímavějších funkcí na obou fotoaparátech je jejich sekvenční režim, ve kterém půjde snímat rychlostí až 10 snímků za sekundu, a to v maximálním rozlišení. Pokud si zamknete ostření, bude tak dostupná dokonce i expresní rychlost 60 snímků za sekundu. 

S novinkami lze natáčet i ozvučené video, a to v maximální full HD kvalitě, tedy v rozlišení 1920 × 1080 bodů v režimu 60i nebo 30p. Oba modely se liší především tím, že dražší V1 je vybaven velmi kvalitním elektronickým hledáčkem (rozlišení 1,4 milionů pixelů, 100 % pokrytí snímané scény).

Ostření bude také dostatečně "smart" - při fotografování rychle se pohybujících objektů se snímač přepne na automatické zaostřování s fázovou detekcí a 73 zaostřovacími poli. Při fotografování nehybných nebo špatně osvětlených objektů zvolí fotoaparát automatické zaostřování s detekcí kontrastu a 135 zaostřovacími poli. S modely půjdou použít čtyři nové objektivy a díky adaptéru lze nasadit i objektivy s bajonetem typu Nikon F.

Zbývá zájemce o tyto povedené kousky upozornit, že v prodeji se objeví (pravděpodobně i na našem trhu) 20. října 2011. Nikon 1 V1 bude stát v základním setu s objektivem (10 - 30 mm) 18 990 Kč, model Nikon 1 J1 pak se stejným objektivem 12 990 Kč.

Specifikace Nikon 1 V1

 • Snímač: CMOS senzor, 10,1 miliónů pixelů, ISO 100 - 6400
 • Úprava expozice: Automatika, přednastavené scény, manuální režim, korekce ± 3,0 EV po 0,3 EV krocích
 • LCD panel: úhlopříčka 3 palce, 921 000 pixelů
 • Paměť: podpora SD, SDHC a SDXC
 • Napájení: li-ion baterie
 • Rozměry: 11,3 × 7,6 × 4,4 cm
 • Hmotnost: 294 gramů
 • Dostupnost: říjen 2011

Specifikace Nikon 1 J1

 • Snímač: CMOS senzor, 10,1 miliónů pixelů, ISO 100 - 6400
 • Úprava expozice: Automatika, přednastavené scény, manuální režim, korekce ± 3,0 EV po 0,3 EV krocích
 • LCD panel: úhlopříčka 3 palce, 460 000 pixelů
 • Paměť: podpora SD, SDHC a SDXC
 • Napájení: li-ion baterie
 • Rozměry: 10,6 × 6,1 × 3 cm
 • Hmotnost: 277 gramů
 • Dostupnost: říjen 2011
Autor:

Nejčtenější

Kolem právě prolétli mimozemšťané, říkají vědci. Vyvrátit jim to nelze

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Vyšší lidé trpí častěji řadou rakovin. Důvod je zřejmě zcela triviální

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu

Pravděpodobnost vzniku rakoviny je větší u lidí vyššího vzrůstu. A to zřejmě proto, že mají v těle více buněk,...

Republikáni přebarvili USA pomocí chytrého plánu. Nenápadně a legálně

Jak se republikánům podařilo přebarvit mapu USA na červeno...

Přestože voličů demokratů je v USA už deset let více, republikánská strana má většinu v obou komorách parlamentu. Za...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Další z rubriky

Zájem lidí klesá, trh s fototechnikou zažívá nejrušnější rok za desetiletí

Photokina 2018 byla ve znamení nástupu plnoformátových bezzrcadlovek.

Trh s fotoaparáty se chystá na největší změnu od příchodu digitálních zrcadlovek. Právě je má totiž nahradit nový typ...

Panasonic útočí. Má dvě full frame bezzrcadlovky a spojenectví se Sigmou

Panasonic představil své prvni full frame bezzrcadlovky řady Lumix S.

Panasonic chce razantně vstoupit do souboje plnoformátových bezzrcadlovek. Modely LUMIX S1R a S1 umí, ve své kategorii...

Podívejte se, jak fotí první Canon svého druhu, nový EOS R

Testovací snímek nové full frame bezzrcadlovky Canon EOS R

Minulý týden společnost Canon představila po třiceti letech první výraznou inovaci v plnoformátovém portfoliu systému...

Najdete na iDNES.cz