Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nikon představil revoluční zrcadlovku. U modelu D800 vylepšil, co se dalo

aktualizováno 
Nikon D800 má celokovové tělo odolné vodě a prachu, čip s 36 miliony pixelů a třípalcový displej odolný proti poškrábání. Dokáže natáčet Full HD video s volitelnou snímkovací frekvencí. Zpracování fotek zajišťuje procesor Expeed 3 a 14bitový A/D převodník.

Nikon D800 | foto: Nikon

Zrcadlovka D800 přináší mnoho vylepšení, které zkušený fotograf musí ocenit. Jasným marketingovým tahákem je rozlišení FX CMOS čipu 36,3 Mpix. Důležitější je však zkratka FX v názvu, která označuje velikost čipu - 35,9 x 24 mm, tedy téměř full frame (velikost kinofilmového políčka). Hodnotu ISO lze nastavit v rozmezí 100 až 6 400 s možností rozšíření na 50 až 25 600. Snímací čip si navrhla a vyrábí přímo firma sama.

Nikon D800
Nikon D800

Snímky zpracovává procesor Expeed 3  s 12kanálovým čtením signálu za pomoci 14bitového A/D převodníku. Díky nim dokáže Nikon zachytit až 4 snímky za sekundu v plném rozlišení. Při přepnutí do DX lze nasnímat až 5 respektive s battery packem až 6 snímků za sekundu. 

Vylepšen byl i nyní aktivní D-lighting, který umožnuje práci s jasem ve fotografované scéně. Zjednodušeně řečeno, zabrání vzniku přesvícených míst (přepalů) tím, že prosvětlí tmavší části scény. Aktivní funkce by přitom podle tvrzení výrobce neměla mít vliv na rychlost snímání. Stejně tak by ji neměla ovlivnit ani zapnutá redukce šumu při fotografování na vysoké ISO.

Rozpoznávání scény a detekce obličeje je díky RGB snímači s 91 000 pixely (stejného jako u modelu D4) možné už přímo v hledáčku. Správné zaostření (na obličej) je tedy hračkou. Pro zaostření a následnou správnou expozici (zohledňuje se aktivní ostřící bod) je k dispozici 51 bodů, z toho 15 sestavených do základního kříže (křížových senzorů) a 11 aktivních pro clonu f/8.

Nikon D800

Velmi potěšující je, že při pohledu do optického hledáčku fotograf vidí 100 % snímané scény (obvykle je to méně). Zajímavý je přístup Nikonu k teplotě barev. Automatické vyvážení bílé totiž nově zachovává teplejší tóny například žárovkového osvětlení. Ručně lze samozřejmě nastavit technicky dokonalé vyvážení bílé, které sice zobrazí skutečné barvy, ale zničí atmosféru obrazu. Barevná teplota v Kelvinech je nastavitelná po 10 miredech v rozsahu 2 500 až 10 000 K.

Full HD video lze natáčet s nastavitelnou snímkovací frekvencí 24, 25 a 30 snímků za sekundu. Novinkou je samostatná spoušť pro aktivací nahrávání, umístěná kousek od hlavní spouště fotoaparátu. Video má koncovku .MOV, používá však již kodek H.264. Pro rychlou komunikaci s okolím má Nikon na svém těle jako HDMI konektor, tak pro přenos dat USB 3.0.

Nikon D800 využívá dva sloty na paměťové karty. Vložit můžete naráz jak klasickou "zrcadlovkovou" CF kartu, tak "kompaktní" SD (i typ XC) kartu. Snímky lze mezi kartami kopírovat a je dokonce možné nastavit, že na jednu kartu se budou ukládat například pouze videa nebo RAW fotky a na druhou JPEG obrázky.

Zatímco model D800 se na trh dostane již počátkem března, dražší model D800e se objeví až v dubnu. Doporučená koncová cena levnější varianty je 67 990 Kč, dražší model se začne prodávat za 74 990 Kč.

V čem se D800 a D800E liší? Paradoxně tím, že dražšímu modelu něco chybí. Nikon mu totiž odebral takzvaný Anti-alias (low pass) filtr, který má na starosti odstraňování moiré a falešných barev (například u fotografií proužkované košile :-) ), ale na druhou stranu způsobuje úbytek drobných detailů a ostrosti. Fotografové hvězdné oblohy jistě absenci tohoto filtru uvítají. Nikon D800E odebráním filtru pořizuje snímky, které vypadají (podle zkušeností zástupců firmy) prostorověji. K odstranění moiré pak poslouží zdarma přiložený software Capture NX2.

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

Neuvěřitelná perspektiva: podívejte se na nejlepší fotografie z dronů

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné...

Stránka Skypixel.com, která shromažďuje fotografie z dronů, vyhlásila vítězné snímky za rok 2017. Podívejte se na...

Šest jednoduchých rad, jak se okamžitě zlepšit ve focení už před Vánocemi

Snímek vánoc bez blesku

Některé fotografie se nám líbí a při pohledu na jiné často nevidíme, čím to je, že to zkrátka není ono. Připravili jsme...

Najdete na iDNES.cz